Президентът на Беларус Александър Лукашенко представи днес своя версия за нашумелите събития от 23 май. На този ден самолет на авиокомпанията „Ryanair”, прелитащ над беларуска територия по маршрута си от Атина за Вилнюс, бе отклонен, ескортиран от беларуски изтребител и принуден да кацне в Минск с мотива, че тамошното летище е получило имейл за бомба на борда.
Извършената след приземяването проверка не открива взривни устройства. Но пътувалите със същия самолет Роман Протасевич, живеещ в Полша и Литва опозиционен беларуски журналист с няколко повдигнати обвинения от властите в Минск, и неговата приятелка и медийна сътрудничка, руската гражданка София Сапега, са задържани.
Отклоняването на самолета и арестът на Протасевич и Сапега предизвика остро осъждане на действията на Беларус от страна на ЕС и САЩ, откъдето прозвучаха определения за „държавен тероризъм”. Поставен бе въпросът за нови санкции срещу Минск. Редица държави от ЕС прекратиха полетите на своите авиопревозвачи през беларуското въздушно пространство.
В своя обширна реч днес в беларуския парламент пред депутати, членове на Конституционната комисия и представители на редица държавни органи, Александър Лукашенко коментира част от отправените към неговото управление обвинения и разказа неизвестни досега подробности около хронологията на събитията на 23 юни.
Той обяви, че имейлът за бомбата в самолета – който повечето западни източници смятат за фалшив и измислен от властите в Минск с единствената цел да създаде благовиден предлог за отклоняването на полета и ареста на Протасевич – бил дошъл от Швейцария. Според Лукашенко същото съобщение са получили едновременно и летищата в Атина и Вилнюс. Минското летище веднага известило екипажа „в съответствие с международните правила”, по думите на беларуския президент.
Лукашенко повтори вече известното твърдение на Минск, че решението за извънредно кацане било взето от командира на полета и не е имало никакъв беларуски натиск за това. Решението обаче се проточило около 15 минути, през които командирът се съветвал „със собствениците на самолета, с летището във Вилнюс”, докато накрая завил към Минск. Беларуският президент заяви, че и той бил изненадан от този избор на пилота, при положение, че до Вилнюс оставали само 70 километра. Същевременно призова Вилнюс да публикува записите от разговорите с пилота.
Лукашенско увери, че беларуският изтребител, за който през последните дни се повтаря, че бил принудил самолета да кацне в Минск, всъщност бил вдигнат във въздуха „абсолютно по правилата”, едва след като екипажът вече взел решението да се приземи в беларуската столица. Задачата на изтребителя била „да защити хората”, да насочва пътническия самолет „при критична ситуация” и да бди за безопасността на наземните обекти и население, ако на борда наистина избухне взрив.
Лукашенко напомни, че завоят на самолета на „Ryanair” станал в района на Беларуската атомна централа и това била допълнителна опасност. „Ами ако изведнъж… На нас какво, малко ни е Чернобил ли?!” – попита риторично президентът. Той разкри и неизвестния досега факт, че по негово разпореждане били „приведени в режим на пълна бойна готовност всички системи за защита на АЕЦ, включително противовъздушната отбрана”. Което означава, че въпросният самолет е бил и на мушката на беларуската ПВО.
Беларуският лидер неколкократно повтори, че е действал законно, „в съответствие с авиационните правила за безопасност”, „защитавайки хората”, и че „така ще бъде и занапред”.
Лукашенко каза още: „А сега главният въпрос: защо никой не пожела да приеме самолета? Нито Вилнюс, за където той летеше, нито Лвов или Киев, когато ние съобщихме за експлозива. Защо страдащите и ридаещи сега не приеха този самолет? Уплашиха се от отговорност? Или някой много искаше той да кацне точно в Минск?”
Президентът определи като „комплимент” предположенията, че инцидентът със самолета бил планирана операция на беларуските спецслужби. Той се обърна към западните лидери така: „Ако готвите пореден пакет санкции, не забравяйте за компенсирате разходите, в които влезе беларуската страна при реакцията си на инцидента. Министерството на извънредните ситуации, министерството на здравеопазването, сапьорите, кинолозите, антитерористичните и други служби бяха вдигнати по моя заповед. Те бяха задействани в съответствие с международните правила и с нашите закони. Трябва да им се плати”.
Той коментира и твърденията, че другите трима пасажери, освен Протасевич и Сапега, които остават в Минск и не продължават по-късно с полета до Вилнюс, са били агенти на КГБ (абревиатурата на Комитета за държавна сигурност на Беларус). Лукашенко увери, че това не е вярно, а въпросните хора трябвало и без това от Вилнюс да пътуват до Минск, затова направо останали след инцидента. „Ако някой иска да проверява дали сме ги подменили или не, проверявайте. Ние прекрасно разбираме, че лицата им са записани навсякъде от всички видеокамери, документите им и паспортите им са налице. Невъзможно е да ги подменим”, каза президентът.
