Президентът на Венесуела Николас Мадуро обвини Съединените щати, че се опитват да организират преврат срещу него. Това твърдение резонира сред много хора в този регион, където Вашингтон има дълга история на намеси по военен или друг начин, пише Associated Press.
В целия период след като президентът Джеймс Монро обявява цялото полукълбо за нещо като протекторат в началото на XIX век (известната “доктрина Монро”) Съединените щати се намесват в ежедневните дела на страни в Латинска Америка, често от името на северноамериканските търговски интереси или в подкрепа на десни сили срещу леви лидери.
Тази военна намеса понамаля след края на Студената война, макар че САЩ са обвинявани в осигуряване най-малко на тактическа подкрепа за превратите във Венесуела през 2002 г. и в Хондурас през 2009 г. Водещата роля на администрацията на Тръмп в признаването на Хуан Гуайдо за изпълняващ длъжността президент на Венесуела е завръщане към по-натрапчивата роля на САЩ в Латинска Америка.
Ето някои от най-забележителните интервенции на САЩ в региона:
1846 г.: Съединените щати нахлуват в Мексико и завладяват Мексико сити през 1847 г. Подписаният през следващата година мирен договор дава на САЩ повече от половината територия на Мексико – земите, които днес формират по-голямата част от Западните Съединени щати.
1903 г.: САЩ организират обявяването на независимост на Панама от Колумбия и придобиват суверенни права върху зоната, където Панамският канал ще свързва корабните маршрути между Атлантическия и Тихия океан.
1903г.: Куба и САЩ подписват договор, който дава на Вашингтон почти пълен контрол над кубинските вътрешни работи. САЩ създават военноморска база в залива Гуантанамо.
Щатските морски пехотинци многократно се намесват в Централна Америка и Карибите през първата четвърт на XX век, често за да защитават бизнес интереси на своята страна в моменти на политическа нестабилност.
1914 г.: Щатски войски окупират пристанището Веракрус в Мексико за седем месеца в опит да повлияят на развитието на мексиканската революция.
1954 г.: Гватемалският президент Джакобо Арбенс е свален чрез преврат, подкрепен от ЦРУ.
1961 г.: Организираната от САЩ инвазия в Залива на прасетата не успява да свали кубинския лидер Фидел Кастро, но Вашингтон продължава с опитите да го убие и да свали управлението му.
1964г.: Левият президент на Бразилия Жуао Гуларт е свален от подкрепен от САЩ преврат, който води до управление на военните, продължило до 80-те години.
1965 г.: Щатски войски се намесват в гражданската война в Доминиканската република.
70-те години на XX век: Аржентина, Чили и други южноамерикански държави предприемат брутална кампания на репресии и убийства, целяща елиминиране на предполагаема левичарска заплаха. Тази т.нар. “Операция Кондор” се провежда с подкрепата на САЩ.
80-те години: Администрацията на Роналд Рейгън подкрепя антикомунистическите “контри” срещу сандинисткото правителство в Никарагуа, като същевременно оказва помощ на властите в Салвадор в кампанията срещу левите бунтовници от FMLN.
1983 г.: Щатски войски нахлуват в карибския остров Гренада след като Вашингтон обвинява местното правителство, че се е съюзило с комунистическа Куба.
1989 г.: САЩ нахлуват в Панама, за да свалят диктатора Мануел Нориега.
1994 г.: САЩ оглавяват инвазия в Хаити, за да премахнат военния режим, установен след преврат през 1991 г. Инвазията възстановява властта на сваления от военните президент Жан-Бертран Аристид.
2002 г.: Венесуелският президент Уго Чавес е отстранен от военни за два дни, преди да възстанови властта си. Той и съюзниците му обвиняват САЩ в мълчалива подкрепа за опита за преврат.
2009 г.: Президентът на Хондурас Мануел Селая е свален от военните. САЩ са обвинени, че са влошили ситуацията в страната като не са осъдили преврата.