Новият кабинет-слънце на „Продължаваме промяната” (ПП), БСП ИТН и ДБ, анонсирал ентусиазираща обществото програма за борба с корупцията, вече изгря и е официално на политическия небосклон. След като още през уикенда видяхме лъчите му в лицето на пъстрите проекто-министри от четири доста различни помежду си формации, от днес новото правителство начело с Кирил Петков като премиер блести с пълна сила сред лазура на големи обществени надежди.
Преди премиерът и кабинетът на четворната коалиция очаквано да бъдат одобрени с по 134 гласа благодарение на стабилното депутатско мнозинство на съставляващите формации, в Народното събрание се състоя многословен дебат в продължение на повече от 3 часа.
Представителите на ГЕРБ-СДС и ДПС не пропуснаха да се възползват от възможността да атакуват и досегашните служебни правителства, и задаващото се ново управление, развивайки вече известната си теза, че то е продукт на инженеринг от страна на президента Румен Радев. С остри реплики срещу държавния глава бе изпълнено и изказването на взелата първа думата по време на извънредното заседание на НС Десислава Атанасова, шефка на парламентарната група на ГЕРБ, която подложи Радев на критики заради двата му служебни кабинета.
Извънредното парламентарно заседание съдържаше три точки: избиране на министър-председател на Република България, приемане на структура на новия министерски съвет и избиране на състава на новото правителство.
Номинираният за премиер Кирил Петков направи встъпително представяне на приоритетите на неговия проекто-кабинет и посочи кои министри предлага за всеки ресор. „Мотото ни е нулева толерантност към корупцията,” подчерта Петков. Той изтъкна, че предстои промяна в мисленето и управлението, като тази промяна трябва да бъде постигната заедно от всички политически сили, подписали 120-страничното коалиционно споразумение. Петков протегна ръка и към опозицията, посочвайки, че иска да работи и с нея по конституционните промени и реформите в съдебната система.
Съпредседателят на ПП постави като водеща задача на бъдещия кабинет справянето с коронакризата, като изтъкна, че трябва чрез доброволна ваксинация да се парира риска някой следващ щам да парализира икономиката. Той посочи, че първата му задача ще е за разпореди в МС да се влиза само със зелен сертификат.
Петков също така подчерта, че не бива да се допуска увеличаване на цената на тока за битовите потребители, а за бизнеса – да се намали. Акцентира и върху необходимостта от диверсификация в енергетиката, като „гръцката връзка” стане приоритет.
Според него основната цел на МВР ще е да няма нито един човек над закона, а корупцията да се хваща „от най-ниското до най-високото ниво”. Петков заяви още: „Всички в управляващата коалиция се обединихме, че Гешев не е постигнал своите задачи като главен прокурор. Какво да кажем когато нашите външни партньори ни показват хората в списъка „Магнитски”, а нашата прокуратура мълчи. Прокуратурата трябва да бъде реформирана.”
Петков посочи още, че растежът на българската икономика трябва да бъде над 5%, че трябва чрез иновации да се създават нови компании и да се привличат нови инвестиции, че страната ни трябва да си върне статута на голям производител на храни.
„Крайно време е да свържем Северна и Южна България. Трябва да построим законно автомагистрала „Хемус”, да изградим нови мостове над Дунав“, каза още Петков.
Добросъседството с Република Северна Македония трябва да бъде огромен ангажимент, българската отбрана трябва да бъде адекватна, добави съпредседателят на ПП. Според него в образованието нито едно дете не бива да остава зад борда, всяко дете трябва да има достъп до спорт. Петков се спря и на приоритетите на бъдещото управление в туризма, екологията, социалната политика, подчертавайки и необходимостта на дигитализация и прозрачност в обществените поръчки.
„Аз ще бъда пръв между равни, само отборно можем да постигнем своите цели. Призовавам опозицията – следете всяка наша стъпка. Разчитам на вас да бъдете конструктивни и критични към нашите действия. Вярвам, че след 4 години България ще бъде едно съвсем различно място”, каза в заключение Кирил Петков.
Последваха дебати по предложените кандидати за премиер и министри и по очертаните приоритети на проекто-кабинета.
