В събота започнаха първите медицински прегледи на бежанци, настанени в регистрационно-приемателния център в Харманли. Първоначалните заключения на лекарите потвърждават онова, което предишните лекарски посещения, а и отговорни лица в Министерството на здравеопазването твърдяха – в лагера не са установени болести, представляващи епидемичен риск.
Доц. д-р Димитър Буланов, хирург и зам.-директор в столичната „Александровска” болница, заяви пред bTV, че първият ден на прегледи показал, че в бежанския център в Харманли няма опасност от зарази. Някои от бежанците страдат от хронични заболявания, които не се третират добре поради липсата на лекарства, медицински пособия и персонал. Лекарят препоръчва изграждането на медицински пункт в лагера с лекарства в спешен шкаф и постоянен лекарски персонал.
Седмица по-рано лекари от ВМА установиха, че няма масова зараза в центъра, за каквато говореха протестиращи жители от Харманли. Същото потвърди и заместник здравният министър Ваньо Шарков, който допълни, че никой от обслужващия персонал или града не е бил засегнат от болест, пренесена от бежанец през трите години, в които лагерът функционира.
Въпреки това МЗ се реши да забрани движението на настанените в центъра извън неговите граници, което доведе до недоволство сред бежанците, на които не беше обяснена причината за задържането им. Шарков обясни този ход с “отговор на страховете и спекулациите с риска”, разпространявани от националистическите партии в Харманли.
Забраната за напускане на центъра не се прие добре от настанените в него, главно заради недостига на храна, лекарства и стоки от първа необходимост, които те си набавят от магазините в града, допринасяйки за позападналата местна икономика. Същевременно вътрешният министър Румяна Бъчварова каза пред bTV, че условията в лагера не били “чак толкова лоши”, но не обясни защо всички настанени в него нямат търпение да получат бежански статус, за да го напуснат.
В резултат на нарасналото напрежение се стигна до безредици, предизвикани от част от бежанците, които влязоха в сблъсъци с полицията, четири дни след като им бе забранено да напускат центъра. На място пристигнаха и части на жандармерията с водно оръдие. От петък бежанският център вече се охраняваше и от военни, въоръжени с бойно оръжие.
При сблъсъците в четвъртък пострадаха 14 полицаи, повечето от които са се разминали само с натъртвания. Най-тежко пострадалият служител на МВР е с фрактура на ръката. Броят на ранените бежанци остана неизвестен, като от ръководството на центъра съобщиха само за трима души, изпитали “неразположение” на сутрина, след като през нощта жандармерията влезе в лагера.
15-годишно момче от Афганистан обаче се оказа с тежка черепно-мозъчна травма и с риск за живота. В момента се намира в старозагорската университетска болница, където е поставено в медикаментозна кома и на апаратно дишане и му е извършена животоспасяваща операция. Според лекарите, състоянието на пациента е стабилно, но следващите няколко дни ще са критични за него.
Причината за състоянието на младежа още не е ясна. Според д-р Валентин Вълчев от спешния център в Ямбол, където той първоначално е приет, “обикновено причината за такива наранявания са тежки, сериозни удари. Но механизмът и характерът на травмата са предмет на съдебната медицина”. Момчето е било сред мигрантите, които са транспортирани от Харманли в друг център край Елхово. Едва когато състоянието му се е влошило, то е било закарано в болницата в Ямбол, откъдето е прехвърлено в Стара Загора.
Заради този случай и разпространени в интернет снимки на ранени бежанци прокуратурата започна досъдебно производство за нанасяне на “леки телесни повреди”. Синдикалната федерация на служителите в МВР обяви действията на прокуратурата за незаконни и изрази възмущението си от “внушенията” за превишаване на правата на полицаите. Синдикалистите са недоволни и от липсата на подкрепа от страна на вътрешния министър Румяна Бъчварова, като завършват позицията си с предупреждение, че следващия път “полицаите ще се замислят дали, ако си свършат работата, няма да станат „клиенти“ на прокуратурата”. Засега няма обвинени полицаи.
Прокуратурата вече повдигна обвинения на 19 бежанци, сред които и трима непълнолетни лица, обвинени за хулиганство, съпроводено от съпротива срещу органите на властта, “отличаващо се с изключителен цинизъм и дързост”.
Същевременно от правителствената пресслужба съобщиха в понеделник, че е започнала процедура за доброволно връщане на 50 афганистанци, а други около 200 души ще ги последват, след като получат отказ за бежански статут. Още миналата седмица Бойко Борисов обяви, че около 1000 мигранти, смятани за участници в безредиците, ще бъдат преместени в изоставени казарми в граничната зона. Тази процедура обаче ще започне след преброяване на настанените в лагера, тъй като стана ясно, че държавата не знае точния брой на хората в регистрационния център в Харманли.