Силен резонанс в цяла Испания предизвика произнесената вчера присъда срещу 21-годишната студентка по история от град Мурсия Касандра Вера. Тя е осъдена на една година затвор и на седем години лишаване от права заради 13 нейни шеговити коментара, пускани в Туитър между 2013 и 2016 г. по повод нашумелия в цял свят атентат на ЕТА от 20 декември 1973 г., при който е убит тогавашния премиер на франкисткия режим адмирал Луис Кареро Бланко. Според присъдата с шегите си Касандра унижила жертвите на тероризма и техните семейства.
Съдът не се е съобразил с обясненията на студентката, че коментарите ѝ са отправени към конкретна историческа личност (Кареро Бланко), играла ръководна роля в един диктаторски режим, и по никакъв начин не са насочени към жертви на тероризма или техни семейства.
Не е било взето под внимание и писмо на една от внучките на самия Кареро Бланко – Лусия Кареро Бланко. Тя пише, че от коментарите на Касандра Вера ѝ се „повдига”, но въпреки това смята за „прекалена и непропорционална” поисканата първоначално от прокуратурата присъда от 2,5 години затвор за обвиняемата, като добавя: „Плаши ме общество, в което свободата за изказване на мнения, колкото и съжаления да будят те, може да води до затвор”.
Както бе споменато, присъдата на Касандра Вера освен една година зад решетките, включва и седем години лишаване от права. Това последното означава, че осъдената ще бъде лишена от всякакви държавни бонуси, включително от стипендията, благодарение на която Касандра в момента може да си позволи да следва. Също така ѝ се забранява да заема държавни длъжности. Фактът, че ще има съдимост пък ѝ отрязва завинаги възможността да работи като учителка – нещо, за което тя винаги си е мечтала. „Те разрушават целия и живот. Това е обидно и глупаво,” написа Касандра в любимия си Туитър.
Партиите „Подемос” и „Обединена левица” започнаха кампания в защита на Касандра в социалните мрежи под надслов YoSoyCassandra („Аз съм Касандра”), като акцентират върху посланието: „Да се шегуваш не е престъпление. Испания не е диктатура.”
Самата Касандра се представя в Туитър така: „Транссексуално момиче. Феминистка, Студентка по история. Доброволка в социални проекти. Писателка. 21-годишна”.
Кой е Кареро Бланко и как бе убит
Нека припомним и обстоятелствата около историческия персонаж, заради който съдът в съвременна демократична Испания наказва така сурово младата Касандра.
Убийството на адмирал Кареро Бланко, назначен от Франко за премиер в период, в който старият и болен диктатор планира как да продължи режима и след смъртта си, е организирано от водещата въоръжена борба срещу франкизма баска групировка ЕТА – по онова време слабо известна и само една от многото подобни. Именно този атентат, смятан за най-голямата атака срещу франкизма след испанската гражданска война, прославя ЕТА в цял свят.
Заговорниците прокопават тунел под улица в Мадрид, по която всеки ден по едно и също време минава служебната кола на Кареро Бланко на връщане от сутрешна църковна служба, която много религиозният генерал никога не пропуска. В тунела са заложени 50 килограма динамит.
В 9 часа и 27 минути на 20 декември 1973 г., точно когато колата на франкисткия премиер преминава над тунела, взривът е детониран от 24-годишния член на ЕТА с прякор Аргала, чието истинско име е Хосе Мигел Беняран Орденяна. Експлозията е толкова силна, че колата изхвърча на 35 метра нагоре, прелита през сградата на съседния манастир и пада на неин калкан откъм вътрешния ѝ двор.
Акцията поражда силен световен отзвук и повишено внимание към обстановката в Испания. От своя страна режимът на Франко разгръща още по-жестоки репресии срещу противниците си и особено срещу ЕТА.
