Най-после мъчителният и рекордно проточил се от неделя до вторник вечерта Европейски съвет приключи в Брюксел с натаманяване на компромисни номинации за ключовите постове в Евросъюза. Предстои те да бъдат одобрени от Европарламента, пред който кандидатурите ще бъдат представени в сряда, 3 юли.
Предварителните предложения, които бяха договорени на срещата на Г-20 в Осака между президента на Франция Еманюел Макрон, канцлера на Германия Ангела Меркел и премиерите на Испания и Холандия Педро Санчес и Марк Рюте, бяха отхвърлени от получилата най-много гласове на евроизборите Европейската народна партия. На своя среща, провела се преди началото на Съвета в неделя, ЕНП възнегодува, че е замислено шефското място в Еврокомисията да се даде на холандския социалист Франс Тимерманс и настоя то да отиде при неин представител. След много инфарктни спорове и нови изпробвани комбинации, в крайна сметка искането на ЕНП бе удовлетворено и с това кризата бе преодоляна.
За председател на Европейската комисия бе предложена германската военна министърка и съпартийка на Меркел от общия им Християндемократически съюз Урсула фон дер Лайен. Ако получи и подкрепата на евродепутатите, тя ще стане първата жена начело на ЕК.
Франция също издига своя авторитетна дама начело на другия особено важен орган – Европейската централна банка. За неин ръководител е посочена Кристин Лагард, настоящата шефка на МВФ.
Макрон може да празнува двойно, защото е удовлетворен и по партийна линия – той успя да наложи кандидатурата на премиера либерал на Белгия Луи Мишел като председател на Европейския съвет.
Испанският премиер Педро Санчес, който е главният партньор на Макрон от страна на социалистите в изграждането на либерално-социалистически алианс в ЕС, също получава добър приз. Външният министър в испанското социалистическо правителство Жозеп Борел, който в миналото е оглавявал и Европарламента, е определен да наследи поста на Федерика Могерини – висш представител на ЕС по външната политика и сигурността.
Българската изненада в сложния пъзел се оказа председателят на ПЕС и бивш премиер на страната ни Сергей Станишев, който е спряган като вероятен председател на Европарламента. Името му започна да се мярка, още когато се заговори, че ако ЕНП вземе шефското място в Еврокомисията, то в председателското кресло на ЕП е редно да седне социалист. От друга страна пък ЕНП не спря да натяква, че именно в Европарламента тя има мнозинство, определено от прекия вот на европейските граждани. Така че в крайна сметка компромисът включва и един допълнителен елемент, вече прилаган при предишни трудни натаманявания на балансите в евровърхушката. Тоест – половината мандат начело на ЕП ще е социалист, а другата половина ще го смени деец на ЕНП. На Станишев сега ще се падне първата половина от настоящия мандат, ако евродепутатите го одобрят. А втората половина може да отиде при щефа на ЕНП Манфред Вебер.
Българският премиер Бойко Борисов, който до последно жонглираше само с имената на Кристалина Георгиева и Мария Габриел, си призна пред съпровождащата го медийна група, че не знае кой именно е предложил Станишев. Но побърза да обяви, че ще се радва много българин да заеме такъв висок пост и че „с две ръце ще го подкрепим”. Евродепутатите на ГЕРБ щели да гласуват твърдо за шефа на ПЕС, защото „ние не сме като БСП”. Борисов не пропусна да изкоментира сложните отношения между настоящото ръководство на БСП и Станишев: „Неговите не го харесват много”.
До късно вечерта на 2 юли официална реакция на БСП за издигането на Станишев нямаше. А според сайта Euractiv на вътрешно заседание на групата на социалистите и демократите в ЕП нейната шефка – испанската социалистка Ираче Гарсия Перес – настояла за председателския пост в Европарламента да се състезава не Станишев, а представителят на италианската Демократическа партия Давид-Мария Сасоли. Явно след изтощителния маратон на Европейския съвет обсъжданията и в Европарламента не обещават лесни решения. Вече се ширят и слухове за възможно бламиране от страна на евродепутатите и на кандидатурата на Урсула фон дер Лайен за председателка на ЕК.