Подложената на сурови американски и европейски санкции Венесуела изненада света със съобщението, че нейни учени са изобретили лекарство срещу Covid-19.
Новината бе оповестена лично от президента Николас Мадуро на 25 октомври, а подробностите за медикамента бяха съобщени от министърката на науката и технологиите Габриела Хименес. Тя уточни, че научната работа и лабораторните проби са проведени във Венесуелския институт за научни изследвания (IVIC), като те са продължили около шест месеца. Учените са стигнали до субстанция от растителен произход, базирана върху молекулата DR-10, която се използва също и при лечение на хепатит С, папилома вирус и ебола. Това е тритепрен, производен от урсолова киселина.
В резултат на многобройни лабораторни експерименти с различна концентрация е определен точният състав, който при третиране на заразени със SARS-CoV-2 човешки клетки ликвидира коронавируса на 100%.
Каракас е изпратил подробен доклад с резултатите от работата на своите учени в Световната здравна организация (СЗО), за да започне процедура по сертификация.
Венесуела е една от най-добре справящите се с пандемията от Covid-19 латиноамерикански страни, макар санитарно-медицинският ѝ сектор също силно да страда от наказателните мерки на САЩ и ЕС. На 1,4 млрд. долара се изчисляват блокираните в чужди финансови институции венесуелски държавни средства плюс загубите от обсебените в държави като САЩ и Колумбия венесуелски държавни фирми. Санкционирани са и фондации към венесуелската петролна компания PDVSA, занимаващи се с финансиране точно на медицински дейности. Наред с това действат и многобройни пречки за извършване на венесуелски международни разплащания, като върху посмелите да обслужват такива операции чужди банки се стоварват огромни американски глоби. Всичко това затруднява вноса на нужните медикаменти и оборудване, пряко застрашава здравето и живота на венесуелските граждани. Венесуела може в международен план да разчита на помощта и сътрудничеството главно на държави като Куба, Русия, Китай, Иран, Турция и още някои.
Към днешна дата в 30-милионна Венесуела има регистрирани около 90 400 случаи на заразени с Covid-19. От тях са оздравели 84 907. Починали са 780 души. За сравнение в съседна 50-милионна Колумбия тези данни са следните – 1 милион и 300 хиляди заразени, 933 000 оздравели, 30 565 починали.
При лечението на Covid-19 във Венесуела активно се прилага озонотерапията, от която се отчитат много добри резултати. Създаден е и специален Национален научен център по озона. Прилага се и използваният в много други страни препарат Remdesivir, с който обяви, че се е лекувал и надвилия за три дни коронавируса американски президент Доналд Тръмп. Венесуела бе и сред първите страни, закупили първата руска ваксина срещу Covid-19 – Sputnik V.
В големите западни медии или се премълчава анонсираният от Каракас медикамент, или се изразява съмнение в ефективността му, макар още да липсва каквото и да е становище на СЗО. Затова пък много от тези медии вече дни наред се занимават с бягството в Испания на нашумелия венесуелски опозиционер Леополдо Лопес, ментора на самообявилия се „временен президент” Хуан Гуайдо. Лопес излежаваше под домашен арест своя присъда заради причинили гибелта на 43-ма души безредици през 2014-та, когато на 30 април 2019 г. Гуайдо му организира бягство и същия ден двамата оглавиха опит за преврат. Пучът обаче не получи подкрепа и се провали. Разполагащият с имунитет като депутат Гуайдо продължи опозиционната си дейност, а Лопес се укри в резиденцията на испанския посланик в Каракас, за да не бъде арестуван. Там и остана до 24 октомври т. г., когато внезапно негови привърженици обявиха, а после и самият той потвърди, че е успял да напусне територията на Венесуела – без да се дават подробности как именно е излязъл от охраняваната дипломатическа резиденция.
Разбра се, че първо се е прехвърлил в съседна Колумбия, а после оттам отлетя за Испания, където от години живее баща му, носещ същото име – Леополдо Лопес. Бащата миналата година бе избран за евродепутат от испанската Народна партия. От 2019-та в Мадрид се намира и жената на Лопес-младши Лилиан Тинтори, също активна опозиционерка, заедно с децата им.
Венесуела обвини Испания и персонално нейния посланик в Каракас в съучастничество за бягството на Лопес-младши и в нарушаване на Виенската конвенция за дипломатическите отношения.
Мадрид преди около месец обяви, че ще сменя посланика си Хесус Силва, който бе подслонявал досега Леополдо Лопес. Силва бе назначен там през 2017 г. от правителството на десния испански премиер Мариано Рахой, който водеше политика на оста конфронтация с управлението на Николас Мадуро. В момента в Испания управлява коалиция между социалистическата партия на премиера Педро Санчес, подкрепящ Гуайдо, и на лявото обединение „Унидас Подемос”, от което е непризнаващият „временния президент” на Венесуела вицепремиер Пабло Иглесиас.
На 27 октомври Леополдо Лопес-младши бе приет в Мадрид от Педро Санчес, който обаче се срещна с него не в качеството си на премиер, а само като председател на Испанската социалистическа работническа партия (ИСРП). Разговорът се проведе в партийната централа. Партията на Лопес-младши и на Гуайдо „Народна воля” (Voluntad Popular) също се обявява за социалистическа, но венесуелските власти гледат на нея като на екстремистка, защото многократно досега е провокирала съпровождани с насилие и жертви улични сблъсъци. Именно заради такива прояви през 2014-та бе и осъден Леополдо Лопес.
Санчес е изтъкнал на срещата си с него, че по отношение на венесуелската вътрешна конфронтация „ИСРП е за мирен път, защото страданията на венесуелския народ трябва да се колкото се може по-малко”.
Самиат Лопес постоянно повтаря, че напускането на Венесуела не означава край на борбата му за смяна на властта там, а само преминаването ѝ към други форми. С оглед на влиянието на баща му като евродепутат може да се предположи, че и синът ще се активизира на политическото поле в Европа, за да действа за още по-голяма изолация на правителството в Каракас.
Партията на Лопес и Гуайдо бойкотира обявените за 6 декември парламентарни избори във Венесуела, макар в тях да са заявили участие други опозиционни формации. Целта на радикалното крило в лицето на Лопес и Гуайдо е да осуетят признаването на тези избори за легитимни от страна на ЕС и кампанията им несъмнено ще бъде активизирана.
На венесуелците обаче им е омръзнало безкрайно нагнетяваното от този сектор напрежение, което води само до нови и нови външни санкции, влошаващи живота на хората в страната. Факт е, че и много опозиционни дейци се стремят към търсене на решения чрез нормален изборен процес в противовес на деструктивния му бойкот.
На фона на резултатите от току-що отминалите избори в Боливия и проведения в Чили референдум за нова конституция, показали силно надмощие на сили от обратния на Лопес-Гуайдо полюс, много наблюдатели на латиноамериканските процеси вече отправят съвети и към венесуелските радикали да започнат по-реалистично да гледат на настроенията и в собствената си страна, където все по-малко хора са склонни да им вярват.