Лукашенко обяви за измислица и твърденията, че самолетът на „Ryanair” е бил задържан в течение на много часове в Минск под дулата на въоръжени хора. Според него забавеното продължаване на полета към Вилнюс също било решение на командира на самолета. Именно той дори и след приключването на проверката на самолета бавел още дълго излитането, като постоянно звънял някъде по телефона и се съветвал с някого.
Що се отнася до Роман Протасевич, Лукашенко наблегна, че той е бил обявен за международно издирване и че са му повдигнати обвинения за организиране на масови безредици и групови действия, грубо нарушаващи обществения ред, за подклаждане на социална вражда по признака на професионална принадлежност.
Лукашенко заяви: „Нека сега неговите многобройни западни защитници отговорят на въпроса за кои спецслужби работи този човек? И не само той, а и неговата съучастничка. Западните защитници са длъжни да отговорят кой му е плащал да участва във войната в Донбас? Вероятно от това те се боят най-много, затова надават този вой. Впрочем, и тук, в Беларус, той и съучастниците му са се канели също да организират клане и кървав метеж”.
Беларуският водач отправи открита закана към противниците си: „Ние ви познаваме по лице. Ще отговаряте пред беларуския народ, това е въпрос на време. Повярвайте, какъвто и да е натискът срещу нас, с терористите ние ще разговаряме на същия език, на който с тях разговарят по цял свят”.
Той припомни авиоинцидент от 2016 г., когато беларуски самолет, излетял от Киев, е принуден от властите в Украйна да се върне в столицата ѝ, за да бъде свален от борда гражданинът на Армения, журналистът Армен Мартиросян, участник в движението Анти-Майдан.
В днешната си реч Лукашенко заяви още: „Нашите недоброжелатели в чужбина и в страната промениха методите си за атака срещу държавата ни. Те прекрачиха много червени линии, преминаха границите на здравомислието и на човешкия морал… Обръщам се към цялата световна общност: няма смисъл да бъде разклащана Беларус! Ние сме малка страна, но ще отговорим адекватно. В света има подобни примери. А преди да правите резки необмислени движения, спомнете си, че Беларус е центърът на Европа. И ако тук нещо пламне, това е поредната световна война”.
Лукашенко обвини Запада, че няма интерес да разследва събитията от 23 май т. г. Всъщност апели за независимо международно разследване вече бяха отправени по време на Европейския съвет в Брюксел на 24 и 25 май. За същото призова и генералният секретар на ООН Антонио Гутериш. А Еврокомисията обяви, че при получаване на съответната покана от беларуските власти, разследването ще се води от Международната организация за гражданска авиация (ICAO).
Самостоятелно действат Литва и Полша, които заведоха свои наказателни дела. В първата страна обвинението е за завземане на въздушнотранспортно средство, а във втората е за принуждаване на самолета да се приземи в Минск.
Междувременно родителите на арестуваните Роман Протасевич (26 г.) и София Сапега (23 г.) алармираха медиите и обществеността по света с апели за бързи действия, за да бъдат спасени и освободени двамата младежи. Според майката на Протасевич на видеото с него, заснето след ареста му, си личало, че той е бил подложен на побои.
Появи се и видео със Сапега, в което тя обяснява, че е била редакторка на Телеграм-канала на Протасевич „Черна книга на Беларус”, в който се публикували лични данни на служители от беларуските сили за сигурност. Сапега е прехвърлена в следствен изолатор на беларуския КГБ и мярката ѝ за неотклонение „задържане под стража” е удължена до два месеца. Според руски медии с нея вече са се свързали руски консулски представители и ще ѝ бъде осигурена необходимата защита.
Русия подчертано се дистанцира от самолетния инцидент в Беларус, който официални представители на Москва определиха като „вътрешна работа“ на тази страна. Прави впечатление, че в популярни дискусионни предавания по руските телевизии звучат и остри критики срещу Лукашенко, като се посочва, че такъв съюзник на Русия не ѝ трябва. В първите дни след ареста на Протасевич в тези предавания се разработваше и версията, че всичко е скалъпено, за да се удари пак по Русия, като се внуши, че тя стои зад действията на Минск, и така да се саботира предстоящата среща между руския и американския президенти Владимир Путин и Джо Байдън. След като въпреки всичко срещата вече беше насрочена за 16 юни, новата хипотеза е, че американските спецслужби спешно градят пред своята публика образа на новия суперзлодей в лицето на Лукашенко, за да бъде по-приемлива срещата на Байдън със сатанизирания досега Путин.