Близо до полунощ на 6 март, когато в Западна Сирия започна вълна от сектантски убийства, маскирани мъже нахлуват в домовете на алауитски семейства в столицата Дамаск и задържат повече от двайсет невъоръжени мъже, според десетки свидетели, интервюирани от агенция Ройтерс.
Сред заловените в квартал Ал Кадам са пенсиониран учител, студент по инженерство и механик, всички алауити – малцинствената секта на сваления лидер Башар Асад.
Няколко часа по-рано в крайбрежните райони на страната, на около 320 км северозападно от столицата, въоръжени групи, представяни от новите власти като остатъци от режима на Асад, се опитаха установят контрол над някои населени места и стратегически обекти. Това отприщи серия от убийства за отмъщение, при които загинаха хиляди алауити. Сирийска обсерватория за правата на човека е идентифицирала 2069 цивилни, убити през месец март, включително 144 жени и 97 деца. Няколко хиляди алаути потърсиха убежище в руската военновъздушна база Хмеймим, а много други за избягали в съседен Ливан.
Временният президент на Сирия Ахмед аш Шараа, известен преди като Абу Мохамед ал Джолани, заявява пред Ройтерс, че на следващия ден е изпратил свои сили, за да спрат насилието по крайбрежието, но че някои бойци, които са наводнили региона, за да потушат въстанието, са го направили без разрешение от Министерството на отбраната. Но според многобройни свидетелства, включително видеоклипове, снимани от самите извършители, убийствата са дело основно на ислямистките групировки, съставляващи „силите за сигурност на новите власти“. Освен групировката на Шараа, „Хаят Тахрир аш Шам“, това включва и поддържаните от Турция ислямистки групировки, които съставляваха т.нар. „Сирийска национална армия“. Убийствата на алауити продължават, като в края на март бе съобщено за още няколко групови екзекуции в крайбрежните райони и провинция Хама.
На фона на опасенията за по-широк сектантски конфликт в цяла Сирия, правителството на Шараа се постара да подчертае, че убийствата са ограничени в географски план. То назначи комисия за установяване на фактите, която да разследва „събитията по крайбрежието“.
Разказите на десетките свидетели в Дамаск обаче сочат, че насилието на религиозна основа се е разгърнало и в южните краища на сирийската столица, на няколко километра от президентския дворец.
„Във всеки алауитски дом разбиваха вратата и взимаха мъжете отвътре“, разказва пред Ройтерс един от жителите, чийто роднина, 48-годишният инженер по телекомуникации Ихсан Зейдан, е бил отвлечен от маскирани мъже в ранните часове на 7 март. „Отвлякоха го само защото е алауит.“
Всички свидетели, които са говорили пред Ройтерс, са пожелали анонимност поради страх от репресии.
Известно е, че в квартал Ал Кадам живеят много алауитски семейства. Свидетелите твърдят, че са били отвлечени общо най-малко 25 мъже. По-късно е установено, че поне осем от тях са мъртви, според роднини и съседи, които казват, че или са видели снимки на телата, или са ги намерили убити наблизо. Останалите мъже са изчезнали без следа.
Четирима от свидетелите твърдят, че някои от въоръжените мъже, дошли в Ал Кадам, са се представили за членове на Главната служба за сигурност (ГСС) – нова сирийска агенция, съставена от бивши бунтовници.
Говорител на Министерството на вътрешните работи, под чието ръководство функционира ГСС, заяви пред Ройтерс, че силите „не са били насочени директно към алауитите. Силите за сигурност конфискуват оръжия от всички секти.“ Говорителят не отговори на допълнителни въпроси, включително защо се твърди, че при тези операции са били задържани невъоръжени мъже.
Ясер Фархан, говорител на комисията за разследване на сектантското насилие, заяви, че нейната работа е географски ограничена до крайбрежието, така че тя не е разследвала случаи в Ал Кадам.„Възможно е обаче по-късно в рамките на комисията да се обсъди разширяване на нашата работа“, казва той пред Ройтерс.
Алауитите съставляват около 10% от населението на Сирия и са концентрирани в крайбрежните райони на Латакия и Тартус. Хиляди алауитски семейства живеят от десетилетия и в Дамаск, както и в провинциални градове като Хомс и Хама.
