Близо 250 души са загинали в последните няколко дни в резултат на наводненията и свлачищата в Индия, Непал и Бангладеш. Същевременно милиони са изоставили домовете си и са разселени в региона като част от спасителните мисии, които целят да се намери подслон, храна и вода за пострадалите. Ситуацията е изключително усложена заради огромната бедност и мизерия, в която и без друго живеят милиони хора в този регион.
В Непал валежите потопиха цели села, като по официални данни засега е потвърдена смъртта на 111 души, а 35 се издирват. Правителството е подложено на тежки критики, че не е реагирало достатъчно бързо и адекватно на катастрофата. Наводнението е унищожило най-плодородния регион на страната и център на земеделското производство. „Около 70% от селското стопанство в Тарай е под вода“, заяви Шанкар Сапкота, експерт по икономика на селското стопанство към правителството в Непал. „Оризища, зеленчукови плантации, рибовъдни стопанства са тежко засегнати, но все още не можем да обобщим размера на щетите“, добави той, цитиран от AFP.
В същото време близо една трета от Бангладеш е под вода, като дъждовете засегнаха най-гъсто населените крайречни региони на страната. Най-малко 29 души са загинали, а над милион са избягали от родните си места, твърдят официалните власти.
В Индия поне 81 души са загинали в източната част на страната, в Западен Бенгал и в Асам през последните дни, сочат официалните данни. ЖП транспортът на североизток е изцяло блокиран и в момента стотици хиляди души се подслоняват в бежански лагери в Асам, създадени специално заради сезонните наводнения, които предизвикват все по-тежки проблеми.
Т.нар. „мусонни дъждове“ започват през юни и свършват чак през септември, като правят условията за живот все по-невъзможни.
Въпреки всичко това проблемът с причинената от климатични трагедии миграция най-редовно се подценява, а на достатъчно сериозните причини за нея се гледа с недоверие и неглижиране.
Вижте снимки от тазгодишната трагедия тук: