Анализа Куцокреа и Рафаеле Ричарди, La Repubblica
Министерският съвет на Италия увеличи предвидените бюджетни разходи за справяне с извънредната ситуация в страната до 25 млрд. евро. От тях 20 милиарда ще се финансират чрез дълг, което се равнява на 1,1% от Брутния вътрешен продукт на Италия.
Премиерът Джузепе Конте обяви новите мерки на обща пресконференция с министъра на икономиката Роберто Гуалтиери и министъра на труда Нунция Каталфо. Първоначално Италия поиска да увеличи бюджетния дефицит с 6,3 милиарда евро (за финансиране на мерки на обща стойност 7,5 милиарда). Това означаваше вдигане на дефицита до 2,5% от БВП, спрямо планираните 2,2%.
„Отделихме допълнителна сума от 25 милиарда, която няма да бъде използвана веднага, но със сигурност ще можем да използваме, за да се справим с всички трудности при тази спешна ситуация“, обясни Конте. На пресконференция в края на заседанието на министерския съвет премиерът изрази задоволство от отговора на Европейския съюз: „Възхитен съм от климата на европейско ниво“, каза той. „Вчера Лагард (председател на ЕЦБ, бел. ред.) също беше във връзка с Европейския съвет: има голямо разбиране относно факта, че е нужна повече ликвидност и използване на всички необходими инструменти за справяне с тази извънредна ситуация“, добави той. Конте благодари и на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Гуалтиери обясни, че вероятно половината от ресурсите ще бъдат използвани незабавно, а другата половина ще са за мерки, които ще се приемат в бъдеще. „Разпределените ресурси ще бъдат използвани частично в първия декрет за мерни на стойност 12 млрд. евро, който планираме да одобрим в петък. По думите му размерът на бюджетния дефицит ще стане ясен на по-късен етап, тъй като това ще зависи и от ангажиментите за помощ от ЕС: „Възможно е някои мерки да се възползват от общите европейски ресурси и по този начин да се облекчи тежестта им върху държавния бюджет, който при всички положения е в състояние да издържи тези мерки.“
Що се отнася до мерките, отговорните министри засега не дават големи подробности.
Гуалтиери изтъкна като основен приоритет подкрепата на труда и увери, че „никой няма да загуби работата си заради коронавируса“. Каталфо обяви, че сред мерките ще има „специални правила за сезонните работници и самоосигуряващите се лица“, които предвиждат „замразяване на авансовото плащане на данъците и на осигуровките, за да се защитят всички сектори“. В постановлението ще има „специална интеграционна каса*, която ще покрива всички работници, независимо от сектора, към който принадлежат“ и „се очаква разширяване на социално-осигурителната мрежа, с възможност за използване на интеграция на заплатите от фирми с 5 до 15 служители.“
Един от крайъгълните камъни в плана ще бъде „подкрепа за ликвидността на семействата и бизнеса чрез банковата система“. Още подробности дойдоха от последвалото общо изслушване на Гуалтиери от бюджетни комисии на Камарата и Сената. „Ще се опрости процедурата по спиране на изплащанията до 18 месеца на ипотечните кредити за основен дом, в случай на намаляване или спиране на работните часове – предвидено от фонд Гаспарини – като също така спираме вноските по ипотечни кредити и банкови заеми, удължавайки продължителността им с частична подкрепа чрез държавни гаранции; предвижда се увеличаване на процента на гаранциите“. Гуалтиери заяви, че мярката ще се прилага без да се обвързва с величината на доходите и засегна въпроса с наемите: „Обмисляме мерки относно възможните затруднения при изплащането на наемите, за да избегнем удара върху собствениците, които може да са принудени да плащат данъци върху наем, който не могат да получат.“
„Компаниите ще могат да се възползват от неизползвани кредитни линии“, обясни министърът, като се надява „тези мерки също да бъдат подкрепени от адекватна намеса на ЕЦБ“. И още: „Планираме да отложим редица задължения, за да отговорим на обективните трудности на данъкоплатците и данъчните служби“. „От друга страна, може да се въведат мерки за спиране на данъчни и осигурителни вноски, също в очакване на частично бъдещо преразглеждане“.
