На своя ключова пресконференция в президентския дворец „Мирафлорес” в Каракас, предавана по държавния телевизионен канал VTV, президентът на Венесуела Николас Мадуро направи политическа, икономическа и социална равносметка на 2016 г.
Мадуро съобщи, че валутните приходи на страната са спаднали с 87%, като същевременно международният дълг възлиза на 17 милиарда долара.
Президентът отбеляза още, че правителството е трябвало да неутрализира спекулативните действия на мафиите от Кукута и Майкао – съответно край границите с Колумбия и Бразилия.
Държавният глава изрази умерен оптимизъм с оглед постигнатото на 10 декември м.г. споразумение с ОПЕК относно стабилизирането и повишаването на цените на петрола – основния износен продукт на Венесуела. Ако се покачат приходите от него, това би подпомогнало и положението във венесуелската икономика.
Мадуро отбеляза, че миналата година е въведена нова система за валутен контрол, включително обменни бюра по границите.
Президентът обясни, че без икономическите връзки с Китай (основен търговски партньор на Венесуела – б.р.) загубите и пораженията от „икономическата война“ биха били по-драматични.
Посочено бе още, че са въведени нови механизми в производството и разпределението с цел да се контролира инфлацията. Сред тях е изграждането на системата от т. нар. Комитети за доставка и производство по места (CLAP), които осигуряват пряко доставяне на продукти от производителите до потребителите с по-ниски доходи, подпомагани от правителството. Тази система обхваща около 6 милиона домакинства. Президентът подчерта необходимостта от контрол и санкции срещу всички, които спекулират и покачват изкуствено цените на продуктите.
Николас Мадуро изтъкна, че на този фон доминиращата Националното събрание опозиция не е откликнала конструктивно и отговорно на желанието на правителството за диалог и за съвместно търсене на благоприятни за страната решения. Според него тя не е представила демократичен и толерантен проект и си е останала „олигархия без родина”, която е вътрешно разцепена и е под влиянието на внушения от САЩ, а това я обрича на упадък.
Президентът припомни, че опозицията неколкократно в течение на 2016-та е била канена да се включи в работата на Съвета за продуктивна икономика, но никога не е участвала. Била призовавана и да изпрати свои представители в Комисията за истината, за да се постигне конституционен мир в страната, но също не е откликнала.
„Канихме ги цяла година на масата на преговорите и те накрая, през октомври, най-после седнаха на нея. Но 24 часа по-късно свикаха пресконференция, за да оповестят, че напускат,” каза Мадуро. След което продължи: „Какво искат? Война ли? Да не би да вярват, че могат да ни изключат, да ни изтрият от картата? Има ли някой с ума си в тази зала, или там, където ни слушат и гледат, който да вярва, че чавизма и боливаризма, въплъщавани от нас, могат да бъдат изтрити от картата, захвърлени, смачкани и ликвидирани? Вярва ли го някой? Ако някой си го е мислил преди една година, нека да забележи: тук сме. Подготвени сме за всичко. И като казвам тези думи, имам предвид точно това – че сме готови за всичко. Разбира се, най-готови сме за мира. Защото обичаме мира. И не искаме във Венесуела да се случи същото като в Либия. Или в Сирия. Или в Ирак. То не трябваше да се случва и не бива да се случва никога повече. Венесуела трябва да остане територия на мира. И ще го постигнем чрез диалог, политическа култура, с уважение към многообразието, с разбирателство, с преодоляване на конфликтите. Ще градим стабилна и социална държава на справедливостта и равенството. Това е републиканският мир на свободата, равенството и братството. И за нас той има само едно име – социализма на ХХI век. Хуманен, християнски, боливарски.”
Държавният глава на Венесуела подчерта: „Ако не съществуваше социалистическият модел, кой знае докъде щяха да ни докарат тези хора (опозицията – б.р.). Щеше да настъпи социална трагедия.” Мадуро изтъкна, че независимо от спада на приходите в държавата с 87 %, социалните инвестиции са нараснали до 73 %. Създадени са били хиляди нови работни места. Реалните доходи са успели да се запазят много над инфлацията.
Николас Мадуро бе категоричен, че през 2016-та боливарската революция още повече се е калила в трудностите, укрепнала е и ще продължи да отстоява независимостта на Венесуела, ще продължи да гради мирен, постоянен и стабилен процес на напредък. Президентът добави: „Няма да допуснем страната да падне в ръцете на онези, които вече съсипаха Националното събрание за рекордно кратък срок. Ако това стане, очаква ни дезинтеграция и всеобщо насилие”.