Когато министър-председателят на Великобритания Тереза Мей изненадващо обяви предсрочни избори през април, социологическите проучвания даваха на нейната Консервативна партия преднина от 20-24%. Британските гласоподаватели обаче разбиха очакванията за най-голямата победа на консерваторите от времето на Маргарет Тачър насам и партията загуби парламентарното си мнозинство. Консерваторите губят 12 места от досегашните 330, което означава, че няма да имат нужните 326 депутата, за да управляват самостоятелно.
Същевременно лидерът на лейбъристите Джереми Корбин опроверга критиците си и изведе партията до най-добрия резултат от десетилетия. Лейбъристите печелят общо 261 места в парламента, което е с 30 повече от изборите през 2015 г. и е първото увеличение от 1997 г. насам. Големият губещ е Шотландската национална партия, чиито депутати намаляват почти наполовина. Като процент от общия вот консерваторите печелят 48.9%, а лейбъристите – 40.2%. Либерал-демократите и Демократичната юнионистка партия печелят съответно 12 и 10 места, Шин Фейн ще има седем депутата, а Зелената партия – един. Дясната популистка формация UKIP остава извън парламента.
Explore how each constituency voted in the #UKElection2017 by exploring our interactive map https://t.co/5CQIcetBTo #elections #Vote2017 pic.twitter.com/BwdLVhevR8
— Azimap (@AzimapSoft) June 9, 2017
Активността на изборите е достигнала 69%, което е най-високото ниво от 1997 г. Особено впечатляваща е активността на младите – 72% от избирателите под 25 години са отишли до урните. Това е един от основните фактори за доброто представяне на лейбъристите, тъй като според екзит-половете огромното мнозинство от хората под 34-годишна възраст са гласували за тях, докато консерваторите имат голяма преднина при избирателите над 55 години. Лейбъристката партия също така печели над 50% от гласовете в Лондон, като нейни представители водят в 39 от 73 избирателни района в столицата.
Този успех идва въпреки изключително враждебната към Корбин медийна среда във Великобритания, включваща безпрецедентна кампания за опетняването му от страна на таблоидите. Една от малкото медии, които застанаха зад Корбин по време на кампанията вестник Guardian, но през последните две години дори това издание даваше трибуна най-вече на вътрешната опозиция на Корбин от дясното „блеъристко” крило на лейбъристите.
you know what… democracy owns pic.twitter.com/cRHC9FB2uE
— Adam H. Johnson (@adamjohnsonNYC) June 9, 2017
Неочаквано добрият изборен резултат вероятно ще доведе до прекратяване на вътрешната борба в Лейбъристката партия и ще пресече всякакви претенции за смяна на Корбин, за когото критиците му настояваха, че е твърде ляв и ще отблъсне избирателите-центристи. Още след излизането на първите прогнози Том Уотсън, един от критиците на Корбин в ръководството на партията, коментира пред Financial times, че вече никой не мисли за смяна на лидера.
Резултатът от изборите показва, че излизането с последователна лява програма, предлагаща алтернатива на неолибералните политики е правилния път за лейбъристите. Манифестът на партията предвижда премахване на таксите за висше образование, подсигуряване на пенсиите, увеличения на минималната работна заплата, увеличаване на социалните разходи, инвестиции в здравеопазването и образованието, както и връщане под обществен контрол на жп транспорта, пощите и енергетиката. Финансирането на тези мерки трябва да дойде чрез увеличаване на данъчната тежест за най-богатите и финансовия сектор.
Корбин призова Тереза Мей да подаде оставка като министър-председател, изтъквайки, че тя е предизвикала предсрочните избори, за да спечели по-голям мандат. „Мандатът, който получи, доведе до загуба на парламентарни места за консерваторите, загуба на избиратели, загуба на подкрепа и на доверие. Мисля си, че това би трябвало да и е достатъчно, за да се оттегли”, изтъква той и добавя, че обществото явно иска да бъде прекратена политиката на остеритет и съкращаване на публичните разходи.
Vote by age group (Sky Data on the day poll)
18-34
Lab 63%
Con 27%35-54
Lab 43%
Con 43%55+
Lab 23%
Con 59%— Sky Data (@SkyData) June 8, 2017
Макар медии и анализатори вече да обсъждат кой може да наследи Тереза Мей като лидер на консерваторите, тя изглежда няма намерение да отстъпва и упорства. Тя заяви, че консерваторите могат да осигурят „стабилността”, нужна на страната, и обяви намерението си да поиска мандат за съставяне на правителство то кралицата. Според източници на Guardian Мей вече е постигнала споразумение за коалиционно правителство с партията на ирландските юнионисти. Представители на тази партия коментират пред медиите, че съюзът с консерваторите ще е воден от споделения страх, че Джереми Корбин може да стане премиер. „Ние искаме да има правителство. Работили сме добре с Мей досега. Алтернативата е непоносима. Докато Корбин води лейбъристите, ние ще гарантираме, че минситсър-председателят ще е от торите”, заявява представител на Демократичната юнионистка партия. Ако Мей не успее да сформира правителство, тя ще е премиерът, прекарал най-кратко време на Даунин стрийт след Андрю Бонар-Лоу (1922-1923 г).
Теоретично Корбин би могъл да оглави правителство на „прогресивна коалиция” между лейбъристите, Шотландската национална партия, либерал-демократите и зелените. Това обаче е малко вероятно да се случи, освен това гласовете на такава коалиция също няма да са достатъчни за мнозинство 650 местния парламент. Някои коментатори очакват тази ситуация да доведе до нови избори след няколко месеца.
Едни от най-разочарованите от изборните резултати се оказаха спекулантите на финансовите пазари. Курсът на британския паунд спадна рязко, след като стана ясно, че страната ще трябва да започне преговорите за излизане от Европейския съюз с парламент без мнозинство. „Такъв парламент е най-лошото развитие от гледна точка на пазарите, тъй като създава допълнителна несигурност преди преговорите за Брекзит и намалява още повече и без това кратките срокове, в които може да се подсигури добра сделка за Великобритания”, коментира пред Reuters Крег Ерлам, анализатор в брокерската къща Oanda.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск коментира в Twitter, че не се знае кога ще започнат преговорите за Брекзит, а само кога ще свършат. През март 2019 г. Великобритания трябва да излез от ЕС, независимо дали е постигната сделка за икономическите и други отношения между Лондон и съюза. „Направете всичко по силите си, за да избегнете завършване на преговорите без сделка”, призова Туск.