Джеръми Скахил и Шариф Абдел Кудус, Drop Site News
Когато президентът Джо Байдън влезе залата за пресконференции във вторник следобед, Израел беше в разгара на масирана бомбардировъчна кампания в някои части на Ливан. Силите на Израел обстрелваха Газа с американски оръжия, а броят на жертвите, които тази седмица официално надхвърлиха 44 000 палестинци, се увеличаваше за 416-и пореден ден, откакто Израел започна геноцидната си война през октомври миналата година. „Днес имам да съобщя някои добри новини от Близкия изток“, каза Байдън. Правителствата на Израел и Ливан, обяви той, „приеха предложението на Съединените щати за прекратяване на опустошителния конфликт между Израел и Хизбула“.
Споразумението, инициирано от САЩ и Франция, влезе в сила в 4 ч. сутринта в сряда. Но това става на фона на пожарите, бушуващи в Газа, и предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом. През изминалата година Байдън и неговата администрация дадоха пълен картбланш на израелската военна машина, която сега е по-окуражена, отколкото в който и да е момент след създаването на Израел и началото на Накба през 1948 г. Въпреки че Байдън и неговите съветници популяризират сделката като историческо споразумение, „което е предназначено за постоянно прекратяване на военните действия“, кървавите събития от последните 14 месеца в региона няма да се оттеглят от страниците на историята.
„Навлизаме в съвсем нов свят. Ще трябва да изчакаме и да видим дали прекратяването на огъня ще се задържи. Мисля, че израелците ще направят всичко възможно, за да провокират“, каза Карим Макдиси, професор по международна политика в Американския университет в Бейрут. „Мисля, че докато го има Нетаняху, нещо ще се случи.“
Съгласно условията на споразумението израелските войски трябва да се изтеглят от Южен Ливан за период от 60 дни, а Хизбула трябва да прекрати въоръженото си присъствие в района, като премести бойците и оръжията си на север от река Литани. Ливанските войски и силите на ООН трябва да се разположат в южната част на страната, която до голяма степен е разрушена от продължилите повече от година израелски нападения. Съгласно споразумението международен комитет, ръководен от САЩ, ще следи за спазването на споразумението от всички страни.
„Споразумението е явно временно по характер. Изглежда много необвързващо, защото е прекратяване на военните действия. Това не е примирие“, заяви пред Drop Site News Амал Саад, водещ експерт по Хизбула. „Имаме едно много слабо споразумение за прекратяване на огъня, което много прилича на временна мярка за продължаване на битката между двете страни. То просто като че ли е предназначено да даде пространство за дишане на Израел и очевидно Хизбула ще го използва, за да се възстанови, превъоръжи, реорганизира. И двете страни ще използва тспоразумението за това.“
В часовете след официалното влизане в сила на прекратяването на огъня хиляди разселени ливанци започнаха да пътуват на юг в опит да се завърнат по домовете си. Но израелските военни бързо издадоха предупреждение към жителите да не се връщат в селата си и да не се приближават до израелските сили. Междувременно израелските войски откриха огън по група журналисти, отразяващи завръщането на разселените жители в южния град Хиям, като раниха двама от тях, единият работещ за Associated Press, а другият – за Sputnik.
Текстът на споразумението не позволява на „Хизбула“ да извършва „каквито и да било операции“ срещу Израел, но в същото време него се посочва, че Израел ще се въздържа от „каквито и да било нападателни военни операции“ срещу ливански цели.
„Малко коварно е, че те казват „нападателни“, което означава, че има място за маневриране относно това, което те ще тълкуват като отбранително, което в израелската логика, дискурс и действие означава всичко“, каза Макдиси. „Всичко може да се случи. Те могат да кажат: „Ами, това е отбрана“. Дори геноцидът в Газа, според тях, е отбранителен.“
И Нетаняху, и Байдън подчертаха, че прекратяването на огъня се обуславя от принципа, че Израел няма да бъде обвързан със същите правила като Ливан. „Нека бъда ясен: ако „Хизбула“ или някой друг наруши споразумението и представлява пряка заплаха за Израел, тогава Израел запазва правото си на самозащита в съответствие с международното право, точно както всяка страна, когато е изправена пред терористична групировка, обещала да унищожи тази страна“, заяви Байдън. Той не коментира правото на ливанците да се защитават сами от израелски нарушения или преки заплахи за тяхната сигурност.
