Телефонен сондаж на електоралните нагласи, направен сред 1007 пълнолетни българи в периода 19-21 декември от „Галъп интернешънъл“, показва, че в следващия парламент биха влезли 6 партии. За сранение, през 2014 г. границата за влизане преминаха цели 8 формации. Тепърва обаче се очаква сглобяването на нови коалиции вдясно и дори появата на нова партия покрай шоуто на Слави Трифонов. Засега, под въпрос е само Реформаторският блок (3,4% при бариера 4%), основно заради продължаващото роене на партии вдясно.
Въпреки неуспеха в президентската надпревара, ГЕРБ отново се очертава победител на предсрочните парламентарни избори с около 2% преднина пред БСП. Трета политическа сила е новосформираната коалиция на националистическите партии НФСБ, ВМРО и Атака, следвани от ДПС, която обикновено постига по-висок резултат, отколкото ѝ отреждат социологическите проучвания. Освен тях сигурен за парламента е и Веселин Марешки. Евродепутатът Николай Бареков пък заяви, че ще преименува партията си ББЦ и ще участва на предстоящите избори, като целта му би била да се коалира с някоя от формациите в център-дясно, за да прескочи бариерата.
Тези резултати могат да бъдат силно прекроени до пролетта в резултат на появата на нови десни, центристки и популистки партии. Най-голям потенциал сред тях има евентуален проект на Слави Трифонов, който би могъл да събере цели 12%. Така съставът на следващия парламент би се променил сериозно, тъй като хипотетичната партия на шоумена би отнела от гласовете на всички водещи сили, но най-вече от тези на Марешки и националистическата коалиция.
Границата от 1%, която дава право на държавна субсидия, прескачат АБВ, ДСБ, БДЦ и „Движение 21“. Под нея, но с потенциал да я надхвърлят при добра кампания, са ДОСТ, „Зелените“ и „Глас народен“.
Новият проект на Христо Иванов засега събира едва около 1%, но при евентуална коалиция с ребрандираното ДСБ на Радан Кънев вероятно ще постигне резултат около този на Реформаторския блок. Към тях биха могли да се присъединят Зелените, чиито нов съпредседател Владислав Панев е индикация за нов завой надясно. Проблемът на всички тези формации е, че се борят за доверието на едни и същи избиратели и лесно биха могли вкупом да останат извън парламента.
Тъй като това ще бъдат първите задължителни парламентарни избори, на тях отново ще я има опцията „Не подкрепям никого“ – 4,8%, а въпреки това 21,7% са заявили, че няма да гласуват.