В последния работен ден на отиващата си седмица, 4 февруари, Националното събрание на Франция се занима със случая с разобличителя от „Уикилийкс” Джулиан Асанж, съобщи ouest-france.fr, както и други френски медии. Състоя се дебат и гласуване по внесено от група депутати от различни политически сили предложение до правителството в Париж да се предостави френско политическо убежище на Асанж. Идеята за такова убежище именно във Франция бе лансирана още през 2020 г.
Мотивацията на вносителите на парламентарното предложение е, че Асанж „от над едно десетилетия е обект на съдебно преследване, което де факто е политическо, от страна на САЩ”. В крайна сметка при гласуването предложението бе отхвърлено с 31 гласа срещу 17 (общият брой на депутатите в Националното събрание е 577).
Въпреки че предложението не мина и вотът по него бе упражнен от скромен брой депутати, една от най-активните му вносителки – депутатката от сборната група „Свободи и територии” Женифер Темерман демонстрира ентусиазъм. Тя обяви, че самото провеждане на дебата вече е „победа”, защото „бе върнат гласът на онези, на които той бе отнет”.
Твърда подкрепа на предложението по време на обсъжданията изразиха депутатите и кандидати в предстоящите президентски избори Фабиен Русел от Френската комунистическа партия и Жан-Люк Меланшон от „Непокорна Франция”, а също така и депутати еколози, центристи от Съюза а демократите и независимите (UDI), социалисти и дори някои представители на управляващата партия LaREM („Републиката напред”).
Популярният ляв депутат Франсоа Руфен по време на дебата осъди остро френската „страхливост” по отношение на Асанж. Екологът Седрик Вияни го удари на патриотични чувства и настоя, че „Франция ще бъде уважавана, само ако говори високо”, опитвайки се така да провокира повече активност по случая с Асанж.
Комунистът Стефан Пеу апелира към активна подкрепа за основателя на „Уикилийкс”, „изобличил варварските действия и неописуемите провали на САЩ, които трябваше да бъдат разкрити публично”.
Представителят на управляващата LaREM Жан-Франсоа Мбайе бе категоричен, че „нито един защитник на човешките права не бива да толерира такава непропорционална ситуация”, като оформилата се около Асанж. Същевременно обаче Мбайе изтъкна спорните в правен и дипломатически аспект точки на предложената проекторезолюция, признавайки все пак, че „намерението е благородно”.
Макар и отхвърлена, инициативата на френските депутати предизвика силен отзвук, който дава възможност да се поддържа висок градусът на общественото внимание към казуса с Асанж. Както многократно досега е отбелязвано, разправата с него е показна и с глобален ефект, защото нагледно демонстрира какво чака всекиго, дръзнал да разобличава свръхсилата САЩ. Правозащтници от цял свят не се уморяват да алармират, че това е брутално посегателство срещу свободата на словото и на информацията, както и че е необходим решителен отпор, за да не се окажем утре всички потърпевши.
Както е известно, след като през 2010-та публикува в платформата си „Уикилийкс” „изтекли” документи и видеа, разобличаващи американски военни престъпления в Ирак и Афганистан, Асанж се оказа на мушката на погналия го Вашингтон. Американските власти държат за го съдят за разгласяване на поверителни данни, застрашило националната сигурност на САЩ, за което може да му се съберат до 175 г. затвор.
За да не бъде екстрадиран в Щатите, през 2012 г. Асанж се укри в посолството на Еквадор в Лондон, получавайки и официално еквадорско убежище като жертва на политическо преследване. Той прекара 7 години в посолството като доброволен затворник, а през 2018 г. сменилата се междувременно власт в Кито отмени решението за убежище и Асанж. През февруари 2019 г. той бе арестуван и изведен насила от посолството от британската полиция.
Оттогава е в лондонския затвор „Белмарш” при изключително тежки условия, подлаган непрестанно на психологически тормоз.
На провел се в началото на 2021-ва съдебен процес в Лондон бе постановен отказ на искането на САЩ за екстрадиция на Асанж с мотива, че има риск той да се самоубие, ако се окаже в американски затвор. Щатите обжалваха и британските съдебни власти решиха, че Асандж ще остане в затвора, докато трае обжалването. През декември м. г. втора съдебна инстанция реши обратното на първата – че подсъдимият все пак ще бъде екстрадиран в САЩ, като се приеха за достоверни твърденията на американската страна, че той няма да бъде поставен в условия, подтикващи го към самоубийство.
През януари т. г. се проведе и ново съдебно заседание, което пък реши, че Асанж на свой ред има право да обжалва и да оспори американските твърдения. Това е само първа стъпка в тепърва предстояща дълга процедура, но адвокатите на Асанж и годеницата му Стела Морис посрещнаха това решение като важен и позитивен напредък.
При оповестяването на януарското съдебно решение реагираха и много известни световни личности, подкрепящи Асанж, сред които е и прочутият рокаджия Роджър Уотърс. Тогава той се обърна през Туитър директно към президента на САЩ: „Байдън, остави Асанж на мира!” Уотърс добави в интервю за RT: „Трябва да издигаме паметници на Джулиан Асандж по площадите на нашите градове, а не да го санкционираме. Онова, което направи той, бе да покаже неудобната истина”. Според рокаджията Асанж е „един от най-важните хора на Земята” и „един от малкото адекватни журналисти на Земята”.
Що се отнася до предоставянето на политическо убежище на Асанж, такова отдавна е предложил и многократно е потвърдил, включително и в началото на 2022-ра, президентът на Мексико Андрес Мануел Лопес Обрадор.