Преди 4-5 години се наблюдаваше подем на специалността „Психология“ във висшите учебни заведения. Не знам от какво беше породен този интерес (Наталия Кобилкина не бе известна още), но всяка втора кифла беше решила, че ще лекува и спасява човешки съдби. Мотивацията на наследниците на Юнг обаче бързо се изпари, защото психологията излезе по-дълбока от плитките им очаквания. Избутването на бакалавъра се оказа най-малкото предизвикателство пред психоложките. След него дойде разочарованието и нереализираните мечти за голям кабинет, кожен диван и задушевни разговори. Уви, българинът още не е готов да отвори душата си, съвсем доброволно да позволи да играят белот в нея и на всичкото отгоре да си плати. Той предпочита да се напие в кварталната кръчма, да тегли една майна на живота и да отрече проблема. Тази жестока реалност принуждава психоложките да се ориентират към нещо по-корпоративно, по-доходно и с повече „валю“. От друга страна – офшорките и аутсорсинг компаниите жадуват за стръв, която да им помогне в улова на свежа плът. И ето как рекрутмантът намери своето място в реалността.
Какво е рекрутърка?
Рекрутърка (често се бърка с HR, но двете са нещо различно) е нарицателно на определена група жени със специфични физически и нравствени характеристики. Тяхната работа е да намират служители за определени фирми-клиенти, а поговорката, че целта оправдава средствата важи с пълна сила. В разговорната реч рекрутърките са по-познати като хурки или “онези досадните от LinkedIn”.
Хурката и мястото ѝ в корпоративната идилия
Аутсорсингът в България навлезе тъкмо навреме, за да задоволи и корпоративния глад за работници на килограм, и потребността на хурката почти да работи по специалността си. Рекрутмънтът е професионалната сфера, в която практикува куцо и сакато, което може да говори по телефона и да бъде една идея по-настоятелно от общоприетото. Хурката е събирателен образ на симпатичните момичета в LinkedIn, които разчитат на сексапилна профилна снимка и толерантност към правописните грешки. Хурките са всички онези повърхностни момичета, които развалят имиджа и на психологията, и на човешките ресурси с непрофесионално, а в някои случаи – дори нахално поведение.
Терминология в хедхънтинга и талънт акуизишъна
Хедхънтинг
Използва се в пряк и преносен смисъл. В прекия смисъл рекрутърката сваля звезди на кандидата, докато той не се съгласи да напусне настоящата си работа и да се премести на „по-добро място“. Преносният смисъл оставам на вас.
Талънт акуизишън
Талънт акуизишън означава подбор на персонал, но по-софистикейтед. Както знаем – българският език е груб и недодялан, затова трябва да бъде подобряван при всяка възможност с английски. Кандидатите са много чувствителни и трябва да се действа внимателно с изразните средства. Едно е да кажеш на някого, че е “талънт”, друго е – да го наречеш просто „персонал“, губи се личният апроуч и професионалният атитюд.
Джей Ди
Джей ди или джоб дискрипшън се нарича самата обява за работа, в която хиперболата е основна стилистична фигура. Джей ди-то съдържа всички рекуаярментс – мъст хавс и итс найс то хав скил, привиъс експириънс, бенефитс и всички екстри. Понякога върви с изискване за мотивационен летър, но със засилването на аутсорсинг вълната, времето на рекрутърите става все по-оскъдно и няма време за излишни помпозности.
Сорсване
Сорсването е първото изпитание на хурката. Сорсингът е процес, в който на рекрутъра му е възложено да намери максимален брой хора, отговарящи на джей ди-то за определена позиция. Това е като да си санитар в болница – трябва да свършиш мръсната работа, за да може после докторите да продължат с пациента. Най-честият случай е кол център, търсещ съпортъри с испански и английски. Всички войнства на виртуалния чар трябва да бъдат впрегнати, тъй като е въпрос на оцеляване! Личната галерия от снимки е първият ход, хурката няма нужда от жокер, за да избере подходяща снимка – ясно е, че трябва да се вижда повече плът и да се усеща загадъчност. В краен случай и селфито върши работа.
Оувъркуалифайд
Да си оувърквалифайд означава, че имаш добър пърформънс и голям праг на търпимост. Все пак си склонил на телефонно интервю, защото ти е писнало от досадната рекрутърка. Оказва се обаче, че очакванията ти са по-големи, особено финансовите. Фирмата много те иска, защото ѝ е нужно да гроуне фаст, но не може да ти даде исканата заплата. Опитва се да те подмами с историята, че не парите са важни, а идеята. Стийв Джобс бил пример за това. Фючър бенефитс няма да бъдат мираж, ако всички положат максимални усилия за неизвестен период от време.
Пърсънъл ишус
Кандидатът се е разделил с екс-мениджърите си с бед филингс или боди ленгуджа му на интервюто е бил лош. Апрейзълът му от предишната година куца, мотивейшънът не му е наред поради някаква причина или създава повече ишута, отколкото да ги солвва. Има проблеми с тайм мениджмънта, не си следи скеджуъла, закъснява за мийтинзи или изпуска дедлайни. Причините може да са безбройни, на никой не му трябва проблемен “талънт”.
Под гаранция
В повечето талънт акуизишън агенции кандидатите са “под гаранция” за определен период от време. Обикновено това са от 3 до 6 месеца. Това ще рече, че ако поради някаква причина назначеният кандидат изненадващо куитне или бива уволнен (заради пърсънъл ишус), рекрутърката ще трябва да търси нов на негово място, без фирмата да получи финансиране от клиента. В тези моменти хурките се молят на всички богове, но понякога и това не помага.
Тежка е съдбата на рекрутърите, няма две мнения по въпроса.