Основната цел на предложението на Бойко Борисов за промени в Конституцията е печелене на време и оцеляване на властта. На това мнение са 61,2% от българските граждани, сочат данните от национално представително проучване на агенция „Сова Харис“.
Едва 22,4% от хората у нас вярват, че Бойко Борисов има за цел да постави важните проблеми в страната на дискусия.
Припомняме, Борисов първо на няколко пъти обяви, че ще предложи „решение“ на политическата криза в страната и многохилядните протести срещу неговото управление, а след това лансира промени в Конституцията и свикване на Велико Народно събрание.
Според мнозинството от анкетираните в проучването, проведено по поръчка на проправителствения вестник „Труд“ обаче, лидерът на ГЕРБ и министър-председател цели единствено печелене на време във властта.
На въпрос дали са съгласни, че на първо място управляващите трябва да подадат оставка, а след това да се мисли какво да се прави, отново голям процент отговаря положително – 49,6% от анкетираните. 31.3% не са съгласни с това, а 19.1% не могат да преценят.
Запитани кой вариант предпочитат, 42,9% отговарят, че е достатъчно да се направят поправки в действащата Конституция, а само 17,8% отговарят, че е необходимо да се приеме нова такава. Почти толкова са хората, които изобщо не искат конституционни промени – 16,9%, а 22,4% не могат да отговорят.
Социолозите тестват и мнението на пълнолетното население в страната по още един въпрос: „Който и да дойде на власт след сегашните управляващите, ще се справя по-добре?“. И тук мнозинството е съгласно – 47,7% отговарят с „да“ на това твърдение, 29,2% не смятат така, а 23,0% не могат да преценят.
Относно отношението на анкетираните към протестите в страната, 48,3% или близо половината български граждани изразяват пълна подкрепа. Други 24,7% избират предложената от „Сова Харис“ опция „подкрепям ги, но имам известни претенции към тях“, а само 19,8% отговарят, че не подкрепят протестите – повече от два пъти по-малко хора от категорично подкрепящите.
На въпрос какви трябва да бъдат следващите избори, отново повечето български граждани не застават на тезата на Борисов и ГЕРБ – според 47,3% следващите избори трябва да бъдат „предсрочни, организирани от служебно правителство“. Според 35,5% те трябва да бъдат редовни, организирани от настоящия кабинет.
38,4% от хората признават, че подкрепят и „радикализирането на протестите и проявите на гражданско неподчинение като възпрепятстването на свободното движение на гражданите, блокиране на достъпа до министерства и други“. Обществото изглежда е разделено по този въпрос, като тук все пак надделява неодобрението – 45,6% от анкетираните не одобряват тези прояви, а други 15,9% не могат да преценят.
Ако днес се проведат избори?
Моментната снимка на електоралните нагласи показва, че ГЕРБ остават достатъчно консолидирани, за да бъдат отново първа политическа сила със 17,8% подкрепа от всички имащи право на глас.
Втори са БСП с 15,7%, а на трето място и това проучване поставя партията на Слави Трифонов – „Има такъв народ“ с резултат 10,1%.
Четвърта по-големина парламентарна сила би била ДПС с 5,9%, а веднага след тях с 4,5% се нареждат „Демократична България“.
Бариерата биха прескочили още две формации – „ИзправиСе.БГ“ на Мая Манолова с 2,9% от всички граждани, което означава над 4% при изключване на негласуващите, и ВМРО с 2,4%. „Сова Харис“ мери „Обединени патриоти“ отделно, като дава още 0,4% на другия партньор в коалицията – НФСБ.
На този етап 54,4% заявяват, че със сигурност ще гласуват на следващите парламентарни избори. „В известна степен съм сигурен, че ще гласувам“ отговарят още 18,2%, а „не особено сигурни“ са 9,3%. 9,1% не са решили, а други 9,0% са категорични, че няма да гласуват.
Любопитно е, че при изброяване на политическите формации в следващия въпрос, отговорът на „Не бих гласувал“ вече събира 12,1% подкрепа, а 23% отказват да посочват конкретна партия и отговарят с „Не мога да преценя/Не съм решил“.
„Сова Харис“ проверява и отношението към няколко варианта на управление, като според най-много хора страната трябва да се управлява от коалиция „без участието на ГЕРБ и БСП“ – така отговарят 36,1% от хората, макар подобен вариант да е практически невъзможен при настоящите резултати.
