Мика Зайкова, финансов и икономически експерт от партия „Има такъв народ”, направи шокиращо изявление в своето гостуване в предаването „Още от деня” по БНТ на 30 ноември. Пред водещата на предаването г-жа Зайкова заяви, че България е единствената държава в Европейския съюз, която има разходопокривна пенсионна система – твърдение, за което би я скъсал на изпит всеки преподавател по социално-осигурителни системи.
Твърдението е шокиращо заради факта, че г-жа Зайкова не е объркала с една, две или пет държави в ЕС, а с… 27, защото абсолютно ВСЯКА ЕДНА ДЪРЖАВА от Европейския съюз има разходопокривна пенсионна система. Става въпрос за т.нар. „солидарна система“, при която пенсионните осигурителни вноски на работещите се използват за изплащане на пенсиите на днешните пенсионери, а не се „инвестират“ на фондовите пазари. Така се избягват рисковете от финансови кризи, които биха могли да унищожат частично или напълно инвестираните средства. Така например, финансовата криза от 2008 г. унищожи само за една година близо 25% от всички средства в българските частните пенсионни фондове. Имайки предвид очаквания срив на пазарите заради пандемията, звучи необяснимо как точно в този момент някой може изобщо да предлага още по-голямо отклонение от солидарната система и нови, още по-рискови инвестиции на борсите (защото именно това означава да се „засили“ вторият, капиталовият стълб на пенсионната система).
Не само, че в Европейския съюз всички държави са с разходопокривна пенсионна система, но и нещо повече: има държави, където изобщо не съществува „втори стълб“, тоест капиталовопокривен, за който Зайкова твърди, че е единственият в ЕС. А в страните, където има такъв, за разлика от България в повечето случаи е доброволен, а не задължителен. Затова и много малко хора в Европейския съюз всъщност ползват т.нар. „втори стълб“ (капиталовопокривен).
Друга груба грешка, заради която Зайкова би била скъсана на всеки изпит, е твърдението ѝ, че „5% от осигурителната вноска отива във втория стълб“. Не, госпожо Зайкова, във втория стълб не отива 5% от осигурителната вноска, а отиват 25% – една четвърт от осигурителната вноска за пенсия! 5% са от доходите, а не от осигурителната вноска!
В много случаи в ЕС капиталовопокривният принцип (т.е. вторият стълб) се използва само за плащане на период на ранно пенсиониране (каквито са нашите Професионални пенсионни фондове – например, учителските). В други случаи фондовете се управляват от държавата, а не от частни дружества.
Малко история: разходопокривният принцип е въведен от Бисмарк и е първият модел на обществена пенсионна система в света, затова се нарича Бисмарков модел. Всички социални държави имат такъв. Този модел гарантира на всички пенсионери, че ще получават пенсия доживот – нещо, което изобщо не може да бъде гарантирано от капиталовопокривните системи, защото те просто играят с парите на работещите на борсата и могат да ги изгубят ВСИЧКИТЕ. Това се е случвало на милиони хора по света (особено в САЩ – да си спомним последствията от фалита на Енрон).
Разходопокривната система се нарича на английски pay-as-you-go и се съкращава PAYG. Можете да проверите в интернет произволна държава от ЕС, за да видите, че системата ѝ задължително е тази, като някои имат и втори стълб като нас (често доброволен).
Г-жа Зайкова, СКЪСАНА СТЕ заради шокиращо невежество. Или добре осъзнавана лъжа? Некомпетентност ли е Вашето изявление, или лобизъм в интерес на частните пенсионни фондове? Партията ли Ви изпрати да говорите подобни небивалици по националната обществена телевизия, или искрено вярвате в тях?
Каквото и да е, възниква въпросът: Тези ли „експерти“ ще правят реформи на пенсионната система? Дали госпожа Зайкова е казала тези си глупости и на кръглата маса за преговори и как не се е намерил друг експерт да я поправи и да ѝ обясни тези елементарни дори за първокурсник неща?
Ето и три линка – два на английски за всички европейски държави, а третият на български, но не за всички държави. Би било добре Мика Зайкова да погледне какви са европейските пенсионни системи, преди да говори за тях. А вие, скъпи читатели, ако още не сте се прехвърлили към НОИ, направете го веднага. За ваше добро.
https://ec.europa.eu/economy_finance/publications/pages/publication16034_en.pdf