След като ръководителката на МВФ Кристалина Георгиева оповести, че Фондът е заделил 50 милиарда долара, за да подпомага развиващите се държави с по-ниски доходи в борбата им срещу коронавируса, президентът на Венесуела Николас Мадуро откликна на офертата ѝ. Той ѝ изпрати лично писмо и поиска точно за тази цел на страната му да бъдат отпуснати 5 милиарда долара. За това съобщи на своя профил в Туитър венесуелският външен министър Хорхе Ареаса, който публикува и факсимиле на писмото с дата 15 март.
El Pdte @NicolasMaduro ha solicitado formalmente al Fondo Monetario Internacional un financiamiento por 5 mil millones de dólares para fortalecer las capacidades de respuesta de nuestro sistema de salud en la contención del #COVIDー19. Otra acción oportuna para proteger al pueblo pic.twitter.com/OrI4nyFX2C
– Jorge Arreaza M (@jaarreaza) March 17, 2020
Със същата молба и за същата сума на 12 март към генералната директорка на МВФ се обърна и Иран.
А на 16 март Кристалина Георгиева направи и нови изявления, уверявайки, че МВФ е готов да разпредели 1 трилион долара за подпомагане на държавите по света в борбата им срещу Covid-19.
Обръщайки се към Георгиева с „Ваше Превъзходителство”, Мадуро пише в писмото си:
„От името на венесуелския народ, боливарското правителство и от мое лично име искам да ви изпратя сърдечен поздрав и същевременно да припомня тежката и неочаквана битка, която днес води светът срещу разрастването на новия коронавирус (Covid-19) – епидемия, определена от Световната здравна организация като пандемия, която така постави в извънредни условия в международен аспект общественото здравеопазване. Това изисква единението на всички страни, които да работят координирано и солидарно, за да сведат до минимум последствията”.
По-нататък в писмото венесуелският президент споменава усилията на своето правителство в прилагането на превенция и контрол за защита на венесуелския народ в условията на вече установени случаи на заразени граждани във Венесуела. Той не споменава конкретния брой на тези случаи, но към 17 март те са 36. В цялата страна е обявена карантина. В Латинска Америка към същата дата с най-много заразени е Бразилия – 291, следвана от Чили – 201, Перу – 117 и т.н. Венесуела е на 10-то място засега.
Мадуро продължава: „Ето защо се обръщаме към вашата уважаема институция с молба за подкрепа чрез предоставяне на Венесуела на финансиране в размер на 5 милиарда долара от извънредния фонд на Инструмента за бързо финансиране. Тези средства ще допринесат съществено за укрепване нашите системи за възпиране и отговор. В този решаващ момент, давайки си сметка за агресивността и високото ниво на заразяване при това заболяване, ще продължим да взимаме бързи и енергични мерки, които да възпрат неговото разпространение. Убедени сме, че в постоянна координация със СЗО и чрез взаимопомощ между страните по света ще съумеем да се противопоставим и да надделеем тази трудна ситуация и ще реализираме бъдещите си мечти за ползотворен труд и споделено бъдеще. Само чрез дух на солидарност, братство и социална дисциплина ще можем да преодолеем настоящата конюнктура и ще сме в състояние да предпазим живота и добруването на нашите народи”.
В посланието си Мадуро нищо не споменава на жестоките наказателни мерки, на които е подложена страната му от няколко години насам от САЩ и ЕС въз основа на отправяни от тях искания за промени в политическото ръководство на Венеусела. Според разгласени данни на Каракас от февруари т. г. общата стойност на щетите, нанесени на венесуелската икономика от тези санкции, включващи също и възпрепятстване за получаване на кредити и за извършване на международни разплащания, възлизат на 116 милиарда долара.
Междувременно във Венесуела пристигна група известни кубински медицински специалисти, за да подпомогнат борбата срещу Covid-19 в страната. Сред тях е и ученият Луис Ерера, разработил имуностимулиращия препарат „Интерферон ALFA 2B”, който е дал много добри резултати в лечението на пациенти с коронавирус в китайския град Ухан.
На 17 март бе съобщено, че Куба се е съгласила да приеме британския круизен кораб MS Braemar, комуто други карибски държави отказват влизане, защото на борда му са установени петима заразени с Covid-19, а още над 40 души са изолирани със симптоми като при грип. Куба е откликнала на молбата на Обединеното кралство да приеме кораба, като на болните на него ще бъде оказана необходимата медицинска помощ при спазване на всички мерки на СЗО и кубинските здравни власти. Здравите пътници ще бъдат превозени до Лондон с чартърни полети. Повечето от тях изливат в социалните мрежи благодарността си към Куба. А кубинското външно министерство отбелязва в свое изявление: „Днес е време за солидарност, за възприемане на здравните грижи като човешко право, за засилване на международното сътрудничество с цел изправяне срещу нашите общи предизвикателства. Това са все ценности, присъщи на хуманната практика на нашата революция и на нашия народ.”