Гостуването у нас на Алейда Гевара, дъщеря на легендарния революционер Ернесто Че Гевара, в доста медии засенчи повода, по който тя дойде в България. Но самата Алейда (пълният текст, както и видеозапис на нейното ексклузивно интервю за „Барикада” ще бъдат публикувани в близките дни) не пропусна да изтъква при всяка своя изява, че тя е в страната ни за трети път като гост на Третата международна среща за солидарност с Куба на страните от Централна и Източна Европа.
Тук ви предлагаме пълен обзор на тридневната работа в София на този представителен и авторитетен форум, който се състоя от 17 до 19 ноември. В него участваха пратеници на организации за приятелство и на социални движения от 22 европейски страни. Те представляват сериозен обществен фактор с тежест в международната политика. И всеки, който досега не е забелязал, че глобалното гражданско общество е в състояние да защитава и отстоява и реални алтернативи на статуквото, е добре да разтърка очи и да се събуди.
Но преди конкретния репортаж за софийския форум се налага да направим едно информационно разширение, насочено главно към онези представители на медийната машина, които демонстрират драматична неинформираност и привързаност към пещерни предразсъдъци, когато става дума за Куба. Обикновено на тях самите им е невъзможно да проумеят колко са изпаднали от времето и реалността, но тук ще им предложим безкористна помощ.
Така например в едно от интервютата на Алейда, осъществени, впрочем, благодарение на пълната отзивчивост и демократизъм на посолството на Куба у нас (което предостави залите си на журналистите), авторката на въпросното интервю не само прави недостойни манипулации с фактите и интерпретира фриволно исторически събития, но в преамбюла си позволява и едно многозначително подхвърляне – как тъкмо България „все още” подкрепяла Куба. С прозрачното внушение, че подкрепата на Куба, то се знае, е нещо ретроградно и отживяло…
Подобни деформирани представи всъщност не са патент само на един или друг журналист, а и на известна част от обществото ни. Поради което „Барикада” се притича на помощ на този ощетен откъм информираност сектор и предлага тук малко актуална информация по въпроса за отношенията между Куба и Европейския съюз днес. Не откъде да е, а от сайта на Европейската комисия. Който известява, че на 1 ноември т.г. влезе в сила историческо (така е написано на сайта на ЕК) споразумение за политически диалог и сътрудничество между Куба и Европейския съюз. То бе подписано през декември 2016 г., бе ратифицирано от Европарламента през юли т.г. и сега влиза в сила за всички страни, чиито национални парламенти също са го ратифицирали. България е сред тях.
Между другите важни клаузи на това споразумение е споменато и насърчаването на дейността на НПО, които спомагат за взаимното разбирателство между Куба и ЕС.
Тоест – всички онези, които през последните дни шумно споделяха пристъпите си на антикомунизъм из социалните мрежи заради софийската международна среща в подкрепа на Куба, е добре да излязат от виденията си и да влязат в реалния свят. Защото събралите се у нас представители на НПО от 22 централно- и източноевропейски страни, подкрепящи Куба, всъщност най-почтено следват не само собствените си убеждения, но де факто действат и в пълен синхрон с официален документ на ЕС.
Другото ключово за срещите от този род – че те изразяват искрените адмирации на голяма част от народите към Кубинската революция, осигурила на кубинците социална справедливост и безплатни здравеопазване и образование – очевидно е извън обсега на разбирането от страна на предубедените. Дано обаче поне прагматичните актуални документи на ЕС им помогнат да се справят с дезориентацята си.
А сега нека преминем към фактите и да видим какво се случи през трите дни на сегашния софийски форум. Срещата бе организирана и домакинствана от Асоциацията за приятелство „България-Куба”, създадена преди над 50 години по инициатива на български специалисти, работили на Острова на свободата. Нека припомним, че през годините това са били общо около 40 000 специалисти. Като добавим и семействата им, може лесно да се види колко много българи са свързани с Куба с топъл човешки мост. Към тях можем да добавим и многобройните кубински студенти, получили образование у нас. Асоциацията за приятелство „България-Куба“ поддържа и развива именно това дълго и искрено приятелство между нашите два народа.
Почетен председател на Асоциацията е Станка Шопова, а председател е Тамара Такова. През 2010 г. Асоциацията вече бе домакин на подобен форум – 15-ата общоевропейска среща за солидарност с Острова на свободата.