Даниел Митов от ГЕРБ-СДС нарече президента Румен Радев „кръстник” на новото правителство, като посочи, че силовите министерства оставали под неговия контрол. „Властта се използва за овладяване на държавата, също както го направи Путин в Русия. Дано ПП не се чете като „пълна подмяна”, „правителство за поръчки” или дори като послепис”, каза още Митов.
В същия дух се изказаха и други депутати от ГЕРБ-СДС като Любен Дилов-син, Деница Сачева, Радомир Чолаков, Тома Биков, Томислав Дончев, Екатерина Захариева и др. Най-философски тон държа Томислав Дончев, който заяви, че като българин не желае провала на новото управление, но изрази загриженост за спазването на демократичните принципи, отбелязвайки: „Когато всички мислят по един и същи начин, това е сигурно, че никой не мисли”.
При гласуването по-късно ГЕРБ не подкрепи проекто-кабинета. По същия начин гласува и ДПС, а също и партия „Възраждане”.
По време на дебатите лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ атакува в изказването си „репресиите” и „полицейщината” на служебната власт, като подчерта: „Народът иска истинска и работеща промяна, а не подмяна… Кризите няма да се решат с липса на институции и с анти-ДПС риторика и агресия”. Карадайъ изрецитира и известното стихотворение на Мартин Нимьолер: „Когато нацистите дойдоха за комунистите, аз мълчах; не бях комунист./ Когато дойдоха за социалдемократите, аз мълчах; не бях социалдемократ./ Когато дойдоха за тези от профсъюзите, аз мълчах; не членувах в профсъюз./ Когато дойдоха за евреите, аз мълчах; не бях евреин./ Когато дойдоха за мен – вече нямаше кой да говори”.
Йордан Цонев от ДПС апострофира Кирил Петков по повод мотото за нулева толерантност към корупцията, определяйки го като „дежа вю” и припомняйки, че със същите обещания властта са поемали и „юпитата на царя”, и самият Бойко Борисов.
Силно внимание привлече днес изказването на взелия думата депутат от ПП Христо Петров, по-известен като Ицо Хазарта от „Ъпсурт”. Той разказа, че когато с запознал с Кирил Петков и Асен Василев, се впечатлил от биографиите им, но това още не било достатъчно, за да реши дали да подкрепи ПП. Обръщайки се към депутатите, Ицо Хазарта продължи: „С някои от вас се познаваме, с други сме приятели. Познавам вашите началници и спонсори и затова направих нещо друго – реших да попитам: „Що за хора са Кирил и Асен?” Не получих нито една информация по този въпрос. Но получих едно много недвусмислено послание – че ако продължа да ги подкрепям, ще загубя най-ценното нещо, което имам. И ми се иска хората, автори на идеята да получа това послание, да знаят, че то е може би най-силната мотивация да заявя, че моето място е тук, в този отбор”.
Лидерката в оставка на БСП Корнелия Нинова, издигната като вицепремиерка и министърка на икономиката и индустрията в новата власт, заяви от парламентарната трибуна, че нейната партия влиза в четворната коалиция като „гарант за социалната политика, гарант за грижата за хората”. Тя изтъкна: „Българските деца и младите семейства са защитени, защото най-накрая след 5-годишни усилия на БСП те ще бъдат гарантирани за безплатни детски градини и ясли. Най-накрая децата до 14 г. ще имат безплатни лекарства, а младите родители, които ще останат вкъщи, за да ги гледат заради ковид пандемията, ще бъдат гарантирани с една заплата”. Нинова каза още, че бъдещото управление се е ангажирало да работи за това, „българинът да има достъп до здравеопазване” и „да няма пенсионер под прага на бедност“.
Тя подчерта също: „Промяната на модела нито за момент няма да я забравим. Вместо еднолична власт, да има институции в България, които взимат решенията и уважават общия конституционен принцип за разделение на властите. Вместо задкулисие, ще има прозрачност”.
