Не ѝ стига на Южна Корея, че Доналд Тръмп и Ким Чен Ун я превърнаха в заложник на засега словесните си дуели със звън на ядрена война, ами и един от носещите стълбове на нейната икономика и национална идентичност се пропука. Днес в Сеул бе произнесена присъдата над заместник-председателя и наследник на емблематичния холдинг „Самсунг” Ли Чжън Йон, който бе изправен пред съда за участие в мащабна корупционна мрежа. Той бе осъден на пет години затвор за даване на подкупи в размер на 7,2 милиарда корейски вона (6,3 млрд. долара) в рамките на нашумелия скандал, станал известен като „Распутин”.
Да напомним – скандалът тръгна след миналогодишните разкрития, че Чхуе Сун Сил, близка приятелка и съветничка на вече бившата президентка Пак Гън Хе, „по распутински” е използвала влиянието си и връзките с държавната глава, за да създаде корупционна мрежа за изнудване и събиране на подкупи от големи фирми, на които обещавала президентска протекция. Общата сума, превъртяна по схемата, е равностойна на около 36 милиона долара. Разследването по случая доведе и до импийчмънт на Пак Гън Хе, която бе вкарана и в затвора, докато чака своя процес.
Именно в тази мрежа се оказа вплетена и националната гордост „Самсунг” чрез наследника мултимилионер на мощната компания Ли Чжън Йон. Чрез съответни „спонсорски вноски”, подпомагащи кариерата в конната езда на дъщерята на Чхуе Сун Сил, той разчитал да осигури държавна подкрепа за сливането на два от филиалите на „Самсунг”. Така пък самият Ли Чжън Йон щял да укрепи позициите си в компанията, основана от баща му.
Наследникът, който е на 49 г. и е смятан за един от най-влиятелните хора в Южна Корея, бе арестуван още през февруари т.г. Той отхвърля всички отправени му обвинения, а адвокатите му предупредиха, че ще обжалват присъдата пред Върховния съд.
Всъщност прокуратурата искаше за него 12 г. затвор, но съдът намали наказанието, призовавайки все пак то да стане назидание за всички, които не се съобразяват със „социалната отговорност” на бизнеса. Въпреки това южнокорейските медии смятат присъдата за прекалено сурова.
При всички случаи делото удря негативно по авторитета на „Самсунг”. Акциите на компанията поевтиняха след произнасянето на присъдата с 1,1%, предаде CNN. Те и без това пострадаха след нашумелите случаи на взривяващи се телефонни батерии във фирмената продукция.
Ли Чжън Йон пое фактическото управление на „Самсунг” пред 2014 г., когато баща му Ли Кун Хи претърпя инфаркт и здравето му бе подкопано. Бащата също е имал неприятности с правосъдието – през 2008 г. бе разследван за предполагаемо укриване на данъци, но две години по-късно получи президентско опрощение „заради приноса му в икономиката” на страната. Делът на „Самсунг” представлява 5 процента от цялата южнокорейска икономика, припомня в своя публикация днес „Ел Паис”.
Процесът срещу Ли Чжън Йон се смята за много показателен и за хода на другото, протичащо паралелно шумно дело – срещу експрезидентката Пак Гън Хе. Щом за мощният бос получава такава присъда, значи и биваша държавна ръководителка едва ли ще отърве затвора, коментират южнокорейски медии. Този подход напълно се вписва и в обявения от новия президент на страната Мун Дже Ин, избран през май т.г., курс към безпощадна борба с корупцията.