Що се отнася до регионалните срещи за Централна и Източна Европа, предходните две са били проведени в Словения и Чехия. София сега прие третата поред такава проява.
Както вече стана ясно, пристигнаха делегации на организации за приятелство с Куба от 22 страни на Централна и Източна Европа. Дойде и делегация от кубинския Институт за дружба между народите (ICAP), водена от неговия първи вицепрезидент Елио Гамес. В нея влизат също Гладис Айон, директор на отдел „Европа” в ICAP, и Ибис Алвиса, координатор за страните от Централна и Източна Европа в института.
Специален гост на проявата бе Алейда Гевара, лекар педиатър и дъщеря на легендарния латиноамерикански революционер Ернесто Че Гевара. Тя е за трети път в страната ни. Първото ѝ гостуване у нас бе заедно със сестра ѝ Селия още през 1985 г., а второто бе на предишната софийска среща за солидарност с Куба през 2010 г.
Сегашният форум започна деловата си работа на 18 ноември сутринта с пленарно заседание в парк-хотел „Москва”. Но още на 17 ноември атмосферата бе „подгрята” от приятелска вечер за „добре дошли” с участието на всички делегати. Те се насладиха на българския фолклор в изпълнение на наши младежки състави, а също така и на репертоара на известната българска певица Грета Ганчева, която изпя и прочутата песен „Команданте Че Гевара”, записана от нея тази година и на диск. Всички гости, включително и Алейда Гевара, пяха с нея.
В тази сърдечна и неформална обстановка поетите Матей Шопкин и Лъчезар Еленков представиха и новото и допълнено издание на съставената от тях двуезична поетична антология „За Куба – с любов”, събрала истински бисери на българската поезия със стихове, посветени на Куба и сътворени в продължение на десетилетия от най-ярките ни творци. Сред тях са Александър Муратов, Владимир Башев, Дамян Дамянов, Иван Радоев, Лиляна Стефанова, Любомир Левчев, Младен Исаев, Петко Братинов и много други. Творбите в книгата са преведени и отпечатани и на испански.
На следващата сутрин – на 18 ноември, деловите заседания бяха открити в зала „Европа” на парк-хотел „Москва” със слово на Станка Шопова. Тя приветства всички български и чуждестранни участници от 22 страни и присъстващите гости – представители на президентството, на Българската православна църква, на Съюза на българските писатели, на Съюза на българските журналисти, на Българския антифашистки съюз, на Синдиката на българските учители, посланици и дипломати на много държави.
Обзор на дейността на Асоциацията за приятелство „България-Куба” направи председателят ѝ Тамара Такова, изтъквайки многобройни инициативи на Асоциацията за солидарност с Острова на свободата.
Пламенно приветствие отправи посланикът на Куба у нас Педро Пабло Сан Хорхе, спирайки се специално на заветите на Фидел Кастро и Ернесто Че Гевара.
Прочувствено бе и словото на Елио Гамес, който увери, че Куба не само е щастлива да получава солидарността на света, но и сама развива своята активна солидарност с много страни и народи. И докато други държави изнасят оръжия и войни, Островът на свободата изнася хуманизъм, медицинска помощ, образование, култура, спорт…
Най-висок градус достигнаха емоциите в залата при изказването на Алейда Гевара, която освен че изрече силни думи за революционното послание, завещано от баща ѝ, отправи и призив към левицата в Европа и света да се обединява около най-важните ценности – човешко достойнство, достъпни, качествени и безплатни здравеопазване и образование, гарантирано право на труд, осигурено жилище.
На свой ред депутатът Александър Паунов, който е председател на Групата за приятелство с Куба в Народното събрание, отправи риторичен въпрос как така Куба успява да оцелее толкова години само на 90 мили от САЩ, а в Източна Европа социализмът се срина толкова лесно…
Изказванията бяха допълнени от излъчени на голям екран в залата емоционални кадри на Фидел Кастро и покойния венесуелски лидер Уго Чавес, предоставени от представителка на Азербайджан.
След първото пленарно заседание бе дадена пресконференция за медиите, които можаха да зададат многобройни въпроси на Алейда Гевара, Елио Гамес, посланик Педро Пабло Сан Хорхе, Станка Шопова, Тамара Такова. Стана дума за отношенията България-Куба, за американската антикубинска блокада, за разбирането на Че Гевара за комунизма, за новото поколение кубински ръководители, за икономическото обновление в Куба и т.н.