Ролята на Нинова в българската политика е сред най-обсъжданите теми през последния месец, след като тя премина за кратко време през различни метаморфози. При парламентарния вот на 14 ноември т. г. ръководената от нея БСП получи разгромно нисък резултат и отиде чак на четвърто място сред представените в НС политически сили. Оставката ѝ бе поискана от знакови лица в БСП, сред които говорителят на служебното правителство Антон Кутев (подал оставка след това) и евродепутатката Елена Йончева. Нинова отговори с оповестяване на оставката си, но обяви, че остава начело на партията си до бъдещ неин конгрес чак догодина. И контраатакува с нападки срещу ПП, откъдето ѝ „крадяли” избиратели, и срещу вътрешнопаритйната опозиция, която се въртяла около президента Радев и служебното правителство. Тази конфронтация с Радев бе поддържана до президентския балотаж на 21 ноември. Още в следизборната нощ Нинова внезапно смени тона и щастливо приветства победата на новия-стар президент. Тя пренебрегна всички апели на вътрешната си опозиция оставката ѝ да стане ефективна и да бъде избран временен лидер, който да води преговорите на коалиция в НС с ПП, ИТН и ДБ, като лично пое тези преговори. Отложи и пленум на Националния съвет на БСП по въпроса, на който имаше риск критиците ѝ координирано да надигнат глас срещу нея. Пленумът се състоя, чак след като коалиционното споразумение и постовете в бъдещия МС бяха договорени от Нинова, която си осигури и вицепремиерски пост. Междувременно Нинова съумя да лиши от чуваемост вътрешните си критици и да изкуши мнозинството в партията си от задаващото се включване в управлението. Така че въпросният пленум на 10 ноември гласува „с пълно единодушие” подкрепата си за коалиционното споразумение и за министрите на БСП, включително за самата Нинова. Този обрат накара редица дежурни медийни коментатори да заговорят за Нинова като за „големия победител” и „водещата фигура в този сложен управленски пасианс” (четворната коалиция), та дори и като за „майка-хранилница” в новия кабинет. Други анализатори пък припомнят, че както всеки народ си заслужава управляващите, така очевидно и всяка партия си заслужава лидерите (дори и да са в нещо като имитация на оставка), след като наред с всички залитания на БСП от последните години по „левия консерватизъм”, сега критиците там бяха заглушени и надделя „пълното единодушие” в полза на Нинова и сладките мечти за новата власт.
Но да продължим с днешните дебати в НС около „кабинета на промяната”. От името на влизащата в управляващата коалиция партия ИТН Виктория Василева заяви: „Ние ще бъдем последователни, лоялни и коректни партньори, но ще продължим да бъдем истински, шарени и понякога по-остри. Няма да спестяваме и добрите, и лошите новини“.
ИТН получава един вицепремиерски пост и министерствата на регионалното развитие, на енергетиката, на спорта и на външните работи. Около титуляра за последното министерство се разви също привлякла общественото внимание колизия. За първоначално предложения от ИТН за тази позиция Димитър Гърдев се разбра, че е послъгал в CV-то си,като посочил, че е бил съветник в AFET – Комисията по външни работи на Европарламента, и в SEDE – подкомисията на ЕП по сигурност и отбрана. А всъщност се оказа, че Гърдев е работил само като асистент на евродепутатката Елена Йончева в нейния офис в София. Така кандидатурата му отпадна и вместо него за външна министърка бе издигната Теодора Генчовска, главна експертка към администрацията на президента Румен Радев. Тя обаче също няма нищо общо с професионалната дипломация, а експертизата ѝ е в областта на отбраната и въоръжените сили. Завършила е Военната академия и има допълнителни квалификации в Германия, Италия, Великобритания и САЩ. Работила е в генералния щаб на Българската армия, била е началник на Отдел НАТО и ЕС в министерството на отбраната. Международните ѝ изяви се изчерпват с участие в български делегации на срещите на върха на НАТО в Турция, Уелс, Полша и Белгия. Участвала е в Координационното звено по организиране на срещата на върха в София през юли т. г. на инициативата „Три морета“. Национален координатор тогава от българска страна е Кирил Петков в качеството си на министър на икономиката. Доста наблюдатели допускат, че всъщност във външната политика на България доста по-активна роля вече ще играе президентът Румен Радев.
