Каталуня бе в обща стачка днес – заради полицейското насилие по време на гласуването в непризнатия референдум в неделя. Улиците на Барселона бяха залети от масови шествия на стачкуващите, сред които компактно се откроиха местните пожарникари, ентусиазирано приветствани от населението.
Министерството на държавната администраця в Мадрид предупреди, че ще удържи надника за днес от заплатите на стачкувалите държавни служители в Каталуня.
От няколко каталунски градове дойдоха сигнали, че местни хотели започват да гонят командированите и настанени там испански полицаи и членове на испанската Гражданска гвардия. Местни жители също скандирали срещу тях, на някои места дори блокирали влизането и излизането на униформените, като в това протестиращите били подкрепени и от каталунски пожарникари. Според публикации в испански медии хотелиерите гонели командированите полицаи под натиска на местните каталунски власти, от които получавали заплахи, че ако не го направят, ще им затворят хотелите.
Испанската вицепремиерка Сорая Саенс де Сантамария отсече в свои интервюта по телевизиите, че „правителството няма да толерира тези мафиотски действия”. След това се разбра, че по въпросните случаи прокуратурата в Мадрид стартира дела с обвинения за „престъпления от омраза“.
Междувременно Испанската социалистическа работническа партия осъди остро същата Сорая Саенс де Сантамария, за която се разбра, че в качеството ѝ на заместничка на премиера Мариано Рахой е издала заповедта към полицията и Гражданската гвардия да действат сурово в Каталуня в деня на гласуването на 1 октомври и, ако ще и със сила, да възпрепятстват вота.
Неофициални коментатори подхвърлят, че така Рахой пак съумява да остане в сянка, след като очевидно сега исканията на радикалната опозиция за оставката му вероятно ще се прехвърлят към „бушона” Саенс де Сантамария. Очакваната още вчера поява на премиера пред парламента в Мадрид по въпроса за Каталуня беше отложена за идната седмица под крайно обтекаемия предлог, че в графика на Националния конгрес нямало предвидено заседание преди 10 октомври.
Затова пък още тази вечер по телевизията към цяла Испания, която все още включва и автономната област Каталуня, обръщение ще направи държавният глава – крал Фелипе Шести. Чуха се вече мнения, че то е закъсняло и че кралят е трябвало да играе много по-активна медиаторска роля в непрестанно ескалиращия от пет години насам спор между централните власти в Мадрид и местните в Барселона.
Свещено правило за испанската държавна система е монархът да не се меси в политическите дела. Но каталунската криза взе такива мащаби, че дори и без да влиза в политическите ѝ детайли, Фелипе Шести многократно досега можеше да свали градусите на нажежаването, способствайки за установяване на диалог.
Всъщност, кралят не е мълчал напълно по темата. Дори напротив – напоследък той използва няколко свои публични прояви по други поводи, за да спомене каталонския казус, но винаги в контекста, че трябва да се спазва конституцията и че тя важи за всички. А Конституционният съд отдавна обяви допитването на 1 октомври в Каталуня за незаконно. Тоест – лесно може да се предвиди, че и тази вечер Фелипе Шести несъмнено ще призове към конституциoнност, като едва ли ще пропусне да изтъкне като голямо постижение досегашното успешно съжителството на всички автономии в Испания, гарантирали стабилността и просперитета ѝ през десетилетията на демокрацията.
Ще е интересно да видим как ще реагират на изявлението му стотиците хиляди хора, които все още продължават да изпълват улиците и площадите на стачкуващата днес Барселона, както и да скандират лозунги за независимост.
Ето още няколко кадъра от днешните шествия.