Високите нива на замърсяване на въздуха може да са един от най-важните фактори, допринасящи за смъртните случаи от Covid-19, показва ново научно изследване, цитирано от Guardian.
Анализът на данните от 66 административни региона в Италия, Испания, Франция и Германия показва, че 78% от свързаните с пандемията смъртни случаи са съсредоточени в едва пет региона. Въпросните региони са и тези с най-високи нива на замърсяване.
Изследването разглежда нивата на азотен диоксид – замърсител, произвеждан предимно от дизелови превозни средства, както и атмосферните условия, затрудняващи разсейването на мръсния въздух в градовете. Вече съществуват много проучвания, свързващи излагането на азотен диоксид с щети върху здравето и най-вече с болести на белите дробове, които увеличават риска от фатален край при заразяване с Covid-19.
„Резултатите сочат, че дълготрайното излагане на този замърсител вероятно е един от най-важните допринасящи фактори за смъртните случаи, причинени от вируса Covid-19 в тези региони и може би по целия свят“, заявява ръководителят на изследването Ярон Оген от Университета Мартин Лутер Хале-Витенберг в Германия. Отравянето на околната среда означава и отравяне на телата ни. А когато тялото ни е подложено на хроничен респираторен стрес, способността му да се защитава от инфекции е ограничена“, добавя той.
Анализът показва наличието на силна корелация, но не доказва директна причинно-следствена връзка. „Сега е необходимо да се проучи дали наличието на първоначално възпалително състояние е свързано с реакцията на имунната система на коронавирус“, заявява Оген.
На 7 април бе публикувано друго проучване за замърсяването с фини прахови частици в САЩ. То установявам, че дори малки увеличения на нивата в годините преди пандемията са свързани със значително повишаване на смъртността от Covid-19. Друг наскоро публикуван доклад изтъква, че високите нива на смъртност в Северна Италия съответстват на високите нива на замърсяване на въздуха в тези области.
Новото изследване на Оген, публикувано в журнала Science of the Total Environment, сравнява нивата на азотен диоксид през януари и февруари с отчетените смъртни случаи, свързани с Covid-19 към 19 март. Анализът взема предвид и атмосферни условия, водещи до задържане на замърсяването във въздуха в отделните региони.
Оген констатира, че 78% от 4443-те регистрирани смъртни случая са съсредоточени в четири региона в Северна Италия и един около испанската столица Мадрид. В тези пет региона се наблюдава най=лошата комбинация между азотен диоксид въздушни потоци, предотвратяващи разпръскването на замърсяването на въздуха.
Оген отбелязва, че долината на река По в Италия и Мадрид са заобиколени от планини, което води до задържане на замърсяването. Подобни са условията и в китайската провинция Хубей, където започна пандемията. Ученият все пак подчертава, че неговото проучване представлява само първоначална индикация за вероятността да има връзка между нивото на замърсяване на въздуха, движението на въздуха и колко тежко протича болестта.
„Отразеното в това изследване влияние може би отразява причинно-следствена връзка между излагането на замърсяване и повишената уязвимост към коронавирусна инфекция, но на този етап не могат да бъдат изключени други фактори“, коментира проф. Джонатан Григ от университета Куин Мери в Лондон. „Проучването например не включва корекция за различията във възрастовото разпределение в различни области“, посочва той.
Мащабните мерки за спиране на движението в големи части на света доведоха до спад на замърсяването на въздуха. Това обаче едва ли може да компенсира дълготрайното излагане на мръсен въздух преди пандемията.
Във Великобритания например нивата на азотен диоксид в повечето градски зони надминават законово допустимите лимити през последното десетилетие. Това доведе до законодателна инициатива за създаване на „зони с чист въздух“ чрез мерки за ограничаване на достъпа на най-замърсяващите превозни средства до градските центрове. Прилагането на част от тези мерки обаче бе отложено заради кризата.