От парламентарната трибуна днес се изказа и един от съпредседателите в оставка на „Демократична България” Христо Иванов. Той не участва в новия кабинет, където ДБ има трима министри – на правосъдието, електронното управление и екологията. Иванов определи управлението на четворната коалиция като центристко и подчерта, че коалиционното споразумение позволява управление на държавата без гласовете на ГЕРБ и ДПС. „Това е прагматически възможното за този момент. То ще предполага продължаващ дебат. Реформата в съдебната система е гаранция, че това управление няма да може да концентрира власт в себе си така, както се случваше през годините досега,” каза още Иванов. Той се обърна и към намиращия се в ложа на балкона в пленарната зала главен прокурор Иван Гешев: „Върховенството на закона зависи от това да имаме отчетен главен прокурор, г-н Гешев. Това започва с една оставка. Вашата оставка, г-н Гешев. Ние трябва да я получим. Тук сте и си позволявам да се обърна към вас. Освободете България от себе си! Освободете българските прокурори от себе си! Нека да започне реформата на прокуратурата в дълбочина.” Камерите показаха как по време на тези думи Гешев беше вторачен в мобилния си телефон.
По време на цялото извънредно заседание на НС в своята ложа бяха също и президентът Румен Радев и вицепрезидентката Илияна Йотова. Още след влизането си в сградата на НС Радев и Гешев се засякоха край балконите. Гешев предложи на Радев двамата да проведат в близките дни среща „за законодателни и други промени в прокуратурата, които са ваш приоритет”. Радев се съгласи.
Във финала на времето за дебати в НС предложеният за вицепремиер и министър на финансите Асен Василев настоя още веднъж да открои от парламентарната трибуна най-характерното според него за бъдещото управление: „В основата на тази коалиция стои дълбока антикорупционна програма”. Той подчерта, че за изпълнението ѝ участниците в бъдещия кабинет са готови да загърбят политическите си различия.
След това се състоя гласуването, като със 134 гласа „за” бе одобрена и премиерската кандидатура на Кирил Петков, и цялото ново правителство анблок. Последва заклеването на новите министри, които след ритуала и дадените първи медийни изявления в кулоарите на НС, извървяха пеша разстоянието от парламентарната сграда до сградата на министерския съвет, предвождани от Кирил Петков.
Междувременно в президентството Румен Радев изрази благодарност към досегашния служебен кабинет начело със Стефан Янев (военен министър в новото правителство), който пък на свой ред след това премина в министерския съвет, за да предаде щафетата на новоизбраното правителство.
Предлагаме тук списък на състава на новия министерски съвет, както и официално разпространената информация за всеки от членовете му:
Министър-председател – Кирил Петков, ПП
Кирил Петков завършва финанси в университета на Британска Колумбия във Ванкувър и магистратура по бизнес администрация в Харвардския университет през 2001 г. Той е един от основатели на Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност към СУ „Св. Климент Охридски”, афилииран с Харвардския университет, където преподава курсове по икономическо развитие и микроикономика на конкурентоспособността. Работи за McCain Foods, 6-милиардна канадска компания за производство на замразени храни. Развива проекти в областта на иновации с висока добавена стойност и неговата фирма „ПроВиотик” притежава няколко патента по биотехнологии в САЩ. Бил е министър на икономиката в служебното правителство на Стефан Янев. Съпредседател е на партия „Продължаваме промяната” заедно с Асен Василев.
Вицепремиер и министър на финансите – Асен Василев, ПП
Асен Василев завършва икономика в Харвардския университет, специализира бизнес администрация и право в Стопанския и Юридическия факултет на Харвардския университет. Съосновател и директор е на „Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност“. Преподавател е в Програмата за икономически растеж и развитие, филиал към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и към Центъра за стратегии и конкурентоспособност на Стопанския факултет на Харвардския университет („Харвард Бизнес Скул“). От 1999 до 2004 г. работи като консултант в „Монитор Груп“ в САЩ, Канада, Европа и Южна Африка. Ръководи проекти за маркетинг и стратегическо развитие на големи международни компании в отраслите на телекомуникациите, енергетиката, минното дело, застраховането и в редица големи производители на потребителски стоки. През 2013 г. е министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебното правителство на Марин Райков. От 12 май до 16 септември 2021 г. е министър на финансите в служебното правителство на Стефан Янев.