Въпреки че Израел изискваше правото да атакува, ако сметне, че „Хизбула“ е нарушила споразумението, това беше отхвърлено от ливанските представители и не е записано в условията на сделката. Вместо това администрацията на Байдън се е съгласила да предостави на Израел гаранционно писмо, в което „се признава израелската свобода на действие на ливанска земя в случай на опит за укрепване на Хизбула или на друга враждебна структура там“, според „Хаарец“. Израелският Канал 12 съобщи, че в „допълнителното писмо“ се казва също, че САЩ ще споделят с Израел разузнавателни данни за потенциални нарушения на споразумението, включително опити на Хизбула да се внедри в ливанската армия, и ще работят с Израел, за да попречат на Иран да доставя оръжие на Хизбула. В имейл до Drop Site Ведант Пател, говорител на Държавния департамент на САЩ, отказва да коментира директно съдържанието на предполагаемото писмо или дори неговото съществуване.
„Тази ситуация съществува от десетилетия насам, а именно, че САЩ оказват пълна подкрепа на всички нарушения и агресия, които Израел извършва, така че това е буквално още от същото – САЩ ще ги подкрепят, ако решат да нападнат Ливан“, казва Саад. „В известен смисъл това е признак на израелска слабост, защото те не успяха да постигнат това като част от официално споразумение. Така че, дори и да е просто едностранно споразумение, по същество това е, което винаги е съществувало и продължава да съществува. Ако днес Израел реши да наруши споразумението, администрацията на Байдън ще го подкрепи напълно. Така че в това няма нищо ново или необичайно. И това само подчертава изначалната крехкост на цялото това споразумение“.
В сряда министърът на отбраната на Ливан Марин Слим заяви, че ливанската армия ще увеличи броя на войниците си в Южен Ливан до 10 000 души като част от споразумението. Високопоставен американски служител заяви на информационен брифинг във вторник, че „ангажиментите, поети от ливанското правителство, се отнасят за Хизбула“, като добави, че „ние не преговаряме директно с Хизбула. Ние преговаряме с държавата Ливан. А правителството на Ливан трябва да поеме отговорност за това, което се случва в Ливан“.
Според анализатори Вашингтон и Тел Авив се надяват да определят бъдещата роля на ливанската армия, която е далеч по-слаба бойна сила от „Хизбула“.
„Много ясно е, че от 2006 г. насам целта им беше да се опитат да превърнат ливанската армия в антитерористична единица, която да е от типа на специалните сили и да бъде основно вътрешна сила за справяне с Хизбула, с малки палестински групи, които може би действат в бежанските лагери, и други подобни неща, а не армия, която може да се защитава от външни заплахи, т.е. от израелците“, казва Макдиси. „Мисля, че сега САЩ ще удвоят усилията си в тази посока, защото е ясно, че няма да предоставят на ливанската армия никакво подходящо оборудване, подходящи механизми, за да може да се защитава“, добави той. „Планът е да се опитат да превърнат ливанската армия в чиста опозиция на Хизбула“.
Белият дом информираше отблизо бъдещата администрация на Тръмп за хода на преговорите през последните дни, а номинираният от Тръмп за съветник по националната сигурност републиканец Майк Уолц стигна дотам, че в публикация в X заяви, че има заслуга за сделката: „Всички се събират на масата заради президента Тръмп. Неговата гръмка победа изпрати ясно послание на останалата част от света, че хаосът няма да бъде толериран. Радвам се да видя конкретни стъпки към деескалация в Близкия изток“. Първоначалният 60-дневен период за прилагане на примирието обхваща преходния период между края на мандата на Байдън и встъпването в длъжност на Тръмп.