Цикъл на безнаказаност
Изследователят от Human Rights Watch Хиба Заядин призова за задълбочено разследване на предполагаемите набези в отговор на репортажа на Ройтерс.
„Семействата заслужават отговори, а властите трябва да гарантират, че отговорните лица ще бъдат подведени под отговорност, независимо от тяхната принадлежност“, каза тя. „Докато това не се случи, цикълът на насилие и безнаказаност ще продължи.
Четирима от мъжете, за които е потвърдено, че са загинали в Дамаск, са били от едно и също семейство, според роднина, който е избягал от нападението, като се е скрил на горния етаж с малките деца на семейството.
Убитите мъуже от тази фамилия са Мохсен Махмуд Бадран, на 77 г., Фади Мохсен Бадран, на 41 г., Айхам Хюсеин Бадран, 40-годишен, роден с два пръста на дясната ръка – вроден дефект, който го лишава от правото да служи в армията, и техният зет Фирас Мохамед Мааруф, на 45 г.
Роднините са посетили болница „Муджтахид“ в центъра на Дамаск, за да търсят телата им, но персоналът им е отказал достъп до моргата и ги е насочил към филиала на ГСС в Ал Кадам, казва свидетелят. Служител там им показва снимки на телефона на четиримата мъртви мъже. Не е посочена причина за смъртта и такава не може да бъде установена от снимките, казва роднината.
Служителят казал на семейството да прибере телата от болницата „Муджтахид“, но служителите там отрекли да разполагат с тях. „Не успяхме да ги открием и ни е страх да попитаме когото и да било“, казва роднината пред Ройтерс.
Мохамед Халбуни, директор на болница „Муджтахид“, заяви пред Ройтерс, че всички тела от „Ал Кадам“ са били отнесени директно в съседното отделение по съдебна медицина. Служителите там са заявили, че не разполагат с информация, която да споделят.
Говорителят на Министерството на вътрешните работи не е отговорил на въпросите дали силите на станцията в Ал Кадам са свързани със смъртните случаи.
Други четирима мъже, заловени същата нощ, са открити в овощна градина близо до Ал Кадам, като огнестрелните рани показват, че са били убити „в стил екзекуция“, според втори жител, който казва пред Ройтерс, че семейството бързо е погребало телата.
Сред мъжете, които все още са в неизвестност, са 25-годишният университетски студент Али Рустем и баща му Тамим Рустем, 65-годишен пенсиониран учител по математика, съобщават двама роднини пред Ройтерс. „Нямаме доказателства, нямаме тела, нямаме информация“, казва единият.
Искам единствено да напусна
Роднина на Рабих Акел, механик, казва, че семейството му е попитало местния полицейски участък и други служби за сигурност, но са им казали, че нямат информация за местонахождението на Акел.
Тя прави паралел с принудителните изчезвания по времето на Асад, когато хиляди хора са изчезнали в лабиринтна система от затвори. В много случаи семействата научават години по-късно, че техните роднини са починали в ареста.
Тя и другите свидетели заявяват, че комисията за установяване на фактите не се е обръщала към тях.
Говорителят на комисията Фархан заяви пред репортери че членовете ѝ са разпитали свидетели в няколко крайбрежни района и трябва да посетят още два града. Той не спомена Дамаск.
Всички свидетели твърдят, че са били подложени на натиск да напуснат Ал Кадам именно защото са алауити. Някои от тях вече са го направили. Един млад жител разказва, че през седмиците след свалянето на Асад въоръжени мъже са идвали в дома му няколко пъти и са искали доказателства, че семейството е собственик на къщата и не е свързано със сваленото семейство Асад.
Оттогава той и семейството му са избягали, като са помолили съседи мюсюлмани сунити да се погрижат за дома им. Други споделят, че са спрели да ходят на работа или се движат само през деня, за да избегнат евентуален арест. Друга жена на около 60 години споделя, че иска да продаде къщата си в Ал Кадам заради риска, който може да сполети съпруга или синовете ѝ. „След това, което се случи, единственото, което искам, е да напусна района.“