Вицепремиер по ефективното управление – Калина Константинова, ПП
Калина Константинова завършва икономика в „Колеж Бард” в Ню Йорк и магистърска степен по устойчиво развитие в Лондонското училище по икономика и политически науки във Великобритания. Тя е икономист, специализиран в сферата на икономическото развитие, със силен фокус върху предприемачеството. Работила е в частния, публичния и нестопанския сектор. Семейна, с едно дете. Зам.-министър на икономиката в служебното правителство на Стефан Янев.
Вицепремиер и министър по икономиката и индустрията – Корнелия Нинова, БСП
Корнелия Нинова понастоящем е председателка на БСП в оставка. В правителството на Сергей Станишев от септември 2005 г. до март 2007 г. Нинова е зам.-министър на икономиката и енергетиката по външноикономическата политика. Тя отговаря и за държавния резерв плюс търговията с оръжия и офсетните споразумения, свързани с доставки на армията. Нинова оглавява управителните съвети и на две стратегически предприятия – Международен панаир Пловдив и на „Булгартабак Холдинг“ АД. Тя остава в ръководствата на Пловдивския панаир и „Булгартабак“ до 2009 г., когато е избрана за депутат от БСП в 41-вото НС. Избрана е за народен представител и в 42-рото, 43-то, 44-то, 45-то и 46-то НС.
Вицепремиер и министър на регионалното развитие – Гроздан Караджов, ИТН
Гроздан Караджов е изпълнителен директор на фондация „Демокрация“ от 2001 до 2004 г. На парламентарните избори през 2014 г. е избран за народен представител от листата на Реформаторския блок в 24-ти многомандатен избирателен район София. От 27 ноември 2014 г. до 9 декември 2015 г. е председател на постоянната Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения при Народно събрание на Република България.
Вицепремиер и министър на околната среда и водите – Борислав Сандов, ДБ
Борислав Сандов е екоактивист, политик в 45-ото и 46-тото Народно събрание. Член е на политическия съвет на обединение „Демократична България”. Съучредител е на партия „Зелено движение“ и неин съпредседател в продължение на три години.
Министър на образованието – Николай Денков, ПП
Николай Денков досга бе министър на образованието и науката заема в служебното правителство. Бил е служебен министър на образованието и науката през 2017 г., заместник-министър в МОН с ресори висше образование и европейски структурни фондове (2014-2016). Заместник декан за обучение в магистърската степен, Химически факултет на СУ „Св. Кл. Охридски” (2004-2008). Ръководител на катедра Инженерна химия в ХФ на СУ „Св. Кл. Охридски” (2008-2015). Ръководител на учебно-научна лаборатория „Активни формулировки и материали“ (2017-досега). Награждаван е с Голяма награда на СУ „Св. Кл. Охридски“ за високи научни постижения (2016), Почетен знак на СУ „Св. Кл. Охридски“ със синя лента (2013), Голяма награда „Питагор“ на МОН (2010), Грамота от Японската агенция за изследвания и развитие (1995). Член е на Съвета на Международното дружество по колоиди и повърхности (IACIS), на Американско химическо дружество (AСS), на Европейско дружество по колоиди и повърхности (ЕCIS), на Европейското реологично общество (ERS).
Министър на здравеопазването – Асена Сербезова, ПП
Асена Себрезова е автор и съавтор на повече от 150 публикации в областта на лекарствената политика, управление на качеството в здравеопазването и др. Председател на Комисията по качество на Българския фармацевтичен съюз (2007-2010 г.) и заместник-председател на БФС за периода 2010-2013 г. Член на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти (2013-2104 г.). През периода юли 2014 август 2018 г. е Изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата към министъра на здравеопазването. Член на Управителния борд на Европейската агенция по лекарствата от 2014 г. до 2018. Член на научния Комитет за оценка на лекарствените продукти за употреба в хуманната медицина (СНМР) към Европейската агенция по лекарствата. Член на Комисията за оценка на здравните технологии (02.2016-08.2018 г.). За периода 07.2018-08.2019 г. проф. Сербезова е съветник на министъра на здравеопазването в областта на лекарствената политика. Носител на Награда на Български фармацевтичен съюз „Магистър-фармацевт на годината” през 2011-та и Награда на БФС за принос към развитието на фармацията в България – 2008 г.
