Не „неготовото” коалиционно споразумение – или поне не само очевидно допълнително възникналите спорове около него – е причината лидерката на БСП Корнелия Нинова да отмени днес отдавна оповестения за 7 декември пленум „на живо” на Националния съвет на партията. За отмяната се разбра едва в следобедните часове, макар в сутрешните Нинова радостно да оповестяваше, че до вечерта ще е готова проекто-позицията на БСП по споразумението и утре ще бъде представена на пленума за одобрение.
Само че нещо заскърца по средата на днешния ден, а след консултациите при президента Румен Радев за извънредна среща с Нинова до „Позитано” 20 притичаха съпредседателите на „Продължаваме промяната” Кирил Петков и Асен Василев.
Първото, което се набива на очи на широката публика, е оповестеното от самата соцлидерка на Фейсбук-профила ѝ опровержение, че ѝ било предлагано „министерство на държавните предприятия” в бъдещото правителство. Тя нарече „спекулации” информацията за създаването на такова „абсурдно” министерство и въобще отрече това да е обсъждано между коалиционните партньори. Макар самият Кирил Петков да спомена публично именно така формулирано министерство.
Разбираеми са притесненията на Нинова – такова ведомство пряко се асоциира с лошата ѝ слава на спусната навремето от Иван Костов приватизаторка тъкмо на държавното предприятие „Техноимпекс”. Така че очевидно тя ще се бори с присъщия ѝ хъс да получи министерство с по-благовидно име, а съдържанието, естествено, нека е същото, тя има безценен опит…
Но засечката, наложила отмяната на утрешния пленум на НС на БСП, далеч не е само в това. Според запознати, 68 души от общо 180-членния Национален съвет на соцпартията са били решени на сбирката на 7 декември да държат остро критични към настоящото ръководство речи и да настояват за реална оставка на Нинова, за отстраняването ѝ от преговорите за правителство и за замяната ѝ с временно изпълняващ длъжността на партиен председател до свикването на конгрес на БСП и провеждането на пряк избор на лидер.
Твърде вероятно е Нинова да е разбрала, че в тези ковидни времена може и да не събере за присъствения пленум достатъчна бройка свои привърженици, които да парират вредните за нея искания. И затова да е приложила пак редовната си хватка с отлагането му, за да получи време да действа по коалиционното споразумение и по разпределението на министерските постове, без да ѝ се бъркат вътрешни критици.
Впрочем, именно тази надпревара за бъдещи министри е и още един фактор за напреженията в БСП. Вътрешнопартийните фенове на Нинова също не са хомогенна сплав. Сред тях има различни лобита и всяко дърпа сега към себе си сладката и близка перспектива за министерски позиции. Как да угоди на всички така, че да запази и подкрепата им за своето партийно властване? Това е голяма главоблъсканица за Нинова. Все някои групи от обкръжението ѝ ще останат „зад борда” на властовата яхта. Вероятно тя добре познава силата на амбициите и интересите им, така че си дава сметка колко лесно биха могли да се преметнат такива „обидени” в отбора на вътрешпартийните ѝ „врагове”. Несъмнено потушаването на разпалилите се в тази обстановка съперничества изисква време (ако въобще е възможно), и точно в момента един присъствен пленум би могъл само опасно да ги възпламени. Затова по-добре без него.
Още повече, в дневния му ред трябваше да бъде включена и точка, разглеждаща писмо от журналистите на в. „Дума” до НС на БСП. В него те алармират за „саблен удар” и за натиск над тях от страна на близки до Нинова членове на издаващата вестника Фондация „Дума”, които се карали на редакцията, че не спазва линията на партийното ръководство и притискали зам.-главен редактор да напуска заради негов неправоверен коментар. Освен това на вестника е спусната „отгоре” и нова първа зам.-главна редакторка в лицето на водещата от БСТВ Нора Стоичкова, която журналистите възприемат като „надзорник”. Докато с избрания от НС на БСП още през август за главен редактор на „Дума” Боян Ангелов все още не е сключен никакъв договор.
Вечно чепатата „Дума”, вярна на принципната си Продева „закваска”, несъмнено е още един горещ картоф за Нинова, който допълнително би нажежил страстите в един присъствен пленум на НС.
Ето заради всичко това гледаме поредния римейк на евъргрийна „няма пленум, няма проблем”.
Само че, ако вътрешнопартийните проблеми на Нинова и нейният мощен нрав още отсега превръщат в заложник дори несформираното бъдещо правителство, как ли ще рефлектират те върху него – а и върху всички нас – когато то зафункционира с такава колоритна вицепремиерка? Все пак сервираното ни досега е само ордьовърът… Не се ли отървахме съвсем наскоро от един също тъй колоритен персонаж, който сутрин казваше едно, през деня съвсем друго, а вечерта правеше трето? Промяната ли ще продължаваме или подмяната?