„Трудно е да четеш Маркс. Ако прочета 50 страници от него, имам чувството, че всичко, което съм чел на румънски език, не ме е подготвило интелектуално никак, за да разбера този автор. Неговият текст е толкова наситен, толкова възвишен. Маркс е нещо съвсем различно. Освен че е бил голям икономист, той е може би единственият, който е дал смисъл на хегелианската диалектика. Маркс трансформира цялата континентална философия в оръжие за разбирането на реалността. Не е достатъчно да си учил философия в Клуж Напока или в Букурещ, за да го разбереш. Маркс е нещо много по-голямо“, каза Дан Кица (Нойман) – авторът на книгата „Марксистката икономическа теория“, по време на представянето ѝ на 14 юни 2017 г. в културния център на левите в Букурещ „Маказ“.
Измеренията на усилието зад тома изглеждат невъобразими. Кой чете Маркс днес? Ако някой е опитал да осмисли „Капиталът“ някога, дали е отишъл отвъд първите няколко страници?
Да четеш Маркс в съвременния живот на висока скорост и лесно удовлетворение на желанията е само по себе си акт на смелост. Изглежда, че публиката в „Маказ“ разбра това. „За тебе вече няма връщане назад“, извика някой към Кица по време на дискусията, подчертавайки че авторът е направил нещо единствено по рода си. На практика никой, дори поканените за говорители университетски преподаватели Георгица Збагану и Александру Попович, не рискува да коментира самата книга. Първият, който е вицепрезидент на Румънската социалистическа партия, се фокусира върху своята собствена връзка с марксизма, признавайки, че не е чел Маркс, но смята, че мислителят е формулирал обективни закони, чрез които показва как съвременното общество на отчуждението ще бъде преодоляно. Вторият представи въведение в развитието на марксизма през десетилетията на ХХ век.
Никой не говори за съдържанието на книгата. Очевидно, също както при мистичните преживявания, Маркс не може да бъде разказван, а трябва да бъде преживян и разбран. Но сега има нова възможност той да бъде разбран на румънски език и книгата на Кица е замислена именно като въведение във вселената на Маркс.
250-те страници на „Марксистката икономическа теория“ предлагат среща с процеса на създаване на капитала, процеса на неговата циркулация и на капиталистическото производство. В книгата, отпечатана от издателството „Арсдоченди“ на Букурещкия университет, се изследват понятия като добавена стойност – относителна и абсолютна, ротация на капитала – бил той постоянен, променлив, социален, финансов или търговски, теорията за стойността, цената и печалбата и много други сложни идеи от „Капиталът“. Книгата представя и математически формули, както и 337 бележки под линия. Очевидно усилието на Кица е впечатляващо, не на последно място заради това, че неговите търсения могат да създадат смисъл за много хора от румънското културно пространство, които имат нужда от „лява храна“ за умовете си.
Дан Кица формулира за широката публика най-добре смисъла на своето собствено усилие: „Това не е техническа литература. Аз не съм експерт по Маркс. Това е книга на марксистко въведение за публиката с хуманитарни интереси.“ Според Кица, ако искаме да дискутираме Маркс, не можем да не преминем и през неговата икономическа теория. „Едно е да кажеш, че обществото е изкуствено… Съвсем друго е да твърдиш, че когато някой работи, той се труди ежедневно 5 работни часа, за да се издържа, а останалото време работи безплатно т.е. в полза на добавената стойност. Когато прочетеш такова нещо у Маркс, веднага усещаш, че нещо не е наред. И това означава, че трябва да направим нещо. Експлоатацията не е шега. Тя е реалност от ежедневието.“
Но Кица отива и по-напред, добавяйки, че не иска лявото пространство да остане само фиксирано върху негативното. Необходимо е не само да отричаме, но и да построим нещо. Една голяма част от реакциите на публиката бяха точно в тази посока – как марксизмът трябва да бъде представен публично и какво трябва да се направи, така че лявото в Румъния да докосва хората и те да се свързват с него.
Ветеранът левичар Клод Карнух припомни, че духовно дясната Румъния е изключително корумпирана. Той се обърна към хората в залата: „Проблемът е какво правите спрямо тази манипулативна група хора? Тук се вижда вашата импотентност. Забравили сте какво означава да се бориш!“
Критика бе насочена и към Факултета по политически науки в Букурещкия университет, където според мнозина от присъстващите левите източници и критичното мислене не са толерирани. Целта според говорителите е да се попречи на румънците да се захванат с реалните проблеми от техния живот с това, че страната им е на последните места в много класации за стандарта на живота и социалните проблеми.
Други попитаха за решения, които да направят марксизма по-жизнен, да го извадят от маргиналността. Решението, което Кица формулира, бе, че лявото трябва да отговори на проблемите от реалния живот. Ако хората не получават своите заплати, ако на улицата е мръсно, ако има бедност или неравенство, левицата трябва да предложи решения. А щом ги има, хората ще се присъединят към нейните организации и ще следват идеите ѝ, които в момента са споделяни само между интелектуалци.
За онези, които търсят смисъл и мотивация в марксистката теория, Александру Попович предложи своя създаден неотдавна сайт Marxian Ecnonomics, където събира огромен брой класически и съвременни марксистки трудове на английски, румънски и на други езици.
„Важно е какво правим, така че левите идеи да започнат да излизат на повърхността. Съответните идеи да бъдат произведени и да бъдат на разположение в момента, когато поддържащите ги хора се появят. Може би това ще е моментът на една нова криза. Щом нещо се пречупи, е важно да има достъпен алтернативен език за хората“, подчерта Александру Раку– авторът на една друга книга, провокирала дискусии в лявото пространство напоследък („Антисоциалният апостолат“).
Книгата на Кица изглежда е част именно от тази тенденция за по-значимо присъствие на гласовете на лявото в румънското публично пространство, включително чрез печатането на книги и онлайн дискусии, които следват издаването им. Модераторът на събитието Василе Ерну, познат чрез своите литературни произведения и интервютата, които прави за сайта Critic Atac, разказа как доскоро левите румънци не са печатали свои книги и издадените социално ангажирани томове са били само преводни.
Пролетта на 2017 г. донесе в лявото обществено пространство новите книги на Флорин Поенару, Овидиу Цикинделяну, Александру Раку и други автори. Очевидно Кица също е част от тази група на критичните гласове. Само че той се е захванал с тема, която е доста трудна за разбиране.
Един от ораторите коментира, че може би няма дори 100 живи румънци, които да са чели Маркс. Германецът може и да е бил авторът на комунистическата Библия за източноевропейските държави с авторитарни режими преди 1989 г. като Румъния и България. Но 27 години след промените изглежда сякаш той никога не е съществувал като догма в тези общества. Днес Маркс получава шанса да се превърне в това, което е бил първоначално – шанс за мобилизация и съпротива срещу статуквото. Въведението в неговата мисъл, написано от Дан Кица, отваря възможности за левите да се свържат днес с големия философ и икономист на модерните времена.