Президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев на 11 януари държа реч пред мажлиса (долната камара на парламента), съобщиха ВВС и други световни медии. Той разкритикува системата на държавното управление в страната и работата на силовите структури. Също така обяви, че силите на ОДКБ (Организацията на Договора за колективна отбрана, включваща Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Русия и Таджикистан) ще започнат да се изтеглят от казахстанска територия на 13 януари.
Токаев освен това обяви назначаването на нов премиер – Алихан Смаилов, и призова едрите компании, привлечени да инвестират в Казахстан от предишния държавен глава Нурсултан Назарбаев, „да отдават дължимото на казахстанския народ”.
В изказването си Токаев нарече разигралите се в страната размирици „план за завземане на властта, върху който са работили професионалисти”. Според него опитът за държавен преврат не е успял, и сега вече острата фаза на антитерористичната операция е премината.
„Заедно, като единна нация, ние отстояхме Алмати и другите областни центрове. В най-кратки срокове те ще бъдат възстановени. Ситуацията във всички региони е стабилна. По този повод заявявам, че основната мисия на миротворческите сили на ОДКБ успешно е изпълнена. След два дни ще започне поетапно изтегляне на обединения миротворчески контингент на ОДКБ. Този процес ще отнеме не повече от 10 дни”, заяви Токаев.
В Казахстан бяха изпратени общо 2030 миротворци от ОДКБ и 250 единици военна техника. Частите на миротворческите сили са дислоцирани в градовете Нур-Султан, Алмати и в Алматинска област. Командният пункт е разгърнат в базата на Военния институт на сухопътните сили в Алмати.
Токаев заяви още: „Благодарение на първия президент – на елбасъ („лидера на нацията”, както е известен Нурсултан Назарбаев – б. пр.), в страната се появи група много добре печелещи компании и прослойка богати хора, богати даже по международни стандарти. Считам, че е дошло време да се отдаде дължимото на народа на Казахстан и да му се помага на системна и редовна основа”.
По-рано беше съобщено, че в страната ще се създаде обществен фонд „За народа на Казахстан”-
Токаев разпореди на правителството да определи кръг от компании и личности, с които да се съгласуват ежегодните им вноски в този фонд. Президентът не назова конкретните суми, но поясни, че очаква „значителни и редовни отчисления към фонда от страна на бизнеса”.
81-годишният Нурсултан Назърлаев, който вследствие на сегашните безредици губи силните си позиции, управляваше Казахстан от 1989 до 2019 г. – отначало като ръководител на Комунистическата партия, а после като президент. Няколко члена на неговото семейство според сп. „Форбс” са в списъка на най-богатите хора в Казахстан. Динара Кулибаева, втората дъщеря на Назарбаев, както и мъжът ѝ Тимур Кулибаев, са мажоритарни акционери на „Народната банка на Казахстан”, най-голямата банка в страната. Според преценките на „Форбс” пазарната стойност на техния дял е около 2,8 млрд. долара.
Кайрат Боранбаев, сватът на Дарига Назарбаева, по-голямата дъщеря на експрезидента Назарбаев, е собственик на франчайз-компаниите на McDonald’s в Казахстан и Беларус, както и на дялове в други бизнеси.
Булат Утемуратов, бивш помощник на Назарбаев, разполага със свои дялове в сферата на недвижимите имоти, в банковия сектор и в телекомуникациите. По данни на „Форбс” той притежава още дялове в световния суровинен гигант Glencore.
В речта си Токаев отбеляза работата на органите на МВР и на военнослужещите от министерството на отбраната и от службата за държавна охрана, но подложи на критика действията на Комитета за национална сигурност. Президентът посочи, че по време на „терористичните атаки”, както той ги нарече, в редица региони на страната ръководствата на отделите на Комитета за национална сигурност са се държали неподобаващо. „Не всички проявиха вярност към дълга си. В редица градове ръководителите на департаменти в Комитета за национална сигурност, независимо от достатъчния боен арсенал, не влизаха в бой, изоставяха служебните сгради, зарязвайки там оръжие и секретна документация,” посочи Токаев.
Той каза още, че цялата система за гарантиране на националната сигурност ще бъде кардинално реорганизирана. В частност, в републиката ще бъдат сформирани нови поделения на Националната гвардия и на спецчастите.
Президентът на Казахстан изиска да бъде повишена заплатата на всички сътрудници на спецподеленията в силовите органи. Също така той разпореди да се увеличи числеността на тези сътрудници и да им бъде осигурено всичко необходимо, включително спецтранспорт и оръжие.
„Предстои да се преустрои работата на нашите въоръжени сили, на правоохранителните структури, на органите за национална сигурност, на външното разузнаване. Всички те са длъжни да работят синхронизирано в името на една цел – максимално ефективната защита на нашие граждани, на конституционния строй и на суверенитета пред лицето на заплахи от всякакъв характер и мащаб,” заяви Токаев.
За нов министър-председател на Казахстан е назначен Алихан Смаилов. Неговата кандидатура бе предложена от Токаев. Тя бе единодушно подкрепена от всичките 89 депутати в долната камара на парламента.
49-годишният Смаилов вече отдавна работи в правителството на Казахстан. През септември 2018 г. той застана начело на министерството на финансите, а през февруари 2019 г. пое и вицепремиерски пост. От май 2020 г. е първи вицепремиер.
Заедно с назначаването на нов министър-председател Токаев обяви и петгодишен мораториум върху повишаването на заплатите на членовете на правителството, регионалните ръководители и депутатите. „Заплатите на тази категория служители са напълно достатъчни,” аргументира се президентът.
Касъм-Жомарт Токаев разкритикува и системата на цялото държавно управление в Казахстан, подчертавайки, че тя се нуждае от реформиране. Той обърна внимание на ниското обществено доверие към институциите на държавната власт. Според него ръководителите на държавните органи не умеят, а често се и боят да общуват с народа. Токаев изиска от членовете на правителството редовно да пътуват из регионите, а от ръководителите на регионите – да провеждат редовни срещи с жителите на всеки населен пункт.
Той добави, че сегашната численост на държавния апарат е оптимална, след като миналата година щатът вече беше съкратен с 15%. Въпреки това възможност да получат държавна служба имат далеч не всички – включително и защото, както смята Токаев, много чиновници „години наред си протъркват панталоните” по столовете, место да се оттеглят и да дадат път на младежта.
Токаев обеща още, че през септември 2022 г. ще представи нов пакет с политически реформи, за да бъде продължен „курсът на политическата модернизация”.
„Това е моя принципна позиция. Назряла е цялостна трансформация на взаимоотношенията между държавата и обществото. Нужен ни е нов формат обществен договор,” подчерта Токаев.