Поредното доказателство за откровената война на големите световни медии срещу правителството на Венесула стана пълното премълчаване от тяхна страна на 3-часовата пресконференция, дадена от президента на страната Николас Мадуро на 22 август специално за международни издания и програми именно с цел да се чуе от първо лице истината за ставащото на венесуелска земя.
Възможност пряко да зададат въпроси имаха не само кореспондентите, поканени в президентския дворец „Мирафлорес” в Каракас, но и всички, които желаеха да се включат по осигурената скайп връзка или през туитър, както и с помощта на венесуелските посолства по света.
„Венесуела е в центъра на една голяма, световна, клеветническа кампания. Голямата „фалшива новина” на света е против Венесуела,” каза Мадуро. И допълни: „Днес имаме съвсем ясна цел – да предоставим информация и да положим усилия, за да може истината за Венесуела да достигне до всички. И така да отстоим родината си”.
Мадуро наистина положи максимални усилия – в течение на 3 часа и 13 минути отговаряше обстойно на всички зададени му въпроси, като освен това в типичните си отклонения и ретроспекции даде още много подробности за актуалната картина във Венесуела. Но в последвалите 3 дни никоя от медиите хегемони така и не отдели внимание на казаното от венесуелския президент на тази пресконференция, въпреки че то не бе никак маловажно.
Така например той обясни как не е прекъсвал диалога с опозицията, колко важна помирителна и съзидателна роля има Националното конституционно събрание, по какъв начин страната му ще противостои на финансовата и икономическа блокада на САЩ, как въпреки тази конфронтация все пак смята диалога с Доналд Тръмп за задължителен и ще изпрати писмо до Белия ом. А също – как с новозакупени руски ракети и друга бойна техника Венесуела е готова и за отпор срещу възможна военна интервенция, как венесуелско-руското партньорство ще се засили след предвиденото в близките дни гостуване на самия Мадуро в Москва и т.н.
Вместо да информират за това, големите световни медии без притеснения продължиха да загърбават основополагащия журналистически принцип да се огласяват различните гледни точки и да се прави балансирано отразяване на събитията. Казаното от Мадуро за тях не съществува, но затова пък навсякъде се дава думата на доскорошната опозиционна главна прокурорка на Венесуела Луиса Ортега Диас, в захлас представяна като изразителка на „критичния чавизъм”.
Националното конституционно събрение (ANC) я отстрани от длъжността главeн прокурор заради многобройните ѝ пристрастни политически изяви, несъмвестими с надпартийния статут на поста. Същевременно ANC отне и депутатския имунитет на съпруга ѝ – депутата от управляващата Единна социалистическа партия на Венесуела (PSUV) Херман Ферер, уличен в мащабна схема за финансови злоупотреби чрез офшорни зони.
Преди една седмица тази семейна двойка просто избяга от Каракас и пристигна в колумбийската столица Богота. Там президентът на Колумбия Хуан Мануел Сантос незабавно прие бившата венесуелска прокурорка, а по-късно декларира, че тя е „под колумбийска закрила”. След което на 23 август Луиса Ортега се прехвърли в Бразилия, за да участва в провеждаща се там среща на главните прокурори на страните от „Меркосур”. Въпреки че Венесуела бе изключена от тази организация, в която останаха почти само страни с взели реванш десни правителства, на бившата венесуелска прокурорка бе осигурена възможност да се изказва надълго и нашироко и да получава още по-обстойно медийно отразяване. Така големите медии от два дни въртят изявленията ѝ, в които тя обвинява венесуелската върхушка начело с Мадуро в получаване на подкупи от бразилската строителна компания „Одебрехт” – обект на дело за корупционна схема, обхващаща десетки страни.
В същото време се премълчават коментарите за тази госпожа, направени от легитимния държавен глава на Венесуела. Например, че тя се е поставила в услуга на САЩ и е вредяла на родината си. „Това стана, защото Съединените щати успяха да шантажират съпруга ѝ Херман Ферер, когато му откриха милиони долари в сметки в офшорни зони по света. Луиса Ортега не реагира коректно на очевидния държавен преврат през последните месеци, защото вече беше компрометирана, беше пречупена морално,” казва Мадуро. И добавя, че „не е виждал предателство като нейното”.
На пресконференцията си той обяви още, че Венесуела ще иска от Интерпол международна заповед за арест на „тези бегълци от правосъдието” – Луиса Ортега и съпруга ѝ, обвинени в участие в мрежа за изнудване и корупция, която е действала от министерството на обществените въпроси (прокуратурата).
Покрай факта, че избягалата бивша главна прокурорка е получила закрила лично от колумбийския президент Сантос, Мадуро отбеляза, че и Колумбия, и Испания сякаш са забравили собствените си вътрешни проблеми и се фокусирали върху Венесуела, превърналия са я в част от националната си политика. Като Колумбия дори е стана „епицентър на конспирациите на международната десница” срещу страната му.
Що се отнася до Сантос, венесуелският лидер му натякна, че не е изпълнил даденото на Венесуела обещание да гарантира, че мирният процес в Колумбия между правителството и партизаните няма да доведе до избиване на леви активисти от крайната десница. Венесуела изигра важна посредническа роля в търсенето на решения за този конфликт и е една от страните гаранти на мирното споразумение в Колумбия.
Мадуро подчерта, че въпреки всички нападки срещу него и правителството му, той е отворен за диалог и с лидерите на десните латиноамерикански правителства, включително и с нападащия го особено остро аржентински президент Маурисио Макри.
