Събралият се в колумбийската столица Богота конгрес на вече бившата партизанска групировка FARC, чието съкращение означаваше на испански Революционни въоръжени сили на Колумбия, реши организацията да се трансформира официално в политическа партия. Съкращението на наименованието се запазва, но то вече ще означава друго – Обща революционна алтернативна сила (Fuerza Alternativa Revolucionaria del Común).
Решението за името бе взето с гласовете на 628 делегати. 264 гласуваха против. Имаше и друго предложение – след като се прекратява въоръжената борба и се преминава към нов етап в развитието на организацията, името също да бъде ново. Като вариант се предлагаше „Нова Колумбия” (Nueva Colombia).
В крайна сметка надделяха привържениците на приемствеността, които държат да запазят посланията за социална революция, с които се ражда FARC през 1964 г. В изказванията си известните партизански командири, допринесли много за мирния процес в Колумбия – Родриго Лондоньо-„Типошенко” и Иван Маркес, отбелязаха, че и като партия FARC ще следва същите идеали на социалната справедливост, но вече чрез силата на урните.
На 15 август, когато приключи предаването на оръжието на FARC на ангажираната с процеса специална мисия на ООН, Иван Маркес публично предложи дори още по-близко до оригинала обновление на името – Революционна алтернативна сила на Колумбия (Fuerza Alternativa Revolucionaria de Colombia). Но в крайна сметка конгресът се спря на сегашното – Обща революционна алтернативна сила.
Форумът одобри също и емблемата на политическата партия FARC – стилизирана червена роза с червена петолъчка в средата. Като своеобразни листа и стебло на цветето отдолу стоят буквите FARC – в зелено.
Процесът по интегриране на новата партия в политическия живот ще е дълъг и няма да е лесен. Мирното споразумение, сключено с правителството на президента Хуан Мануел Селая, предвижда гарантирани за представителите на FARC по пет места в Сената и в Камарата на депутатите. Новата партия поне за момента не планира да издига свои кандидати в предстоящите догодина президентски избори.
В Колумбия още е жив споменът за тъжния опит, направен в средата на 80-те пак по интегриране в политическия живот на партизаните. Тогава също беше създадена тяхна политическа сила – Патриотичен съюз. Но много от избраните с тази листа депутати, сенатори, кметове, съветници, както и хиляди активисти, бяха избити от ултрадесни военизирани групировки. Жертвите на онзи терор тогава достигнаха до 5000 души.
Ето защо при сегашния мирен процес главната загриженост е да се избегне повторение подобна трагедия. За съжаление, само от подписването на мирното споразумение между FARC и правителството през ноември миналата година вече са регистрирани около 200 убийства на социални активисти, бивши партизани и членове на техни семейства.