Министър на вътрешните работи – Бойко Рашков, ПП
Бойко Рашков от 1981 г. до 1992 г. е следовател в Районна следствена служба в София. От 1995 г. е директор на НСлС. През 2001 г. е избран за народен представител в 39-о Народно събрание, където е член на правната комисия и заместник-председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. В периода януари 2008 г. до месец май 2009 г. е заместник-министър на правосъдието. От 2013 г. е избран от Народното събрание за председател на Национално бюро за контрол на специални разузнавателни средства, длъжност която се изпълнява и понастоящем. Наред с това развива и активна научна дейност в Юридическия факултет при УНСС, където е доцент по наказателно-процесуално право. В същия факултет е избран за ръководител на катедра „Наказателно-правни науки“ от 2016 г. Заместник министър-председател по обществен ред и сигурност и министър на вътрешните работи в служебното правителство на Стефан Янев през 2021 г.
Министър на отбраната – Стефан Янев, ПП
Стефан Янев досега бе премиер в служебното правителство. Бил е директор на дирекциите „Отбранителна политика” и „Политика за сигурност и отбрана” на Министерството на отбраната, както и аташе по отбраната в посолството на Република България във Вашингтон, САЩ. Измежду постовете, които е заемал след 2003 г., са началник на отдел „Отбранителна политика и анализи” в Дирекция „Отбранителна политика“ в МО и началник департамент „Трансформации” в Центъра на НАТО за борба с тероризма, Анкара, Турция. От 1998 г. до 2000 г. работи като офицер за анализ в Департамента по планиране и програмиране на Групата за координиране на ПЗМ, гр. Монс, Белгия, след което е назначен за старши помощник-началник в отдел „Стратегии и доктрини” в Управление „Планиране на отбраната и въоръжените сили”. През 1996 г. става експерт в Дирекция „Международно сътрудничество” на Министерството на отбраната. Завършва Висшето народно военно артилерийско училище (ВНВАУ) „Г. Димитров“ в гр. Шумен през 1983 г. Продължава образованието си във Военна академия „Г. С. Раковски” – гр. София и Националния военен колеж към Националния военен университет във Вашингтон, САЩ. Стефан Янев е секретар на държавния глава по сигурност и отбрана до 11 май 2021 г. Служебен заместник министър-председател по вътрешен ред и сигурност и министър на отбраната през 2017 г.
Министър на транспорта – Николай Събев, ПП
Николай Събев е мажоритарен собственик в куриерската компания „Еконт Експрес“ и спедиторската „Еконт Транс“. Роден е през 1960 г. в град Русе. Завършил е Висшето военноморско училище със специалност „Експлоатация и управление на флота и пристанището“ и УНСС със специалност „Икономика и управление на транспорта“. Професионалният му път в частния сектор стартира през 1993 г., а преди това е заемал поста търговски директор в държавното предприятие „Параходство Българско речно плаване“.
Министър на растежа и иновациите – Даниел Лорер, ПП
Даниел Лорер завършва компютърни науки и бизнес управление в университета в Тел Авив. Работил и живял е в София, Тел Авив, Брюксел, Цюрих, Барселона. Член е на управителния съвет на организацията на евреите в България „Шалом“, освобождава поста през септември 2021 г. Преподава в Центъра за приложни изследвания и иновации в природните науки и в Центъра за икономически стратегии и конкурентоспособност към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – т.нар. харвардски курсове, заедно с Кирил Петков и Асен Василев. Бил е съветник в кабинета на министъра на икономиката Кирил Петков и председател на Комисията по прозрачност към министерството на икономиката в служебния кабинет на Стефан Янев от 12 май 2021 г. до 15 септември 2021 г.
Министър на културата – Атанас Атанасов, ПП
Атанас Атанасов е възпитаник на Хасковската езикова гимназия „Проф. д-р Асен Златаров“, какъвто е и Асен Василев. Атанасов има бакалавърска степен по театрално изкуство от американския Whitman College. Шест поредни години е организатор на фестивала „Отключено“ в първомайското село Татарево, който се провежда с участието на доброволци и хора на изкуството от България и от целия свят. През 2016 г. възстановява читалището в Първомайската община.
