Представители на еврейската общност у нас и общественици разпратиха днес до медиите следното обръщение:
НИЕ ПОМНИМ!
Днес, когато отбелязваме Деня на спасяването на българските евреи, с голямо съжаление констатираме, че заради исторически неверни, политически недалновидни, правно несъстоятелни и морално укорими действия на политически партии, органи на местната и на изпълнителната власт, българското общество отново е ненужно разделено и гражданите са изправени пред трудния избор между националните ценности и конюктурните интереси, между техните реални и изкуствено създадените проблеми. По този повод ние заявяваме:
НИЕ ПОМНИМ и сме благодарни на българския народ за героизма и доблестта, проявени преди осемдесет години в защита на неговите еврейски сънародници, предотвратявайки депортацията им в нацистките лагери на смъртта.
НИЕ ПОМНИМ, почитаме паметта на жертвите на Холокоста и скърбим за загиналите в нацистките лагери на смъртта 11 343 евреи от Беломорска Тракия, Вардарска Македония и Пирот.
НИЕ ПОМНИМ, че започналото през пролетта на 1943 г. контранастъпление на Съветската армия на Източния фронт е един от важните фактори, помогнали за отмяната на депортацията на българските евреи в нацистките лагери на смъртта, и че нейната роля е решаваща за освобождаването на оцелелите в концентрационните лагери и за окончателния разгром на хитлерофашистка Германия.
НИЕ ПОМНИМ и искаме да запазим и предадем на следващите поколения истината за миналото, за да черпим от него вдъхновение за настоящето и поуки, които да ни предпазват от повторение днес и в бъдеще на неговите негативи и грешки.
НИЕ ПОМНИМ, пазим спомена за ужасите на Втората световна война и днес се обявяваме както срещу всички прояви на неофашизъм, ксенофобия, расизъм, антисемитизъм, религиозна и етническа нетърпимост, срещу езика на омразата и различните прояви на насилие над човека, така и срещу използването под каквато и да е форма на военна сила за разрешаването на междудържавни проблеми и конфликти.
НИЕ ПОМНИМ и се обявяваме категорично срeщу унищожаването на паметниците за миналото, и особено на тези за Втората световна война, защото от собствен опит знаем, че заличаването на сътвореното преди нас прекъсва връзката между времената и поколенията, че опитите за пренаписване на историята и измислените битки с паметниците за нея не могат и не решават днешните проблеми на хората и обществото.
НИЕ ПОМНИМ и днес призоваваме да се прояви мъдрост и далновидност. В условията на политическа криза и на предизборна кампания да не позволяваме да се отклонява за пореден път вниманието и енергията на обществото от решаването на важните за него въпроси към такива като този за премахването или преместването на паметниците за миналото, един от които е Паметникът на Съветската армия. Да се обяснават и решават съвременни политически проблеми чрез битки с паметниците е недалновидно и аморално. Днес не се нуждаем от разделяне и противопоставяне, а от повече човеколюбие и толерантност, доброжелателност и добротворство, мир и грижа за напредъка на държавата и добруването на нейните граждани.
Анжел Вагенщайн, Алберт Израел, Арон Бали, Бенжамен Анави доц., Валентина Магрисо, Ваня Братованова, Виктория Атанасова, Гриша Захариев, Евгени Аструков доц., Елена Плетньова, Елик Маринчевска, Емил Бехар, Емил Иванов, Емил Магрисо, Зелма Авдала, Иван Наньов, Ивет Асса, Лидия Юлзари, Мадлен Бали, Марина Наньова, Мика (Науми) Маринчевска, Мина Наньова, Мони Магрисо, Оля Груева, Петко Колев, Рина Захариева, Роза Бергер, Софи Шварц, Стела Аструкова д-р, Стела Леви, Таня Маринчевска, Таня Юдина, Филип Наньов, Шели Коен, Яков Асса, Велислва Дърева….
София
10 март 2023 г.