В Конгреса в Богота е внесено за обсъждане мирното споразумение между правителството и партизаните от ФАРК. То ще трябва да премине и през референдум на 2 октомври
След 52-годишен вътрешен въоръжен конфликт Колумбия изглежда вече е на крачка от мира. 4-годишните мирни преговори в Хавана под егидата на ООН между правителството на президента Мануел Сантос и левите партизани от ФАРК (Революционните въоръжени сили на Колумбия) доведоха до подписване в Богота на мирно споразумение, което беше внесено в Националния конгрес за обсъждане. Там трябва да бъде гласувано и свикването на референдум на 2 октомври, след което, ако бъде одобрено от гласоподавателите, споразумението ще влезе в сила.
Спиране на огъня
Още от понеделник, 29 август, се обявява окончателно спиране на огъня в страната, обяви президентът Мануел Сантос. Всъщност спирането на огъня е факт още от 23 юни, когато това бе договорено от самия Сантос и водача на делегацията на ФАРК в Хавана Родриго Лондоньо, по-известен с партизанския си прякор Тимошенко. На онази историческа среща Сантос подписа документите с химикалка, направена от куршум за автомат, и после символично я подари на Тимошенко в знак на потвърждение, че оръжията вече трябва да замлъкнат завинаги. На церемонията тогава присъстваха президенти и висши представители и на страните гаранти на преговорите – Куба, САЩ, Норвегия, Венецуела и Чили.
Сега мирният процес вече е почти на крачка от успешния си финал. Мнозинството от населението в страната приема напредъка с облекчение, защото конфликтът е причинил през годините над 220 000 установени жертви и 45 000 „безследно изчезнали”.
Противниците на споразумението
Но помирението с партизаните има и своите яростни противници – най-вече от лагера на крайната десница, представляван от бившия президент Алваро Урибе, чийто баща навремето става жертва на партизанска акция. Неговите привърженици критикуват споразумението като прекалено меко. То дава 180-дневен срок за разоръжаване на бойците от ФАРК и за включването на организацията в политическия живот, но според Урибе не осигурява достатъчни гаранции за контрол и оставя без възмездие извършени престъпления. Тактиката на Урибе и компания сега е да организират бойкотиране на референдума на 2 октомври, за да бъде обявен той за невалиден и да се предизвика преразглеждане на споразумението с ФАРК.
Комисия по контрола
Всъщност проследяването доколко стриктно се изпълняват ангажиментите на настоящото споразумение ще се осъществява от смесена комисия, съставена от представители на правителството и на ФАРК, както и на международните посредници. Предвидена е и формула за овъзмездяване на жертвите на конфликта и от двете страни.
Един от дълго предизвиквалите спорове въпроси бе за това, как да се постъпи с оръжието, което бойците на ФАРК трябва да предадат. Компромисното предложение е, то да бъде претопено и с материала да бъдат издигнати монументи на мира в различни градове.
Българска следа
Интересен детайл за България е, че в мирния процес много активна роля играе един от най-популярните и дейни леви сенатори в Колумбия – Иван Сепеда, който е български възпитаник. Завършл е философия в СУ „Св. Кл. Охридски” през 1987 г. Неговият баща – Мануел Сепеда, също известен ляв политик и журналист, е застрелян на улицата в Богота от ултрадясна групировка през 1994 г. След този драматичен случай Сепеда-младши също се ангажира активно с политика и си поставя за цел да постигне помирение в страната. И днес очевидно е на крачка от изпълнението ѝ.