Инженерната партийна мисъл достигна нови върхове. След като на минали вотове феноменът 15/15 предоставяше мандати на хора, които никой не слагаше в сметките, сега се вземат крути превантивни мерки – кандидати, чиито места в листите съвпадат с номера на бюлетината, се…. вадят от самата листа. Явлението не е масово, затова не може да се говори за централни партийни директиви. Но навява мисъл за водачи на листи, изплашени да не изпуснат своя мандат, или за страх от хаос с избираемите места. Изтеглените кандидати отварят дупка в подреждането – местата им оставят празни,
а преференцията ще се брои в полза на първото име в кандидатския списък.
Да припомним, че 15/15 се роди след като избирателите получиха право да пренареждат листите. Електоратът масово започна да отбелязва в общата бюлетина не само квадратчето на партията или коалицията, но и идентичния номер в подреждането с кандидатите. Най-прочутото „джуркане” се случи през 2014 г. в изборите за Европейски парламент, когато Момчил Неков измести Сергей Станишев в листата на БСП. Младият силистренец не се засрами от случайността и каза, че бил целенасочено предпочетен, понеже хората гласували за нови лица. По-късно така депутат в България стана Ана Баракова (партията на Бареков). През 2015 г. в общинските съвети влязоха доста анонимници.
Сега от листата на ГЕРБ в Стара Загора е изваден №11 Спас Пеев. Партията на Бойко Борисов се състезава именно с №11. Пеев е на 24 години, общински съветник. Водач на листата е лидерът на ГЕРБ-Стара Загора и председател на местния парламент Емил Христов. Втори е общинарят от Казанлък Борис Кърчев, трети – бившият депутат Маноил Манев. Младият Пеев щеше да измести някой от тях.
ДПС пък оттегли деветия във варненската листа Джемил Юсеин. Кандидат-депутатският списък там се оглавява от местния лидер Ерджан Себайтин. Във Варна ДПС се състезава за един мандат, така че Юсеин щеше да вземе неговия.
Не остана назад и „Воля“”, представяща се за “носител на промяната”. Шестата в Добрич Соня Цоцева се отказа и ако партията вземе мандат, депутат ще е водачът на листата Кръстина Таскова – дама, много близка до Веселин Марешки. Тя отговаря за аптечния му бизнес, ангажирана бе пряко в кандидат-президентската кампания и грешка с нея не бива да се допуска.
Отказът на кандидат-депутатите става чрез лична молба до Районната избирателна комисия (РИК). Цялата тази работа обаче си има чалъм, съобразен стриктно с изборните правила. Ако молбата е подадена до 23 февруари, вакантното място може да бъде попълнено от друг кандидат. При оттегляне след 23 февруари главоболия няма – изпразненото място директно се нулира. Централната избирателна комисия (ЦИК) има специално решение от 31 януари, с което постановява: “При такива случаи на таблото пред секцията се изписва: „Кандидатът е заличен””. Така 9/9, 11/11, 15/15… губят значение, а от преференцията печели водачът на листата. Затова и молбите при всички гореописани случаи са подадени слез 23 февруари.
Интересен сюжет се е разиграл в 23-и столичен избирателен район, показва справка в документацията на РИК. За 16-ия в листата на „Реформаторски блок – Глас народен” Стоян Стоянов е установено, че не отговаря на изискванията да бъде кандидат-депутат. Заличен е служебно. Коалицията не предлага друг човек в срок. РИК обаче не остава вакантно 16-тото място, а издърпва следващите претенденти с един надолу. Така листата се скъсява. РИК се мотивира изрично, че цели да не зейва празно място. На пръв поглед действието ѝ противоречи на решението на ЦИК от 31 януари, но на втори – не. На 31 януари ЦИК е създала регламент при доброволен отказ на кандидат, а в случая имаме служебно заличаване за несъответствие с изискванията (подобен вакум в правилата е често срещан). Неволно ли е всичко това, нарочно ли, кой прав-крив – не се знае. Най-интересното обаче е, че скъсената листа на „Реформаторски блок – Глас народен”… обезсмисля преференцията. Защото при регистрацията листата е била от 21 души, а със отпадането на един и издърпването на следващите надолу е станала на 20.
Каква невероятна случайност, драги зрители –
номерът на бюлетината на „Реформаторски блок – Глас народен” е точно 21.
Ето и няколко интересна имена, които останаха в листите и по силата на съвпадението могат да бъдат изстреляни нагоре: ГЕРБ – Спас Гърневски (Пловдив град); БСП – Милко Багдасаров (Кърджали), Ваня Добрева (23 МИР София), Иван Янчов Таков (24 МИР София); „Да, България” – Виктор Лилов (25 МИР София).
В заключение няколко съвета към всеки бъдещ кандидат-депутат. Първо, вълненията за 15/15 си струват, само ако партията ви има шанс да спечели мандат в съответния район; няма нужда да се хабите, ако сте примерно в листата на „Да, България” в Кърджали. Второ, листата ви задължително трябва да е толкова дълга, че да “покрива” номера на бюлетината; ако номерът е 20, пък сте петима претенденти, 15/15 не ви засяга. И накрая най-важното –
ако вие заемате късметлийското място и ви натискат
да се махнете, възмездете добре отказа си – другите така правят, не се съмнявайте!
Съветите звучат майтапчийски, ама колко да е майтап – що народ се е юрна към парламента сега… Ако и следващият път имаме такава масовост, иновациите за ликвидиране на 15/15 ще се увеличат.