Участниците в софийската среща на солидарността с Куба си направиха „семейна снимка” пред домиканстващия им парк-хотел „Москва”, а след това поднесоха венци и цветя пред разположения наблизо паметник на Апостола на кубинската свобода, големия поет и революционер Хосе Марти.
Работата на форума по-късно продължи в три комисии:
– Международната борба за прекратяване на икономическата блокада, наложена от САЩ над Куба, и за връщането на Куба на незаконно окупираната територия на Гуантанамо;
– Международната солидарност на Куба и медийната и дезинформационна война водена срещу страната. Дейности и инициативи за работата в социалните мрежи и в алтернативните средства за комуникация;
– Международните доброволни бригади и социалнополитическите сдружения като пътища за включване на младежта и другите обществени сектори в движението за солидарност с Куба.
По време на работата по комисии бяха направени многобройни конкретни предложения за повишаване на ефективността на обединяващото всички участници международно движение за солидарност с Куба.
Във фоайето на парк-хотел „Москва” бе открита и специална фотоизложба на унгарския делегат Вилмош Ханти, който освен активист в подкрепа на Острова на свободата, е и председател на FIR (Международна федерация на антифашистката съпротива). Изложбата му бе от фотоси, заснети от него в Куба през 2007 г., и носеше заглавието „Моменти от Куба на Фидел – 2007”.
В друга част на фоайето пред зала „Европа” бе подредена и изложба с творби на деца, наградени в ежегодно организирания от Асоциацията за приятелство „България-Куба” ученически конкурс „Куба – далечна и близка”. Тази изложба, в която имаше и рисунки, изобразяващи Че Гевара, бе любимият фон на фотографите, за да снимат Алейда Гевара.
Вечерта на 18 ноември кубинското посолство у нас бе домакин на огнена фиеста за всички участници и гости на форума – с мохито и със заразителни песни и танци в изпълнение на уникалната „българска кубинка” Йорданка Христова, емоционалната Грета Ганчева, както и възпламеняваща кубинска певица, пристигнала от съседна Македония.
На приема посланикът на Палестина Ахмед ал Мадбух изненада Алейда Гевара, подарявайки ѝ снимка от посещение на баща ѝ – Че Гевара, в Палестина по време на негова близкоизточна обиколка след победата на Кубинската революция през 1959 г. Алейда бе много трогната и призна, че досега не е разполагала със снимки от това пътуване на баща си. Посланикът я заметна и с палестински шал.
Пленарната сесия на форума на 19 октомври включи нови изказвания на делегатите, както и вълнуващо представяне на пратениците от Русия – музикалната група „Гренада”, която предложи на вниманието на участниците видеозаписи със свои песенни изпълнения, включително заедно с покойния президент на Венесуела Уго Чавес.
Венесуела присъства осезаемо на срещата и в лицето на своята посланичка у нас Н. Пр.. Ориета Капони, която отправи към делегатите пламенни слова, описващи положението в страната ѝ и заплахите за агресия, на които е подложен венесуелския народ от страна на САЩ и техните съюзници. Участниците в Третата среща за солидарност с Куба на страните от Централна и Източна Европа неколкократно по време на словото на Н. Пр. Капони ставаха на крака и аплодираха, за да изразят солидарността си с венесулеския народ.
Изказаха се много участници в дискусиите по комисии, бяха отправени конкретни предложения за активизиране и подобряване на движението за солидарност. Едно от тях бе за провеждане на 25 ноември, деня на смъртта на Фидел Кастро, на международна серия от солидарни прояви под надслова „Всички сме Фидел”.
Алейда Гевара също взе думата, за да призове отново към единство в усилията за солидарност с Куба и за тласкане на правителствата по света към по-хуманна и отговорна политика.
От името на ICAP и кубинската делегация Елио Гамес отправи благодарности към организаторите и участниците във форума. Бяха раздадени отличия и дипломи на ICAP за организаторите и участниците в Третата среща за солидарност с Куба на страните от Централна и Източна Европа. Специални адмирации бяха изказани към активистите, членовете и ръководството на Асоциацията за приятелство „България-Куба”, домакинствала на форума.
