Акция срещу „насилието, издевателствата, корупцията и систематичната злоупотреба с власт в затворите в София“, организираха пред Министерството на правосъдието активисти от организацията „Семейства и Приятели на Затворниците“ на 26 януари.
Според тях порочните и недопустими практики, които за известен период от време са били редуцирани, отново са възобновени с връщането на длъжност на отстранения през 2014 година началник на Софийски централен затвор Петър Кръстев. Потърсен за коментар от „Барикада“, ресорният заместник-министър на правосъдието Николай Проданов защити своя подчинен и отрече обвиненията.
Протестиращите граждани и близки на затворници изразиха възмущението си от връщането на Кръстев на поста, което се случва през пролетта на 2017 година от служебното правителството на Огнян Герджиков. Близки, приятели и роднини на лишени от свобода твърдят, че Кръстев е бил отстранен преди три години заради „системна злоупотреба с власт и констатиран и описан целенасочен тормоз над лишени от свобода“.
Изборът е потвърден и от новия министър на правосъдието в третото правителство на Бойко Борисов – Цецка Цачева, до която протестиращите активисти и граждани входират писмо. „Никой не обясни защо директор Кръстев се връща и какво точно се очаква от него. С какви задачи бе натоварен директор Кръстев и какви са неговите цели, отново никой не каза. Всичко се случи скрито и тайно“, пишат те.
Според протестиращите от завръщането на директор Кръстев на власт хората в затвора, са изправени пред „все по-увеличаващо се насилие, все по-голям брой сексуални посегателства, произвол при налагане на дисциплинарните наказания, увеличена употреба на хероин във възможно най-рискова среда за разпространение на ХИВ и други тежки инфекции, увеличена търговия с наркотици, най-вече хероин, развиваща се под благосклонния поглед на затворническата администрация и други“.
Пред „Барикада“ ресорният заместник-министър на правосъдието Николай Проданов категорично отхвърли тези твърдения. „В целия документ се съдържат изключително общи, неконкретизирани и доста произволни обвинения“, посочи зам.-министърът.
В писмото се отбелязва още, че в същото време директор Кръстев е ограничил всякакви дейности, които по закон трябва да бъдат осигурени на затворниците, за да могат да изпускат напрежението, което в противен случай избива в насилие помежду им – най-вече спорт и разходки в двора.
„Няма такова нещо. Това категорично не отговаря на истината. Разходките са нормативно регламентирани, просто няма началник, който би могъл да ограничи това време – те са регламентирани, това е тяхно право“, отговори Николай Проданов и настоя още веднъж, чевсички твърдения за обратното са „голословни и неподкрепени с доказателства“.
На въпрос какви доказателства се очаква, че биха могли да предоставят затворници, които нямат право да притежават снимачна техника, заместник-министърът отвърна, че и в момента на бюрото си има куп жалби от затворници в различни затвори в страната, но въпросните твърдения не са подкрепени с подобни жалби от самите затворници в Централния софийски затвор.
„Нали разбирате, че ако имаше увеличена употреба на хероин, ние щяхме да знаем за това нещо? Освен това, как може да се твърди, че има увеличена употреба на хероин – това означава, че тези хора имат представа каква е била употребата през 2016-та година и съответно каква е през 2017-та година. Такава статистика няма“, категоричен бе той.
Проданов посочи, че „затворниците не жалят“ министерството по отношение на жалбите и пишат свободно с всякакви, понякога и най-дребни оплаквания. Според него в системата действа достатъчно добър контролен механизъм, в който участват неправителствени организации, омбудсман, Инспектората към министерството, а също така и местните съдилища и дори съда в Страсбург. „По отношения на условията нашите затворници масово се оплакват пред съдилищата и по-голяма част от делата, които ги завеждат, ги печелят и получават съответните обезщетения. Законът за изпълнение на наказанията беше променен след осъдително решение в Страсбург“, коментира той и в обобщение заяви, че според него затворниците определено не са лишени от ефективно работещи механизми за защита на техните права.
Протестното писмо до правосъдното министерство разказва и за скандална случка от лятото на 2017 година, когато „в конфликт между две банди за продажба на хероин в затвора, за първи път в историята на Софийския централен затвор, лишен от свобода бе публично изнасилен в двора на затвора“, което се случва с люта чушка пред всички присъстващи. „Никакви действия не бяха предприети от администрацията срещу насилниците. Тези насилници бяха част от дилърска банда под протекцията на администрацията. Резултатът бе, че на следващия ден в затвора избухнаха бунтове – всеки можеше да бъде следващата жертва“, посочва писмото, което завършва с призив Петър Кръстев да бъде освободен от поста незабавно.
Случката беше потвърдена от зам.-министър Проданов, според когото обаче служителите на затвора са реагирали максимално адекватно на създалата се ситуация. „Нашите служители се справиха изключително професионално с конфликта. Никой от тях дори не извади палка, никой от тях не посегна на затворник, те буквално с телата си ги разделиха и с думи, вербално ги успокоиха“, обясни той.
Запитан дали ако наистина не отрича, че се стигнало до изнасилване с люта чушка, не е имало начин персоналът на затвора да реагира малко по-бързо, Проданов отговори: „В затворите има събрани по няколкостотин човека с по-различни характери, с повишено ниво на агресивност, които живеят на големи мъжки групи, постоянно заедно. Всички психологически изследвания показват, че това неизбежно води до психологически несъответствия между отделните хора и се стига и до конфликти, а от тях – до насилие. Тези неща ги има по цял свят, във всички затвори“.
Според зам.-министъра в последните години е направено много в това отношение, като по думите това е потвърдил и Комитетът против изтезанията към Съвета на Европа, който след последното си посещение е заявил, че проблемът с насилието от персонал към затворници е решен. „Проблемът с насилието вътре в затворническата общност все още не сме го решили, но уверявам ви, работи се в това отношение“, каза зам.-министър Проданов, според когото „всички усилия, които се полагат за подобряване условията в затворите пряко влияят върху атмосферата в самия затвор, а оттам и за намаляване на напрежението сред затворниците“.
Относно освобождаването на Петър Кръстев през 2013-та година зам.-министърът подчерта, че не отговарят на истината твърденията, че е освободен заради сходни обвинения, каквито днес отправят протестиращите. „Г-н Кръстев е освободен при една много извънредна ситуация за цялата затворническа ситуация свързана с факта, че двама затворници са избягали от софийския затвор, при не много изяснени обстоятелства и до момента“, коментира той и призна, че и до момента двамата избягали затворници не са открити.
Кръстев не е освободен от системата, което би трябвало да се случи при обвинения в корупция, а просто е преместен в затвора в Ловеч, подчерта Николай Проданов и добави, че за разлика от него наследникът му, към когото част от затворниците изразяват повече симпатии, е освободен именно след дисциплинарно производство, което установило „сериозни нарушения на етичния кодекс“. Според зам.-министъра в системата има проблем с кадрите, тъй като работата е много комплексна и сложна, а Петър Кръстев е един от най-опитните специалисти.
Междувременно протести в следващите дни готвят и надзирателите и служители във всички затвори в страната, съобщиха за БТА от Синдиката на служителите в затворите в България. Първият протест ще е в понеделник пред всички затвори, а вторият на 31 януари пред всички съдебни сгради. Исканията на служителите на Министерството на правосъдието са за увеличаване на заплатите им.