КЗЖ констатира, че през миналата година в 18 държави са били убити най-малко 124 журналисти, което е най-смъртоносната година за медийните работници, откакто комитетът е започнал да води регистри преди повече от три десетилетия.
Предишната най-смъртоносна година за медийните работници е била 2007 г., когато са били убити 113 журналисти, като почти половината от тях са били убити по време на войната в Ирак, посочва групата за свобода на печата.
„Днес е най-опасното време да си журналист откакто съществува нашата организация“, казва в изявлението си ръководителят на комитета Джоди Гинсбърг. „Войната в Газа е безпрецедентна по отношение на въздействието си върху журналистите и показва значително влошаване на световните норми за защита на журналистите в конфликтни зони, но това далеч не е единственото място, където журналистите са в опасност“, каза тя.
Най-малко 85 журналисти са загинали през 2024 г. от ръцете на израелските военни по време на войната на Израел срещу Газа, като 82 от убитите са палестинци.
Правозащитната организация също така обвини Израел, че се опитва да потисне разследванията на убийствата, да прехвърли вината за смъртта на журналистите върху тях самите и да пренебрегне задължението си да потърси отговорност от собствените си военнослужещи за убийствата на толкова много медийни работници.
КЗЖ посочва Судан и Пакистан на второ място по смъртност за медийните работници през миналата година, като във всяка от тях са убити по шестима журналисти.
В доклада се посочва също, че най-малко 24 журналисти са били умишлено убити заради работата си, което се определя като „тревожно нарастване на броя на целенасочените убийства“.
Според КЗЖ 10 журналисти са били „целенасочено убити“ от израелските военни в Газа и Ливан, а други 14 журналисти са били целнасочено убити в Хаити, Мексико, Пакистан, Мианмар, Мозамбик, Индия, Ирак и Судан.
Организацията е включила в 43 убити журналисти на свободна практика – повече от 35% от общия брой за миналата година – като 31 от тях са били палестинци, отразяващи събития от Газа.
„На международните медии продължава да се забранява да правят репортажи от окупираната палестинска територия, с изключение на редки пътувания с ескорт, организирани от израелските военни“, заяви КЗЖ, подчертавайки важната работа на журналистите на свободна практика в обсадения анклав.
„КЗЖ многократно се е застъпвала за това Израел и Египет да отворят достъпа и отново отправя този призив като част от продължаващото прекратяване на огъня“, допълва организацията.
Нападенията на Израел срещу палестински журналисти продължават и през 2025 г., като на 15 януари репортерът Ахмад ал-Шаях бе сред шестимата убити при удар с дрон по обект на благотворителна организация в Хан Юнис, Южна Газа.