Членът на УС на Асоциацията Пламен Бонев огласи текста на проектодекларацията, съгласувана и допълнена в работните комисии. Участниците я одобриха единодушно.
В декларацията се настоява за отменяне на наложената от САЩ икономическа, търговска и финансова блокада на Острова на свободата, която продължава вече над 50 години и незаконно и по нечовешки начин вреди на кубинския народ.
Изисква се също така незабавно връщане на незаконно окупираната от САЩ територия на Куба с военноморската база в Гуантанамо, която вече над десетилетие е превърната и в международен център за изтезания.
Декларацията със задоволство приветства подписването и временното прилагане на Споразумението за политически диалог и сътрудничество между Куба и ЕС. Настоява се европейските правителства изрично да се противопоставят на извънтериториалните последствия от прилагането на блокадата, като санкционирането на лица или фирми, които не я спазват.
Отхвърля се интервенционистката и нарушаваща международното право политика на администрацията на президента Доналд Тръмп. Осъжда се финансирането на подривна дейност срещу Кубинската революция и кубинската младеж. Подкрепя се Куба в усилията ѝ нормализацията на отношенията със САЩ да продължи въз основа на равенството и взаимното уважение, без условия и без намеса във вътрешните работи.
Декларацията третира още теми като протичащия в момента изборен процес в Куба, преодоляването на разрушителните последствия от урагана „Ирма” на Острова на свободата и продължаването на международната солидарност в тази посока, доброволческите бригади в подкрепа на Кубинската революция, необходимостта от активизирането на приятелите на Куба в социалните мрежи и алтернативните медии и т.н.
Специално е отбелязана убедеността, че кубинският народ ще остане верен на заветите на Фидел Кастро, който си отиде преди една година, и на Ернесто Че Гевара, убит преди 50 години, с цел да се постигне мир, справедливост и достойнство в света.
Срещата бе закрита и много от делегатите потеглиха обратно към страните си. Делегацията на ICAP заедно с Алейда Гевара ще гостува в близките дни в Пловдив, Варна и в Санитарно-оздравителния комплекс „Камчия”.
Ето какво сподели специално за „Барикада” вицепрезидентът на ICAP Елио Гамес:
„Много съм пътувал по света, но в България винаги се чувствам специално, като във втора родина. Народите ни са много близки по своята топлота и емоционалност. Гордеем се с нашите чудесни приятели от Асоциацията за приятелство „България-Куба”. Надявам се със съвместните ни усилия да спомогнем за активизиране на сътрудничеството между България и Куба, което е с големи традиции. Блокадата на Куба вече не е на мода. Вече действа споразумението за политически диалог и сътрудничество между нашата страна и ЕС. За пореден път всички страни членки на ООН с изключение само на САЩ и Израел подкрепиха в Общото събрание нашата резолюция за премахване на американската блокада.
След идването в Белия дом на новата администрация на президента Доналд Тръмп бяха предприети много стъпки за ликвидиране на достигнатото в процеса на нормализация на кубинско-американските отношения, започнат по времето на президента Барак Обама. Много е важна ролята на международната солидарност днес, за да продължат усилията за вдигане на блокадата и за изграждане на отношения със САЩ на базата на взаимното уважение и ненамесата във вътрешните работи. Политиката на Тръмп спрямо Куба днес не се одобрява дори от американския бизнес, който е заинтересуван да изгражда делови връзки с държавата ни. Блокадата нарушава и правата на американските граждани”.
Запитан за актуалната ситуация в Куба, Елио Гамес обясни, че страната му в момента е в изборна кампания. Догодина ще бъде избран нов парламент, който на свой ред ще определи новия Държавен съвет и новия му председател (ръководителя на държавата). Сегашният кубински лидер Раул Кастро отдавна е предупредил, че повече няма да се кандидатира.
Елио добави: „Ние продължаваме да изграждаме нашия социализъм и да го обновяваме. Готови сме на сътрудничество и партньорство с всички страни. Единственото, което не приемаме, е да ни се диктуват условия. Не отстъпваме от принципите си. Твърдо отстояваме суверенитета си. И следваме нашия революционен морал. Ако други държави изнасят оръжия и войни, ние изнасяме солидарност, хуманизъм , интеграция. Наши лекари и учители помагат на десетки народи по света. В това е силата на Кубинската революция”.