Израелски учени твърдят, че са събрали най-убедителните до момента доказателства, че повишените нива на витамин D могат да помогнат на пациентите с COVID-19 да намалят риска от сериозно заболяване или смърт, съобщава Times of Israel.
Изследователите от университета „Бар Илан“ и медицинския център „Галилея“ твърдят, че витаминът оказва толкова силно влияние върху тежестта на заболяването, че могат да предвидят как би се развило заболяването, само въз основа на възрастта им и нивата на витамин D на пациентите.
Проучването, публикувано в журнала PLOS One, се основава на изследвания, проведени по време на първите две вълни на вируса в Израел, преди ваксините да бъдат широко достъпни. Лекарите подчертават, че витаминните добавки не са заместител на ваксините, а по-скоро начин да се поддържа нивото на имунитета.
Дефицитът на витамин D е ендемичен в целия Близък изток, включително в Израел, където според едно проучване от 2011 г. почти четирима от всеки петима души са с ниско съдържание на витамина. Според заключенията на изследователите, пациентите могат да избегнат най-лошите последици от болестта, ако са приемали подходящи хранителни добавки преди заразяването.
„Виждаме забележителна разлика в шансовете да се разболеете тежко, когато ви липсва витамин D и когато нямате такъв дефицит“, казва д-р Амиел Дрор от Медицински център Галилея и изследовател от Бар Илан, който е част от екипа, участвал в проучването.
Той отбеляза, че проучването е проведено преди появата на Омикрон варианта, но заявява, че коронавирусът не се променя достатъчно съществено в различните варианти, за да се намали ефективността на витамин D.
“Ползите от витамин D при хора, заразени с ковид, са резултат от ефективността му при укрепване на имунната система, за да се справи с вирусните патогени, които атакуват дихателната система“, казва той пред The Times of Israel. „Това е еднакво важно както за Омикрон, така и за предишните варианти“.
Здравните власти в Израел и няколко други държави препоръчаха добавки с витамин D в отговор на пандемията, въпреки че досега данните за ефективността им бяха оскъдни.
През юни 2021 г. изследователи публикуваха предварителни резултати, според които смъртността при хоспитализирани заради коронавирус достига 26% при пациенти с недостиг на витамин D в сравнение с 3% при болни с нормални нива на витамина. Според изследването вероятността хоспитализираните пациенти с недостиг на витамин D, да се окажат в тежко или критично състояние е средно 14 пъти по-голяма от тази при останалите.
Докато научната общност призна важността на резултатите, възникнаха въпроси дали скорошните здравословни състояния на пациентите не изкривяват резултатите.
Беше повдигната възможността пациентите да са страдали от състояния, които едновременно намаляват нивата на витамин D и увеличават уязвимостта към сериозно протичане на COVID-19, което би означавало, че недостигът на витамини е по-скоро симптом, отколкото фактор, допринасящ за тежестта на заболяването
За да изключи тази възможност, екипът на Дрор се задълбочава в данните, като изследва нивата на витамин D на всеки от пациентите в продължение на две години преди заразяването с коронавирус. Те са установили, че силната връзка между достатъчните нива на витамин D и способността за борба с коронавируса се запазва, а нивото на повишена опасност в предварителните им резултати остава почти идентично.
„Проверихме редица времеви рамки и установихме, че където и да погледнете през двете години преди заразяването, корелацията между витамин D и тежестта на заболяването е изключително силна“, казва Дрор.
Напливът от съмнителни твърдения за естествени средства за борба с коронавируса, включително теорията, че израелци са се имунизирали с лимони и сода за хляб, накара някои да се отнесат скептично към твърденията, че витамините предпазват от вируса.
Дрор обаче настоява, че изследванията на екипа му показват, че значението на витамин D не се основава на непълни или погрешни данни. „Хората трябва да си вземат поука от това, че изследванията, сочещи важността на приема на витамин D, са много надеждни и не се основават на изкривени данни“, каза той. „Приемът на витамин D в разумни количества в съответствие с официалните съвет няма никакви недостатъци.“