Испания и тази година стана флагман в борбата за равноправие на жените с проведената навръх 8 март национална феминискта стачка, към която се присъединиха и много мъже, защото посланията ѝ бяха за обща защита на социалните права, против насилието по полов признак, срещу диктата на капитала.
Стачката беше подкрепена от двата най-големи испански синдиката ССОО и UGT, които обявиха 2-часово „щафетно”спиране на работата, като подчертаха, че членуващите в тях отделни синдикални организации могат по своя преценка да направят стачката и 24-часова.
В крайна сметка тя се осъществи именно като 24-часова в по-голямата част на Испания. В авангарда на шествията в защита на женското равноправие бяха студентките из цялата страна. Сред носените из демонстрациите плакати се четяха надписи като „Срещу мачисткото насилие, патриархалното и франкистко правосъдие, капиталистическото потисничество”, „Искаха да ни погребат, но не знаеха, че сме семена”, „Искат ни подчинени, получават ни бунтовни”, „Не сме всички, липсват убитите” и т.н.
Навръх 8 март в Мадрид се разигра и поредна трагедия с домашно насилие – при семейна разпра 81-годишен мъж застреля 63-годишната си съпруга, а после се самоуби. Това е 10-ият случай в Испания само от началото на тази година с жена, убита от своя съпруг, приятел или бивш партньор.
Испанският Национален статистически институт привежда следните данни. Безработните сред жените са 16,2%, а сред мъжете – 12,8%. Сред директорите на малки и средни предприятия жените са 31,9%, а мъжете – 68,1%. Делът на жените във времето, което в семействата се отделя за отглеждането на децата, е 90%, а на мъжете – 10%. Сред жертвите на сексуални престъпления 88% са жени и 12% са мъже. Сред разследваните и арестувани за сексуални престъпления 1,6% са жени и 98,4% са мъже.
Феминистката стачка много дейно беше подкрепена от журналистките, включително от популярни водещи в основните телевизии.
Целият женски екип на най-големия испански вестник „Ел Паис” също стачкува ефективно – и в електронното, и в хартиеното издание днес и утре няма да се появи нито една публикация, подготвена от жена, за да се усети от всички какъв е реалният принос на „нежната половина”.
В Италия призивът за феминистка стачка също намери отклик в много отрасли, включително в образованието и в медицинските учреждения. В защита на женските права стачкуваха в различните видове транспорт, като авиопревозвачът „Алиталия” дори бе принуден да анулира някои полети.
Международната инициатива за феминистка стачка навръх 8 март в една или друга степен се реализира в над 60 страни по света, а в още много други имаше шествия и демонстрации.
Българското шествие е отразено в отделен репортаж на „Барикада”.
В съседна Румъния феминистката организация Feminism.ro, центърът “Филия” и Eromnja (феминистка ромска организация) проведоха протест пред Съдебната палата в Букурещ, както съобщава специално за „Барикада” румънската публицистка Мария Чернат. Облечени в черно – алюзия за тогите на съдиите, протестиращите осъдиха съдебната снисходителност, въплъщавана в оправдателни присъди при изнасилвания на малолетни момичета.
Бе разпънат плакат с надпис: „Господа съдии, как се измъква от изнасилване?”. Също така бе прочетена поемата „Порностихотворение” от Медея Янку – феминистка активистка, която инкриминира начина, по който обществото се отнася към сексуалната агресия.
Един от ужасяващите случаи е с изнасилване на 10-годишно момиче, категоризиран от съдиите като „сексуален акт със съгласие, защото дрехите на детето били… провокативни. Случаите на изнасилване, регистрирани от полицията в Румъния, са средно шест на година.
Протестиращите издигнаха искания, свързани с увеличаване на присъдите и с курсове по по-голяма чувствителност към сексуалните престъпления сред студентите на полицейските академии и юридическите факултети. Участниците в акцията накрая бяха глобени от жандармерията за нарушаване на тишината в съдебните зали, допълва Мария Чернат.
В свое обръщение по повод 8 март германската партия „Левицата” обяви данни, разкриващи, че бедността сред жените в най-развитата страна от ЕС е по-често срещана, отколкото сред мъжете. Цитираните данни са от Евростат – статистическата служба на ЕС. От тях личи, че през 2017 г. 7,1 млн. жени в Германия са били застрашени от бедност, докато при мъжете става дума за 6,1 млн. души. За застрашени от бедност в страната се смятат всички, чиито доходи са под 60 % от средните.
Депутатката Сабине Цимерман от „Левицата” обвини правителството, че си затваря очите за рисковете от бедност сред жените. Според данни на Федералната агенция по заетостта, цитирани от „Левицата”, над 27% от жените с договори за пълен работен ден спадат към категорията на нископлатените срещу само 16,2 % при мъжете, а средният месечен доход на жените на пълен работен ден е 2920 евро срещу 3372 за мъжете.