Нов доклад на правозащитната организация Human Rights Watch констатира, че ограничаването на водоснабдяването на Газа до нива под минималните нужди от вода от страна на Израел представлява акт на геноцид и изтребление според дефинициите за престъпление срещу човечеството.
Human Rights Watch (HWR) е разследвала израелските атаки срещу инфраструктурата за водоснабдяване в Газа по време на 14-месечната война там. Организацията обвинява израелските сили в умишлени действия, целящи да намалят наличието на чиста вода толкова драстично, че населението да бъде принудено да прибягва до замърсени източници, което да доведе до избухване на смъртоносни заболявания, особено сред децата.
Действията на Израел са довели до смъртта на хиляди палестинци и представляват акт на геноцид, заявява HRW, като цитира като доказателство за намеренията декларации на министри от управляващата коалиция в страната, че водоснабдяването на Газа ще бъде прекъснато.
Докладът от 184 страници, озаглавен „Изтребление и актове на геноцид от страна на Израел в Газа“, идва след като този месец доклад на Amnesty International също заключи, че Израел е извършил геноцид в Газа.
Организацията за медицинска помощ „Лекари без граници“ (MSF) също публикува доклад за Газа в четвъртък, в който се казва, че са налице „ясни признаци на етническо прочистване“ и доказателства, съответстващи на твърденията за геноцид.
„Това, на което нашите медицински екипи са били свидетели на място по време на този конфликт, съответства на описанията, предоставени от все повече правни експерти и организации, които заключават, че в Газа се извършва геноцид“, заяви генералният секретар на MSF Кристофър Локиър. „Въпреки че нямаме правни правомощия да установим умисъл, признаците на етническо прочистване и продължаващото опустошение – включително масови убийства, тежки физически и психически увреждания, принудително разселване и невъзможни условия на живот за палестинците в условията на обсада и бомбардировки – са неоспорими.“
По-рано през годината имаше предварителни разпореждания от Международния съд за Израел да спре офанзивата си и да предприеме незабавни мерки за предотвратяване на извършването на геноцид в очакване на решение на съда дали вече извършва това престъпление.
Обвиненията, изложени от HRW, не са толкова обширни, колкото тези на Amnesty, като се фокусират конкретно върху водоснабдяването на Газа, но организацията твърди, че доказателствата са неопровержими, че Израел е използвал водата като оръжие срещу палестинското население колективно, с летален резултат.
„HRW установява, че тези израелски политики са се равнявали на престъпление срещу човечеството – изтребление и актове на геноцид“, заявява Лама Факих, директор на отдела на организацията за Близкия изток и Северна Африка. „Израелските власти на най-високо ниво са отговорни за унищожаването, включително умишленото унищожаване, на водоснабдителната и канализационната инфраструктура, предотвратяването на ремонтите на повредената водоснабдителна и канализационна инфраструктура и прекъсването или сериозното ограничаване на достъпа до вода, електричество и гориво. Тези действия вероятно са причинили смъртта на хиляди хора и вероятно ще продължат да причиняват смърт в бъдеще, включително след прекратяването на военните действия“,пояснява тя.
От началото на войната са регистрирани близо 670 000 случая на остра водниста диария и повече от 132 000 случая на жълтеница, признак на хепатит. Обичайни детски болести също са станали значително по-смъртоносни поради разрушаването на болниците и здравните структури в Газа.
В доклада се цитира медицински източник, според който при „нормални обстоятелства“ 1% от децата, заразени с хепатит А, умират от него. Сега той е смъртоносен в 5 до 10 % от случаите. Дехидратацията, съчетана с недохранване, също е отслабила имунитета на населението към болестите като цяло.
Преди войната 80% от водоснабдяването на Газа идваше от кладенци до водоносен хоризонт под крайбрежната ивица, но тази вода е замърсена и негодна за консумация от хора.
По-голямата част от годната за пиене вода в Газа идва от три тръбопровода, контролирани от израелските власти, и от заводи за обезсоляване. Тези тръбопроводи бяха прекъснати в началото на войната и само частично бяха отворени отново. През февруари Обединените арабски емирства построиха водопровод през границата от Египет, но доставките бяха прекъснати поради повреда на тръбопровода, причинена по време на нападението на Израелските сили за отбрана (IDF) срещу Рафах. Трите основни инсталации за обезсоляване в Газа спряха работа скоро след началото на войната и успяха да започнат отново работа само частично, след като Израел разреши на ООН и други хуманитарни организации да внесат ограничени количества гориво.
Сателитните снимки, използвани от HRW, показват, че масивите от слънчеви панели, захранващи четири от шестте пречиствателни станции в Газа, са били разрушени от израелски военни булдозери – в северната част на Газа, в лагера Ал-Бурейдж и в станциите Шейх Еджлин в централната част на Газа и в Хан Юнис в южната част.
Сателитни снимки показват също, че 11 от 54-те водохранилища в Газа са напълно или в значителна степен разрушени, а други 20 са с признаци на повреда.
Видеоклип, който се появи в социалните медии през юли 2024 г., показва как военни инженери на израелската армия се снимат как взривяват резервоар в района Тал Султан в Рафах.
Като доказателство за намеренията в доклада на HRW се посочват декларациите на израелски министри в началото на войната. На 9 октомври 2023 г. тогавашният министър на отбраната Йоав Галант нарежда „пълна обсада“ на Газа. „Няма да има електричество, няма да има храна, няма да има вода, няма да има гориво. Всичко ще бъде затворено“, заявява той. Срещу Галант е издадена заповед за арест от Международния наказателен съд за военни престъпления.
Израел Кац, тогава министър на енергетиката, а сега министър на отбраната, повтори призива за прекъсване на доставките на вода, електричество и гориво за Газа два дни след коментарите на Галант.
„Human Rights Watch стига до заключението, че през изминалата година израелските власти умишлено са причинили на палестинското население в Газа условия на живот, изчислени така, че да доведат до неговото пълно или частично физическо унищожение. Това е равносилно на акт на геноцид съгласно конвенцията“, заявява Лама Факих.