Министър на труда и социалната политика – Георги Гьоков, БСП
Георги Гьоков завършва специалност „Инженерство“ в Техническия университет, Габрово. Бил е общински съветник и директор на Бюрото по труда в Стара Загора. На парламентарните избори през 2013 г. е избран за народен представител в 42-рото НС от листата на Коалиция за България във 27-и МИР Стара Загора.
Министър на земеделието – Иван Иванов, БСП
Иван Иванов е завършил висше образование със специалност „История“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, висше образование със специалност „Право“ във Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Има научнообразователна степен доктор на историческите науки от Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“. Иван Иванов е два мандата общински съветник от групата на БСП в Общинския съвет на Община Шумен през 2007-2011г. и 2011-2013г., както и народен представител също два мандата съответно в 42-рото и 43-тото Народно събрание от групата на БСП “Лява България“. Адвокат е в Шуменската адвокатска колегия.
Министър на туризма – Христо Проданов, БСП
Христо Проданов по професия е икономист, инженер. Член на 44-то Народно събрание от 19 април 2017 до 26 март 2021. Член на Парламентарната група „БСП за България“ от 19 април 2017 г. до 11 септември 2018 г. След това става зам.-председател на ПГ на „БСП за България“ от 11 септември 2018 г. до 26 март 2021 г. Член на Комисията по икономическа политика и туризъм от 10 май 2017 г. до 26 март 2021 г. Член на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта.
Министър на външните работи – Теодора Генчовска, ИТН
Теодора Генчовска е експерт по отбрана и въоръжени сили. Възпитаник е на Военната академия и е преминала през редица допълнителни квалификации в Германия, Италия, Великобритания и САЩ. Професионалната ѝ кариера започва в генералния щаб на Българската армия. Последователно преминава през всички нива, достигайки до началник на Отдел НАТО и ЕС в министерството на отбраната. Участвала е в български делегации на срещите на върха на НАТО в Турция, Уелс, Полша и Белгия. Главен експерт към администрацията на президента Румен Радев. Участва в инициативата „Три морета“ като част от Координационното звено по време на българското домакинство на срещата на върха през юли т. г. Национален координатор от българска страна бе Кирил Петков – тогава министър на икономиката.
Министър на енергетиката – Александър Николов, ИТН
Александър Николов има мениджърски опит в сферата на телекомуникациите, финансите, инвестициите и капиталовите пазари. Бил е изпълнителен директор на фонд за рисков капитал, управлявал е стратегически проекти, развиващи иновативни финансови технологии. Магистър по финанси от УНСС. Водил е лекции по фючърси, опции и управление на инвестиции. Притежава допълнителни квалификации, насочени към дигитална трансформация на бизнеса, като текущо работи и по дисертационна тема в същата сфера.
Министър на спорта – Радостин Василев, ИТН
Радостин Василев е завършил право в Софийския университет. Има дългогодишен опит в областта на гражданското, облигационното, търговското, трудовото право и изпълнителното производство. През последните 13 години е един от малкото специалисти в България, които се занимават с международно спортно право.
Министър на правосъдието – Надежда Йорданова, ДБ
Надежда Йорданова е юрист, специалист в областта на административното и търговското право, обществените поръчки и проекти, финансирани от ЕС и международни организации. Била е началник на политическия кабинет на Христо Иванов в Министерство на правосъдието (2014 – 2015 г.). Омъжена е и има един син. В 45-ото Народно събрание Надежда Йорданова бе заместник председател на парламентарната група на “Демократична България” и член на Комисията по правни въпроси.
Министър на електронното управление – Божидар Божанов, ДБ
Божидар Божанов е ИТ експерт и предприемач, oсновател на компания за информационна сигурност. Има значителен опит в изграждането на електронното управление, като в ролята си на експерт е участвал в подготовката на редица законови изменения и стратегически документи. Член е на изпълнителния съвет на „Да, България!” и на тематичната работна група за електронно управление и административна реформа. Завършил „Голдсмитс колидж“, част от лондонския университет. Бил е част от групата на ИТ експерти „Общество.бг“, работеща за изграждане на по-добри дигитални инструменти за комуникация между държавата и гражданите. Активно участва в промотирането на електронното управление.