В телевизионна реч във вторник Нетаняху изтъкна три основни причини, поради които подкрепя сделката: да се попълнят изчерпаните доставки на оръжие, да се съсредоточи върху противопоставянето с Иран и да „раздели фронтовете и да изолира Хамас“. От втория ден на войната Хамас разчиташе, че Хизбула ще се бие на нейна страна. След като „Хизбула“ отпадна, „Хамас“ е оставена сама на себе си“, каза той.
Тази седмица администрацията на Байдън информира Конгреса, че възнамерява да продаде на Израел нови американски оръжия на стойност 680 млн. долара в допълнение към съществуващата продажба на стойност 20 млрд. долара, която някои законодатели, водени от сенатор Бърни Сандърс, се опитаха да блокират миналата седмица. Във вторник Нетаняху заяви, че допълнителните американски боеприпаси „ще ни дадат повече ударна сила, за да изпълним мисията си“. Белият дом отрече допълнителните доставки на оръжия да са свързани с приемането на споразумението за Ливан от страна на Израел.
Хизбула започва да обстрелва с ракети и артилерия израелските сили на 8 октомври 2023 г., един ден след като Израел започва геноцидното си нападение срещу Газа. Израел започна въздушни удари по Южен Ливан, като трансграничните атаки продължиха месеци наред. През септември Израел ескалира, като взривява хиляди пейджъри и уоки-токита в цял Ливан, убивайки десетки хора и ранявайки хиляди. След това Израел започва вълна от тежки въздушни удари по Ливан и серия от убийства на висши командири на „Хизбула“, като кулминацията е убийството на дългогодишния лидер на групировката Хасан Насрала на 27 септември, последвано от сухопътна инвазия на 1 октомври.
По време на израелските нападения са унищожени големи територии в южен и източен Ливан, като са разрушени цели села. Израелските военни нанесоха удари по болници, служители на спешна помощ, журналисти, гъсто населени жилищни квартали и гражданска инфраструктура, в резултат на което загинаха над 3800 души, а повече от 1,2 милиона бяха принудително разселени. В същото време Хизбула нанесе загуби на израелските военни, като десетки войници бяха убити, а стотици ранени, и атакува израелски градове и военни съоръжения, принуждавайки десетки хиляди израелски заселници да евакуират домовете си в Северен Израел.
Хизбула не е пряка страна по споразумението, което беше договорено от ливанското правителство, и посочи, че е готова да възобнови въоръжената си съпротива срещу Израел.
В първото си изявление след обявяването на споразумението за прекратяване на огъня „Хизбула“ заяви, че е постигнала „победа“ над Израел „в защита на своята земя и народ и в подкрепа на потиснатите в Палестина“. Групировката заяви, че нейните бойци „ще останат в максимална готовност да се противопоставят на алчността и нарушенията на израелския враг“. „Очите им ще останат широко отворени, наблюдавайки движенията на врага и изтеглянето на силите му отвъд границата. Ръцете им ще почиват върху спусъците на оръжията в защита на суверенитета на Ливан и в името на достойнството на народа им.“
Въпреки че и Хизбула, и Израел се опитват да представят споразумението от тази седмица като триумф, според експертите реалността е по-сложна. „Хизбула успя не само да оцелее, но и да се появи непокътната и много борбена, да предотврати израелската окупация и да предотврати дори временно задържане на територия, така че отблъскването на инвазия в този контекст е внушително, бих казал, но е парадоксално“, каза Саад. „Няма съмнение, че Хизбула е отслабена. Никой не може да оспори това в качествено и количествено отношение, но парадоксално, тя е по-силна, защото успя да поеме всички тези удари и защото успя да попречи на Израел да постигне целта си, първо, да предизвика нейния колапс и, второ, да нахлуе в Ливан. Така че в този смисъл бих казал, че „Хизбула“ осуети целите на Израел, но в смисъла на собствените стратегически цели на „Хизбула“, които бяха да се сложи край на войната в Газа чрез нейния фронт за подкрепа, „Хизбула“ се провали в това, не успя и сега трябва временно да се откаже от своя фронт за подкрепа. И това е нещо, което Израел всъщност може да приветства като тактическа победа.“
В споразумението не се разглежда войната на Израел срещу Газа, въпреки че Хизбула се включи в конфликта в контекста на атаките от 7 октомври и започването на военна атака от страна на Израел срещу палестинците в Газа. Израел и САЩ отдавна се стремят да отделят Хизбула от палестинския фронт. След като Израел извърши атентатите с пейджър бомби, убийството на Насрала и голяма част от висшия политически и военен ешелон на групировката и нахлу в части от Южен Ливан, естеството на позицията на Хизбула се разшири отвъд фронта на солидарност с Газа.
