Министерството на външните работи на Куба излезе с остра декларация, осъждаща като тероризъм хвърлянето на две бомби „Молотов” от маскирано лице през оградата на посолството ѝ във Вашингтон, САЩ, с цел да засегнат сградата. Посегателството срещу дипломатическата мисия е извършено вечерта на 24 септември и всичко е заснето от охранителните камери. Кадрите бяха качени в Туитър лично от кубинския външен министър Бруно Родригес.
Двете бутилки със запалителна смес са се ударили в стената на сградата, като за щастие, не са причинили сериозни щети и няма пострадали хора.
Това е второ нападение на кубинското посолство в САЩ в рамките на три години. При предишното, което бе през 2020 г., въоръжено с автоматична пушка лице от кубински произход изпрати откос с около 30 куршума по сградата на посолството. Лицето бе задържано тогава, повдигнато му бе обвинение, но процес срещу него така и не е проведен. Американските власти отказват да квалифицират деянието му като тероризъм.
В сегашната си декларация кубинското външно министерство напомня на САЩ, че съгласно Виенската конвенция за дипломатическите отношения държавата домакин е длъжна да осигурява и гарантира безопасността на дипломатическите мисии на чужди държави на своя територия.
Междувременно съветникът по националната сигурност към Белия дом Джейк Съливан заяви, че правителството на САЩ „осъжда категорично нападението”, ме посегателствата срещу дипломатически мисии са неприемливи и че съответните американски органи са в контакт с кубинското посолство, за да уточнят как да се осигури по-висока защита на сигурността му.
Сегашната атака стана кулминация на фона на многобройни протестни прояви срещу кубинските власти, проведени предишната седмица в Ню Йорк, когато там беше президентът на Куба Мигел Диас-Канел по повод участието му в работата на годишната сесия на Общото събрание на ООН.
Вече завърналият се в Куба Диас-Канел осъди решително нападението над кубинското посолство във Вашингтон и настоя американските власти „да разследват и да санкционират” виновниците за това престъпление. Също така Диас-Канел настоя САЩ незабавно да извадят Куба от своя произволен „списък на страните, подкрепящи тероризма”, където страната е вкарана напълно неоснователно и своеволно. Присъствието ѝ в този списък отрязва за страната възможности за международно финансиране и разплащане. Така се влошават допълнително и без това тежките условия, в които е поставена кубинската икономика от над 60-годишната американска блокада срещу Острова на свободата.
Първи сред чуждите държави, осъдили нападението над кубинското посолство във Вашингтон, бяха Мексико, Боливия, Венесуела, Аржентина, Русия.
Неправителствени организации за приятелство и солидарност с Куба от цял свят също изразяват възмущението си от терористичния акт и подкрепата си за кубинския народ. С декларация в същия дух излезе и Асоциацията за приятелство „България-Куба”. „Призоваваме правителството на САЩ към бързи и отговорни действия за защита и гарантиране на сигурността на посолството на Република Куба, за залавяне и наказване на виновниците за терористичните посегателства и за незабавно изваждане на Куба от списъка на „страните, подкрепящи тероризма”,” посочва българската асоциация за приятелство с Куба.