На обратната страна – подкрепящи коалиция между ГЕРБ и БСП – са само 4,6%. Вариантите за коалицията около двете формации събират почти идентични проценти с лек превес на дясното – според 19,4% България трябва да се управлява от „дясноцентристка коалиция с участието на ГЕРБ“, а според 17,9% от „лявоцентристка коалиция с участието на БСП“. 21,9% изобщо не могат да преценят.
Лични рейтинги и доверие
Любимите на повечето медии въпроси, свързани с личните рейтинги на определени политически и обществени фигури, потвърждават надмощието на Румен Радев над Бойко Борисов в този своеобразен „дуел“ в последните месеци.
Румен Радев е единственият от проверените над 30 фигури, който има положителен личен рейтинг – тоест имащите доверие в него са повече от онези, които нямат доверие. 48,2% или близо половината български граждани отвръщат, че имат доверие на настоящия президент, а 33,9% отговарят, че му нямат доверие. 17,8% не могат да преценят.
За сравнение, Бойко Борисов се нарежда доста назад с едва 20,2% доверие и цели 68,5% недоверие. Той е изпреварен дори от своите съпартийци Йорданка Фандъкова (26,4% доверие и 51,9% недоверие) и Томислав Дончев (20,5% доверие и 63% недоверие).
Повече доверие от Борисов хората имат още във Венцислав Мутафчийски (36,9%/42,6%), Слави Трифонов (31,0%/42,6%) и дори Мая Манолова (24,6%/55,8%). Лидерът на БСП Корнелия Нинова е след Бойко Борисов по личен рейтинг с 16,9% доверие и 69,5% недоверие.
Освен личности, „Сова Харис“ тества и доверието в няколко институции. С най-голяма обществена подкрепа е Европейският съюз – 52,4% доверие срещу 33,0% недоверие, следван от Президентството – 44,5% срещу 37,5%. Нататък всички предложение варианти имат повече недоверие, отколкото доверие – НАТО (30,9% срещу 45,5%), МВР (27,2% срещу 53,7), правителство (19,3% срещу 69,7%), прокуратура, съд и други.
Вътрешните избори в БСП
„Сова Харис“ тества мнението и относно вътрешните избори в БСП, които засега предстоят в средата на септември. Според едва 15,5% резултатът от тях ще възстанови единството в партията, а 41,1% не вярват това да се случи. 43,3% не могат да преценят какво мислят по въпроса.
Очаквано Кирил Добрев е разпознат като основен конкурент на Корнелия Нинова за поста – той е посочен от 16,9% от анкетираните като като, следван от Валери Жаблянов с 6,6% и Красимир Янков с 5,0%. Последният кандидат, Георги Тодоров, е считан за най-сериозен конкурент от едва 0,8% от анкетираните. Огромен процент от хората, най-вероятно незаинтересованите от вътрешните дела в БСП, не отговарят на този въпрос – 70,7%.
На въпрос „Начело с кой лидер БСП би могла да постигне по-високи резулати на следващите избори“, 15,8% посочват Корнелия Нинова. Кирил Добрев и втори с 10,8%. И тук мнозинството няма мнение – 65,4%, а останалите под 10% са разделени между другите кандидати.
Коронавирусът, мерките и доходите
На въпрос „Вие лично спазвате ли общоприетите меки във връзка с коронавируса: дисциплина, дистанция и дезинфекция“, 31,2% отвръщат, че ги спазват стриктно, а други 57,4% казват, че се съобразяват с тях. 9,2% не ги спазват.
Повечето хора се опасяват, че доходите им ще намалеят поради закриване на работното им място или намаляване на работното време заради разпространението на коронавируса – 52,1%. 35,2% нямат такива притеснения, а 12,7% се колебаят.
Сходни са нагласите към състоянието на личните спестявания – според 57,2% те ще се стопят, 25,8% не вярват това да се случи, а 17% не могат да преценят.
Запитани дали очакват положението им да се влоши до степен, че няма да могат да издържат, хората са разделени – 39,6% очакват това да се случи, а 40,6% – да не се случи. 19,8% не могат да преценят.
Данните са от представително за пълнолетното население на страната проучване, проведено от СОВА ХАРИС по поръчка на вестник “Труд” в периода 19 – 25 август 2020 г. сред 1000 български граждани. Изследването е реализирано по метода на стандартизираното face-to-face интервю в дома на респондента.