Броят на загиналите в Газа е значително по-висок от този, съобщаван от властите в анклава, установява рецензирано проучване на учени от водещ университет за здравни изследвания в Обединеното кралство.
Според констатациите на изследователи от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина (LSHTM), публикувани в списание The Lancet, между 7 октомври 2023 г. и 30 юни 2024 г. в Газа са настъпили около 64 260 смъртни случая от „травматични наранявания“. Към онзи момент Палестинското министерство на здравеопазването в Газа съобщаваше за 37 877 убити.
Това означава, че министерството е занижило броя на смъртните случаи, причинени от насилие, с приблизително 41%, установяват изследователите. Към октомври броят на загиналите в резултат на насилие жители на Газа е надхвърлил 70 000 души, се казва в проучването въз основа на приблизителния процент на занижените данни.
Общият брой на жертвите, дължащи се на военната кампания на Израел, вероятно е още по-голям, тъй като анализът не отчита смъртните случаи, причинени от нарушаване на здравните грижи, недостатъчно храна, чиста вода и канализация, както и от огнища на болести. Според друго изследване, публикувано в Lancet през юли 2024 г., към онзи момент преките и косвени жертви на израелската инвазия е възможно да надхвърлят 186 000 души.
Към 7 януари 2025 г. броят на убитите според палестинското Министерство на здравеопазването е 45 885. Други 109 196 души са регистрирани като ранени. Като цяло министерството достига до своите данни, като преброява труповете на загиналите.
Според изследването на LSHTM около 3% от населението на анклава е загинало в резултат на насилие, като 59% от убитите са жени, деца и възрастни хора.
Несъответствието с данните на министерството е в резултат от разрушаването на здравната инфраструктура в Газа и следователно невъзможността за точно преброяване на мъртвите в условията на продължаващите бомбардировки на анклава от страна на Израел, заявяват от LSHTM.
Изследователите анализират данни от множество източници, включително регистрите на болничните морги на здравното министерство, онлайн анкети, и некролози в социалните медии.
Те са достигнали до приблизителните стойности, използвайки статистически метод, известен като „анализ на повторното улавяне“, който се използва, когато не са записани всички съответни данни.
Зейна Джамалуддин, водещ автор в LSHTM, заявява пред CNN, че резултатите „подчертават спешната необходимост от интервенции за защита на цивилното население и предотвратяване на по-нататъшни човешки жертви“.
14-месечната война на Израел в Газа, започнала в отговор на нападението на Хамас на 7 октомври, унищожи големи части от анклава и ключова здравна инфраструктура, като същевременно постави под огромно напрежение болниците, които все още функционират.
Миналия месец доклад на Human Rights Watch (HRW) установи, че Израел умишлено е лишавал палестинците в Газа от достъп до чиста вода, което е стимулирало разпространението на болести и е довело до хиляди смъртни случаи. Организацията предупреди, че мащабът на разрушенията, причинени от липсата на вода, вероятно никога няма да бъде напълно разбран поради унищожаването на здравната система в Газа,.
HRW ,както и Amnesty International, обвиняват Израел в извършване на геноцид срещу палестинците в Газа. Срещу Израел е заведено дело в най-висшата съдебна инстанция на ООН – Международния съд – по обвинения в геноцид.
По-рано тази седмица палестинско поредното новородено почина от хипотермия в Газа, с което общият брой на бебетата, убити от ниските температури и липсата на достъп до топли убежища през последните седмици, достигна най-малко шест.
„Лекари без граници“ заяви в сряда, че три болници в Газа – болница „Насър“, болница „Ал-Акса“ и Европейска болница в Газа – са на път да бъдат затворени поради липса на гориво. „Тази ситуация застрашава живота на стотици пациенти, включително новородени, които зависят от електричеството, за да останат живи“, заявиха от организацията.