Късно вечерта край село Егълница, Радомирско, полицейски патрул е задържал един български и един румънски журналист, както и пътуващ с двамата адвокат. Репортерите разследвали опит за унищожаване на документация от страна на фирма, заподозряна в злоупотреба с еврофондове. Става дума за журналиста от „Биволъ” Димитър Стоянов и колегата му Атила Биро от RISE Project Romania.
В началото на седмицата „Биволъ” публикува разследване на база на получени от медията непублични документи относно проекти, за които се води „скритото счетоводство на мрежа от консултантски фирми”. Според журналистите документите показват, че по проекти, свързани с фирмата „Джи Пи Груп“, се водят „паралелни количествено стойностни сметки”, в които е отбелязана реално извършената дейност, значително по-малка от публично отчетената.
След публикацията журналистите получили нов сигнал, според който от офисите на фирмата се изнасяла техника и документи, като те предположили, че става дума за опит да се унищожат доказателства. По-късно разбрали, че унищожаването на документи става в района на град Радомир и се насочили натам в опит да го документират като подали сигнал до МВР. По думите на директора на ГДБОП главен комисар Ивайло Спиридонов службите за сигурност са създали организация за проверка на тази информация.
Въпросната организация се изразила в това, че в четвъртък вечерта патрул на МВР се появил на мястото, на което двамата журналисти в присъствието на адвокат намерили следи от изхвърлени нарязани и подпалени документи, печати и пр. Въпреки че всички те имали лични документи, а журналистите показали служебните си карти, полицаите ги накарали да легнат на земята, с ръце зад гърба, и им сложили белезници. Журналистите прекарали закопчани около час, след което белезниците били свалени, но полицаите не им позволили да проведат телефонни разговори. Два часа след задържането на мястото пристигнали оперативни работници, които се опитали да огледат „кладата” – трап в полето край гара Егълница – в резултат на което дори успели неволно да я разпалят отново. Малко след това пристигнала и противопожарна кола, която загасила пламъците, така че да могат да се съберат оцелелите документи, част от които били нарязани. Задържаните журналисти били отведени в районното управление в Радомир, където дали писмени обяснения какво са правили на местопроизшествието, за което сами са подали сигнал.
За да е пълна гротеската, главният комисар Ивайло Спиридонов на сутринта заяви, че тримата не са били задържани, а само отведени за справка, тъй като не можело да бъдат идентифицирани в полето, докато задържането предполагало други действия от страна на полицаите. Журналистите, напротив, твърдят, че са били арестувани с белезници и са освободени посред нощ с протоколи за задържане за 24 часа.
Омбудсманът Мая Манолова заяви, че е „налице неоснователно и противозаконно задържане на журналисти, по време на осъществяване на тяхната професионална дейност”, което представлява нарушение на човешките права, свързано „със свободата на словото и правото на гражданите да получават и търсят информация”. В социалните мрежи пък се организира „протест срещу потъпкването на свободата на словото и печата”, който ще се проведе в понеделник, 17 септември, от 18 часа пред Министерски съвет. На този етап протестът няма формулирани конкретни искания, но вероятно вътрешният министър Валентин Радев може да си отдъхне, че вече си е подал оставката.