България е страната с най-бързо нарастване на държавния дълг, най-ниско качество на публичните услуги, най-висока бедност и неравенство и най-бърз темп на обезлюдяване в Европа. Струва си да припомним тези факти, когато дискутираме данъчната политика на нашата държава. България събира по-малко данъци от средното за развития свят – и ги събира предимно от обеднелите маси.
Сякаш чудесна възможност за левите партии да предложат данъчна реформа, целяща повече солидарност: по всичко личи, че подобна политика ще срещне широка подкрепа сред гласоподавателите. Но Българската социалистическа партия прави точно обратното. На последния пленум на БСП беше взето решение да се подкрепи запазването на сегашната ставка от 10% за доходите на всички българи, с изключение на седем хиляди най-най богати с над 10 000 лв. месечен доход.
Това решение не може да се нарече изненадващо, защото именно Тройната коалиция начело със столетницата въведе плоския данък през 2008 г. После на два пъти (ако не ме лъже паметта) БСП предлага отмяната му – но някак с половин уста и винаги в опозиция. След победата на червения кандидат на президентските избори, вероятно някой в БСП е преценил, че има риск социалистическата партия отново да дойде на власт и да се наложи да изпълнява обещания. Затова прогресивният данък бързо отпадна от партийната програма.
Върхът на червения айсберг
Да вземем Евгений Узунов, до 2014 г. член на Висшия съвет на БСП, промотиран лично от Сергей Станишев. В декларацията си пред Сметната палата (по Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши длъжности), той е обявил 592 хил. лв. годишен доход от трудови правоотношения за 2013 г. Преходната година е декларирал 758 хил. лв.
Петър Кънев е друг ярък пример. Трикратен депутат с БСП, Кънев няма партийна книжка, но има много силни позиции в партията. Освен многобройни имоти в София, Панчарево и Резово, Кънев сам е декларирал, че притежава 95% от „Демакс“ – една от най-големите печатници в страната (не повдигаме въпроса за 5-6 негови участия в по-малки фирми). Благодарение на щедри държавни поръчки, ямболската база през 2015 г. постигна над 53 млн. лв. продажби и 4.6 млн. лв. печалба.
Кирил Добрев, трикратен депутат и шеф на БСП за област София, притежава със съпругата си 2 къщи и 4 апартамента в София, Варна и Гоце Делчев, около половин милион лв. в банкови влогове, както и 55% дял в „Пирин Ват“ ООД – оператор на мини-ВЕЦ, който продава на НЕК електроенергия за 1 млн. лв. годишно.
Богати хора има във всички партии, но случаят с БСП е особен. Тя събира гласоподаватели от долните подоходни слоеве, показвайки загриженост за болките на малкия човек. Но на практика нейните лидери, които са заможни хора, взимат политически решения, които облагодетелстват собствените им класови интереси.
Цялата статия прочетете в bodil.bg.