Съперничещите си резолюции на САЩ и Русия за удължаване на мандата на експертите, разследващи химическите атаки в Сирия, бяха отхвърлени след разгорещени спорове в Съвета за сигурност на ООН в четвъртък. Това е поредната демонстрация за влошаването на отношенията между Вашингтон и Москва, пише Associated Press.
Резултатът от двете гласувания означава, че експертната група – Съвместният механизъм за разследване (JIM) – трябва да прекрати операциите си, защото текущият ѝ мандат изтече в полунощ в четвъртък.
САЩ, съюзниците им и правозащитни групи заявиха, че това е сериозен удар срещу усилията да се потърси отговорност на отговорните за химическите атаки в Сирия. По време на тричасовата драма Русия наложи вето на проекторезолюцията на САЩ, която бе подкрепена от 11 от 15-те членки на Съвета за сигурност. Боливия се присъедини към Русия и гласува с „не”, докато Китай и Египет се въздържаха.
Руският посланик в ООН Василий Небензя първоначално изтегли предложената от Москва резолюция заради процедурни възражения за реда, по който се гласуват предложенията. В последствие обаче Боливия използва правилата на Съвета, за да предложи отново резолюцията за гласуване. Предложението не успя да събере нужните за приемането девет гласа. Русия, Китай, Боливия и Казахстан подкрепиха предложеният от Москва текст, седем членки на Съвета гласуваха против, а четири се въздържаха. Късно вечерта в четвъртък Япония предложи компромисно 30 дневно удължаване на мандата на JIM и се очаква Съвета за сигурност да го обсъди днес.
В центъра на диспута са изисквания на Русия, най-важният съюзник на Сирия, за съществени промени в начина, по който оперира експертната група. Това се сблъсква с настояването на САЩ сегашният мандат и рамки на JIM да бъдат запазени.
След гласуванията Съединените щати и Русия се обвиниха взаимно за прекратяването на операциите на JIM, като и двете страни настояват, че искат експертите да продължат дейността си.
„Искам да заявя на моите руски приятели, че следващата атака с химически оръжия ще е тяхна отговорност. Липсата на Съвместен механизъм за разследване на практика казва на целия свят, че няма проблем да се използват химически оръжия. Заради това трябва да се срамуваме днес”, заяви посланикът на САЩ в ООН Ники Хейли.
Небензя отвърна на нападките като зави следното: „Днес стана абсолютно ясно, че ние се нуждаем от солиден, професионален механизъм, който да помага за предотвратяване на заплахите от химически тероризъм в региона, а вие се нуждаете от структура, която да е ваша кукла на конци, и чрез която да манипулиране общественото мнение. И която на основата на фалшива информация отново и отново ще обвинява сирийското правителство в нарушаване на международните норми”. По думите му тези, които са гласували против руската резолюция, „носят пълната отговорност за прекратяването на операциите на JIM”.
Русия е изключително критична към констатациите на JIM, че сирийското правителство е използвало хлорен газ при най-малко две атаки през 2014 и 2015 г., както и че е използвало зарин при въздушна атака срещу селището Хан Шейхун през април тази година. Сирия категорично отрича да е използвала химически оръжия. JIM също така обвинява „Ислямска държава” в използването на газ иприт през 2015 и 2016 г.
Небензя обвинява JIM във „фундаментални пропуски” по отношение на обвиненията срещу правителството на Башар Асад. Той посочва като аргументи използването на „дистанционни методи за работа”, неуспеха да се посети Хан Шейхун, както и „фокусирането изцяло върху съмнителни свидетелства от опозиционни и дори терористични групировки, незачитане на целия набор от правила и методи, предвидени в Конвенцията за химическите оръжия“.
Хайли от своя страна настоява, че Русия и съюзниците ѝ „не искат JIM да има независимост”. „Те искат механизъм, който те или всяка друга членка може да следи под микроскоп”. Тя също така изтъкна, че това е десетото вето на Русия в подкрепа на Сирия, което представлява „игра с живота на хората”.
Споровете в Съвета за сигурност се развиват на фона на динамичната ситуация по фронтовете в Сирия, където в последно време предимството е на страната на правителството. За 28 ноември е насрочен нов кръг от мирните преговори под егидата на ООН, които се провеждат в Женева. Отделно от това продължават да текат и преговорите в казахстанската столица Астана, където обаче не участват представители на западните държави.
След заседанието Хейли заяви, че „единственото нещо, което бе доказано днес е, че на Русия не може да се има доверие в политическия процес в Сирия” , защото „те искат да контролират кой е сочен за виновен, да контролират какво се случва, да работят заедно с Иран и Сирия, за да са сигурни, че всичко е под техен контрол”.
Небензя от своя страна заяви, че Хейли се е изпуснала за това, „което е трябвало да остане скрито”. По думите му цялата ситуация в Съвета за сигурност е имала за цел да изкара, че на Русия не трябва да се има доверие в политическия процес в Сирия. „Това не е съвпадение, тъй като политическия процес в Сирия постепенно набира инерция и Русия има много важна роля в него. Така че това е най-по-подходящият момент да се каже, че Русия не трябва да играе роля в него”. Според Небензя споровете в Съвета за сигурност няма да се отрази на разговорите в Женева, които Русия подкрепя.