През 1979 г. известният италиански кинорежисьор Джило Понтекорво снима по този случай филма си „Операция Огро” (такова е било кодовото наименование на конспирацията за ликвидирането на Кареро Бланко) с участието на звезди като Джан-Мария Волонте, Анхела Молина, Хосе Сакристан и др. Музиката е на Енио Мориконе. Филмът, който възпроизвежда с документална точност събитията, включително самия зрелищен атентат, получава наградата „Давид на Донатело” за най-добра режисура на кинофестивала във Венеция и става световен хит.
Испанският режисьор Мануел Бардем, братовчед на прочулия се и в Холивуд Хавиер Бардем, през 2011 г. прави и телевизионна поредица „Убийството на Кареро Бланко”, копродукция на националната испанска телевизия TVE и на баската ЕТВ.
„Престъпните” туитове
С една дума – атентатът срещу адмирала отдавна е христоматиен случай и в Испания, и по света, многократно предизвиквал резонанс и в политиката, и в изкуството. Затова изумлението и възмущението на испанците, че сега съдът решава да се разправи с 21-годишно момиче за шеги в Туитър на същата тема, е много голямо.
Ето и 13-те туита, заради които е осъдена Касандра Вера – така, както ги възпроизвежда испанския в. „Ел Паис”:
- „ЕТА стартира политика срещу служебните коли, комбинирана с космическа програма”. Публикувано на 29.11.2013.
- „Филм: На трийсет метра над земята. Продукция: ЕТА филмс. Режисьор: Аргала. В главната роля: Кареро Бланко. Жанр: космически”. Публикувано на 20.12.2013.
- „Кисинджър подари на Кареро Бланко едно парче от Луната, ЕТА му плати пътя до нея”. Публикувано на 5.4.2014.
- „Да си правиш шеги с Кареро Бланко е величаене на тероризма”. Публикувано на 28.4.2014.
- „Извинете ме, @GcekaElectronic (друг ползвател на Туитър – б.пр.), поклон пред великия Кареро, международната космическа станция на ЕТА приложи всичките си усилия”. Публикувано на 8.7.2014.
- „Не мога ли повече да си правя шеги с Кареро Бланко?” Публикувано на 30.6.2015.
- „Избори в деня на годишнината на космическото отпътуване на Кареро Бланко. Интересно”. (Парламентарните избори през 2015 г. бяха насрочени за 20 декември – б.пр.) Публикувано на 4.9.2015.
- „Спайдърмен срещу Кареро Бланко”. Текстът включва изображение на Спайдърмен в гръб, който гледа как кола прави виражи между сгради. Публикувано на 22.9.2015.
- „Кареро Бланко също ли се завърна в бъдещето с колата си? #RegresoAlFuturo”. (#RegresoAlFuturo е испанският хаштаг за почитателите на американската комедия „Завръщане в бъдещето” – б.пр.) Публикувано на 21.10.2015.
- „Честит 20 декември”. Текстът включва снимка на последствията от атентата срещу Кареро Бланко и две изображения, които възпроизвеждат момента на експлозията и траекторията на колата, в която е пътувал Бланко. Публикувано на 20.12.2015.
- „20 D”. (Обичайното в Испания изписване за дата и месец, в случая означава 20 декември – б.пр.) Туитът съдържа и изображението на астронавт върху Луната лицето на Кареро Бланко, както и знамето на франкистка Испания. Публикувано на 20.12.2015.
- „СССР срещу Испания. СССР – Юрий Гагарин, срещу Испания – Кареро Бланко.” Туитът съдържа две изображения с лицата на руския космонавт и на Кареро Бланко. Публикувано на 21.12.2015.
- „С теб искам да летя, за да мога да те видя от небето, в търесена на невъзможното, което изтича между пръстите ми”. (Това е част от песен на популярния поп и рок дует от Каталония „Естопа”, съставен от двама братя – б. пр.) Туитът съдържа емотикони на музикални ноти и две изображения – снимка на Кареро Бланко и възпроизвеждане на траекторията на автомобила му. (Не е посочена дата на публикацията – б.пр.)
Това са „престъпните” шеги на 21-годишната Касандра Вера, заради които сега съдът разрушава живота ѝ.