Готовност за диалог венесуелският водач изрази и спрямо американски президент Доналд Тръмп, защото въпреки всички различия, неразбирателства и конфликтни точки между двете страни, „ние трябва да разговаряме”. Мадуро изтъкна: „Вярвам в диалога на цивилизациите като ключов елемент с оглед на разнообразието. Ние поддържаме много дълбок диалог със САЩ, ако говорим за народа, но сме в най-лошия момент на отношенията ни с правителството на САЩ… На Пентагона, ЦРУ и Държавния департамент казваме, че ние говорим за един различен свят, а не за свят на интервенции… Рано или късно революцията ще стигне и до народа на САЩ.”
Президентът на Венесуела заяви, че макар да е наясно с амбицията на върхушката в САЩ да се меси и да държи страната му в подчинение, все пак ще изпрати писмо до Тръмп с предложение за пряк и отговорен диалог, който да се „базира на уважението, независимо от различията”. „Вместо да нажежаваме нещата до тотален конфликт, по-добре да ги деескалираме и да стигнем до такъв тип отношения, които може и да са напрегнати, но в които да присъства диалогът,” каза Мадуро.
Същевременно венесуелският президент заяви, че правителството му е разработило серия от защитни мерки срещу финансовата блокада, прилагана вече от САЩ срещу разплащателни сметки на венесуелски компании. Подготвон е отпор и срещу други американски санкционни мерки, както и срещу военната заплаха, отправена от Тръмп. Тази заплаха предизвиква категорично отхвърляне сред 86% от венесуелците и се подкрепя сямо от опозиционното обединение MUD (Маса за демократично единство”), подчерта Мадуро.
„Имаме най-добрите руски оръжейни системи и нашите професионалисти вече са обучени да ги управляват,” каза още президентът, споменавайки ракети „земя-земя” и „земя-въздух”. Той пожела все пак да не се стига да употреба на военна сила, но наблегна, че ако това се случи, венесуелците ще защитават докрай родината си.
Мадуро съобщи също, че към Венесуела вече пътува първата партида руско жито, което ще помогне да се облекчи проблемът с недостига на храни. Договорът за такива доставки е сключен за 10 години.
Президентът използва суперлативи, описвайки сътрудничеството между Венесуела и Русия, които са стратегически партньори още от времето на президента Уго Чавес. Висока оценка Мадуро даде и на лидерските качества на своя руски колега Владимир Путин. Венесуелският президент каза също, че в близките дни му предстои посещение в Москва.
Той разказа също за насрочените за този уикенд мащабни военни учения във Венесуела, в които ще участва както войската, ВВС и ВМС, така и гражданското население. Ученията под надслова „Независимост 2017” ще обхванат цялата територия на страната и ще покажат ясно решимостта на народа да брани родината си. „Никой не може нито да задуши Венесуела, нито да я постави на колене,” отсече президентът.
Запитан дали се осъществява диалог с венесуелската опозиция, Мадуро подчерта, че този диалог никога не е спирал и спомена редица имена на видни опозиционери, с които той си контактувал редовно. Разказа и за няколко случаи на преговори между правителството и опозицията с участието и на международни посредици като бившия испански премиер Хосе Луис Родригес Сапатеро. В момента, в който се постигал консенсус и оставала една крачка до подписването на споразумение, преговарящите опозиционери все се обаждали някъде, водели разговори на английски, а после казвали: „Не!”
Мадуро изтъкна важната помирителна и съзидателна роля, която играе в страната сформираното след изборите на 30 юли Национално конституционно събрание (ANC), включително и създадената от него комисия „Истина”, която да изясни случаите на насилие по време на протестите през последните четири месеца. Президентът съжали, че повечето от световните медии не разказват за „фашисткото насилие”, при което бяха подпалени живи 29 венесуелци – защото са чависти или защото просто са бедни. 9 от тях починаха, 20 останаха с тежки белези. Общо жертвите з 4-те месеца сблъсъци са около 100, ранените са над 2000…
По повод оспорването на легитимността на ANC от страна на опозицията и външните ѝ съюзници Мадуро подчерта, че те нямат никакви основания, припомни им отново членовете на конституцията, съгласно които са проведени изборите за ANC и наблегна, че именно това е бил „верният ход, за да се отстои мира във Венесуела”. Конституционното събрание ще работи още поне две години д цел да осигури стабилизирането на страната, икономическия растеж и разпределянето на богатството.
А за националния диалог, който предстои да бъде стартиран от ANC, венесуелският президент предложи да е под егидата и на CELAC (Общност на латиноамериканските и карибските държави) – първата континентална организация, която не включва САЩ и Канада. Мадуро е инициатор и за свикване на среща на върха на CELAC в Каракас тази есен. Успоредно с това се подготвя и среща на движенията за солидарност с Венесуела то цял свят. Както отбеляза Мадуро, драмите в страната му са породили „голяма вълна на солидарност, любов и подкрепа” в много страни.
Той потвърди категорично, че Венесуела остава демократична и правова държава и че евентуалните конституционни промени, които ще подготви ANC, после задължително ще преминат през референдум. Също така президентът гарантира провеждането на местните избори още тази година (за участие в тях вече масово са се записали опозиционните партии и лидери) и на президентските догодина.
Мадуро отправи и призив към папа Франциск да подкрепи процеса на диалог във Венесуела и да попречи на САЩ да осъществят плановете си за намеса.
Всички тези акценти обаче можаха да стигнат до аудиторията само чрез алтернативни медии. Мощните телевизионни мрежи като CNN, BBC, Fox, както и големите печатни издания „не видяха, не чуха и не разбраха” за пресконференцията на Мадуро… Съответно – и в България май няма къде другаде да се прочете за това, освен в „Барикада”…