„Хизбула се сражаваше храбро след неуспехите, които претърпя заради елиминирането на лидерите си“, казва Сами Ал-Ариан, директор на Центъра за ислям и глобални въпроси към университета „Заим“ в Истанбул. „Така че това, което имаме днес, не е примирие. Това, което имаме днес, е временно прекратяване на огъня. С други думи, „Хизбула“ от фронт за подкрепа се превърна в действителен фронт. А когато имаш действителен фронт, правилата за действие се променят“, казва Ал-Ариан пред Drop Site. „Така че „Хизбула“ спря, но все още е мобилизирана. Могат да възобновят във всеки един момент. И наистина, те трябва да се прегрупират. Те трябва да внесат повече оръжия. И разбира се, това ще се сблъска с израелската агресия, която може да се разгори във всеки един момент“.
Заместник-лидерът на политическия съвет на „Хизбула“ Махмуд Кмати заяви на пресконференция в сряда, че групировката подготвя официално публично погребение на Насрала в южните предградия на Бейрут.
През цялата изминала година Насрала твърдеше, че неговото движение няма да се ангажира с прекратяване на огъня с Израел, ако не бъде прекратена войната срещу Газа. Насрала също така заяви, че „Хизбула“ ще се довери на палестинската съпротива в преговорите за прекратяване на войната. В понеделник, в нощта преди обявяването на споразумението, говорителят на Хамас Осама Хамдан заяви пред ливанския телевизионен канал „Ал Маядин“, че Хамас ще подкрепи прекратяване на огъня в Ливан. „Всяко обявяване на прекратяване на огъня в Ливан се приветства, тъй като Хизбула е застанала до нашия народ и е дала големи жертви“, каза той.
В сряда Хамас официално приветства сделката и похвали ролята на Хизбула във въоръжената съпротива срещу Израел в подкрепа на палестинците в Газа. „[Израел] прие споразумението с Ливан, без да изпълни поставените от него условия, което е важен етап в разбиването на илюзиите на Нетаняху за силова промяна на картата на Близкия изток, както и на илюзиите му за победа над силите на съпротивата или за тяхното разоръжаване“, заяви Хамас в изявление, предоставено на Drop Site. „Потвърждаваме, че това споразумение не би било възможно без непоколебимостта на съпротивата и народната подкрепа около нея, и сме уверени, че Оста на съпротивата ще продължи да подкрепя нашия народ и неговата битка с всички възможни средства.“ Хамас добави, че все още се стреми да договори собствено споразумение за прекратяване на огъня, за да сложи край на бруталната атака на Израел. „Заинтересовани сме от спиране на агресията срещу нашия народ в рамките на параметрите за спиране на агресията срещу Газа, за които се договорихме; а именно прекратяване на огъня, изтегляне на окупационните сили, завръщане на разселените лица и постигане на реална и пълна сделка за размяна на затворници“, се казва в изявлението.
Във вторник президентът Байдън заяви, че администрацията му ще „направи още един опит“ за прекратяване на огъня в Газа заедно с Турция, Египет и Катар. Египетска делегация ще посети Тел Авив тази седмица за обсъждане с израелски преговарящи. Хамас твърди, че в началото на юли е приела предложението за прекратяване на огъня, одобрено от президента Байдън. По-късно същия месец Израел уби в Техеран Исмаил Хания, политически лидер на Хамас и главен преговарящ за прекратяване на огъня.