Преговорите между доскорошните коалиционни партньори ГЕРБ, РБ и ПФ за съставяне на ново тяхно правителство не доведоха до успех и проучвателният мандат ще бъде върнат на президента Росен Плевнелиев утре. Така конституционните процедури след оставката на кабинета на Бойко Борисов вече се проточиха повече от месец, в резултат на което е много вероятно той да остане премиер до края на януари, когато следващият президент Румен Радев ще назначи служебно правителство.
Формално това трябва да направи президентът Плевнелиев, но Конституцията не го задължава със срок, а начинът по който той разтегли процедурите във времето показва, че не иска да носи отговорност а нов служебен кабинет. В случай че все пак реши да изпълни задължението си, той може да го назначи и по празниците, тъй като не се нуждае от одобрението на парламента за целта. Народните избраници си гласуваха значителна коледна ваканция миналата седмица като първото им заседание през 2017 г. ще е на 11 януари. От ДПС вече се застъпиха за това правителството в оставка да продължи да управлява, за да се избегне назначаването на два служебни кабинета.
До неуспешните преговори за нов кабинет на същото парламентарно мнозинство се стигна след посещение на Бойко Борисов в Брюксел в петък. Преди това няколко желаещи представители на Реформаторския блок по настояване на СДС бяха взели проучвателния мандат на президента и опитваха да сглобят наново разпадналата се управляваща коалиция.
Тези маневри изглеждаха безнадеждни, докато Борисов не съобщи от Брюксел, че може да подкрепи кабинет с мандата на реформаторите, за да даде време на настоящото Народно събрание да гласува промени в Изборния кодекс, съобразени с резултатите от референдума, т.е. за приемане на мажоритарен вот. Така на власт можеше да остане на практика идентично правителство, но без Борисов за премиер, като за негови най-вероятни заместници се спрягаха Петър Москов и Найден Зеленогорски.
В последните дни трите партии водеха преговори, но така и не успяха да сглобят наново коалицията си, тъй като вече бяха преминали в предизборен режим. ПФ и ДБГ влязоха в спор за антикорупционния закон на Меглена Кунева. От РБ пък имаха сериозни резерви спрямо мажоритарния вот, при какъвто най-вероятно биха спечелили по-малко депутатски места от броя на партиите в блока. Твърдо против такива промени в изборните правила бяха и от ПФ, които пък искаха увеличение на пенсиите и ревизия на някой договори в енергетиката, за които се сетиха след две години в управлението.
Логично, трите партии така и не успяха да постигнат консенсус, въпреки че демонстрираха желание да удължат управлението си с поне няколко месеца. Цветан Цветанов, който съобщи решението, не пожела да коментира кои са били темите, които са провалили преговорите.
Така България остана без огледално правителство на досегашната управляваща коалиция, което и без това вероятно щеше да се окаже мъртвородено и да се мъчи в предизборна агония до пролетта. Предстои Румен Радев да встъпи в длъжност, да разпусне 43-тото Народно събрание и да насрочи предсрочни избори в края на март или началото на април. Неизвестно остава дали настоящият парламент ще използва няколкото работни дни, които му остават, за да спази законовото изискване да обсъди резултатите от референдума в тримесечен срок.