За помощ на фирмите се предвиждат 2 млрд, евро, които ще се използват и за покриване на „отстъпки“ върху дължимите осигурителните вноски. Що се отнася до ликвидността, правителството работи с Банковата асоциация на Италия (ABI) и Централната банка за изграждането на широкообхватен мораториум върху изплащането на кредитите, така че да се гарантират няколко десетки милиарда с вероятна частична държавна гаранция. Предвижда се и засилване на Централния гаранционен фонд за малки и средни предприятия. „Става въпрос за най-големия инструмент, който днес гарантира банкови заеми за 40 милиарда в полза на бизнеса“, заяви Гуалтиери. Очаква се и укрепване на фонда за подкрепа на местните фирми Confidi. Компаниите ще бъдат подпомогнати и благодарение на ресурсите, предоставени от банките Cassa Depositi e Prestiti и Sace, които се покачват от един до седем милиарда. Три милиарда евро ще бъдат използвани за гарантиране на таван на лихвите за малките и средните предприятия и котирани на борсата фирми с капитал между 2 и 10 млрд долара, от страна на финансовите институции, участващи в „бизнес платформата“, а 4 милиарда ще бъдат предназначени за подкрепа на износа и интернационализацията на бизнеса.
Относно данъците има различни възможности: разглежда се възможността за спиране на плащанията на данъци и осигурителни вноски, но може също да се спре плащането на вноските по данъчните „амнистии“ – т.нар. „бракуване на задълженията в срок“ и „плащам и забравям“ (държавни програми, позволяващи на населението с най-ниски доходи да заплати старите си задължения към държавата, без да се начисляват глоби и такси, или да заплати само определен процент от задължението, бел. прев.). Освен това се обсъжда да се разшири върху цялата национална територия възможността да се спрат и отложат данъчните срокове и изпълненията на задълженията.
За семействата подкрепата, предложена от министър Бонети, е двойна: родителски отпуск от 15 дни, разделен между бащата и майката пропорционално, за да не падне тежестта само върху жените, и ваучер от поне 600 евро за покриване на разходите за детегледачки и семейни помощи, който ще нарасне до 1000 за здравните работници.
През последните няколко дни вече бяха предприети извънредни мерки за здравеопазването, включващи наемането на 5000 нови лекари, които в момента са безработни, аспиранти или пенсионери. Освен това се предприемат стъпки за наемане на 15 000 медицински сестри и здравни работници. Лекарският и медицинският персонал ще бъде увеличен с 320 души военни (от които 120 лекари и 200 медицински сестри). Човешките ресурси на INAIL също ще бъдат увеличени с наемането на 200 лекари специалисти и 100 медицински сестри, които да извършват извънболнична помощ и извънболнично лечение при трудови злополуки.
По искане на северните области Ломбардия и Венето за допълнително затваряне на местните дейности, Конте обясни, че е дал мандат на министър Сперанца да се свърже с местните власти и да получи официално искане за това. „Правителството е отворено към всякакви идеи за още по-ограничителни мерки. Да се има предвид, че вече приехме декрет, който въведе режим на целия италиански полуостров. Наблюдаваме заразата и сме на разположение да оценяваме исканията, които биха дошли от Ломбардия и други области“. Ето защо Конте покани всички участници в публичния дебат „да действат с голямо внимание и отговорност. Нашата основна цел е да защитим здравето на гражданите“.
Натискът за приемане на подкрепящи мерки за семействата и фирмите в тази изключителна фаза се развива на няколко нива. Конферентен разговор между европейските лидери в нощта срещу четвъртък доведе до обявяването от Европейската комисия на план за 25 милиарда. „Ще използваме всички средства, за да гарантираме, че европейската икономика ще преодолее тази буря“, заяви Урсула фон дер Лайен в края на видео срещата. Еврокомисарят по икономическите въпроси Паоло Джентилони каза пред „Уно Матина“, че от ЕС трябва да дойдат „координирани бюджетни политики, които да позволяват на държавите да предприемат извънредни мерки“, с които да се преодолее „извънредния момент“ като сегашния.
Върху ЕЦБ също нараства натискът да действа. Самият ѝ председател Кристин Лагард гарантира, че централната банка мисли върху мерки на различни нива (спешен за решаване е проблемът с ликвидността на фирмите в затруднение) и използва силни думи: според „Блумбърг“, на видео срещата на върха тя е призовала лидерите на ЕС да предприемат спешни действия срещу ефектите от извънредната ситуация с коронавируса, в противен случай съществува риск да настъпи „сценарий като този на голямата финансова криза от 2008 г.“.
Превод: Даниела Пенкова
* Интеграционната каса предвижда изплащане на 80% от заплатата на работници, които не полагат труд заради затруднения на фирмата, в която работят. Работното им място се запазва, а италианският Национален осигурителен институт (INPS) заплаща заплати в продължение на 36 месеца, използвайки интеграционната каса. Интеграционната каса покрива само отделни икономически отрасли, а други са изключени, като туризма. С настоящия декрет правителството разширява интеграционната каса върху работещите във всички сектори.