Председателят на Радиосдружение „Подкрепа“ БНР към КТ „Подкрепа” Дарина Григорова разпрати до институции и медии следното писмо:
Уважаеми колеги,
Музикалните състави, журналисти и технически специалисти от БНР излизат на протест. Този път работещите в националната медия ще изразят недоволството си на 11 юли в 8:30 ч. пред сградата на БНР.
Сред поводите за протеста на радиоработниците са:
- Липса на прозрачност и ясни критерии при разпределението на бюджета на БНР и изключително ниското заплащане на труда на по-голямата част от работещите в БНР.
- Авторитарно управление и липса на диалог между ръководството на БНР и работещите в медията.
- Липса на ясна визия за развитието на БНР. Музикалните състави са в пълно неведение по отношение на въпросите, които ги вълнуват, а проблемите в Радио България чакат своето решение от миналата година.
- Непрекъснато се назначават хора, нямащи пряко отношение към работния процес в медията, за сметка на обезкръвени звена, в които липсват журналисти, тонрежисьори и др. специалисти.
Считаме, че е крайно време институциите да погледнат сериозно на проблема, който от години тлее поради липса на адекватни и отговорни действия както от страна на институциите, така и от страна на ръководствата на БНР. Законодателите трябва да преразгледат принципите на финансиране на БНР, което е не просто информационен източник, а и фактор на българското образование, култура, традиции и с принос за имиджа на страната в чужбина.
В същото време от ръководството на БНР се очаква да управлява и разпределя бюджета така, че институцията най-пълноценно да изпълнява своята функция. В този контекст проблемите в БНР са повод за важен разговор по темата как да се отпускат и управляват парите на данъкоплатците.
За работещите в БНР музиканти, журналисти и технически специалисти е от съществено значение ръководството на БНР да даде изчерпателни, убедителни и аргументирани отговори поне на следните въпроси:
- Защо заплатите на голяма част от работещите в БНР граничат с минималната работна заплата на страната? Какво се прави по въпроса? Какви решения предвижда ръководството?
- Колко души са назначени в медията през последните месеци и на каква длъжност?
- Защо в отделни звена на БНР не се назначават хора, въпреки належащата нужда от специалисти, участващи пряко в създаването и обезпечаването на радиопродукцията?
- Как се разпределят средствата за работна заплата по сектори? Каква е най-ниската, средната и най-високата заплата и по какви критерии се формират?
Дарина Григорова, председател на Радиосдружение „Подкрепа“ БНР към КТ „Подкрепа“