Боливийският президент Луис Арсе изрази своята почит към паметта на легендарния латиноамерикански революционер Ернесто Че Гевара, убит преди 57 години като водач на партизанско движение в Боливия, определяйки го като „символ на борбата за социална справедливост и равенство”.
„Че не само ни остави в наследство революционни идеали, но неговата саможертва продължава и да вдъхновява всички нас, които и днес се борим за по-справедлив свят. Неговата памет остава жива в днешните борби за свобода и достойнство,” написа президентът на Боливия, коментирайки какво е въздействието на възгледите на Че върху съвременните социални движения.
Арсе напомни, че Гевара е бил убит в Боливия на 9 октомври 1967 г., след като е посветил целия си живот на борбата за социална справедливост. За Луис Арсе „Че продължава да е символ на съпротивата срещу потисничеството и империализма” и идеите му живеят с днешните революционни пориви за промяна към един по-добър свят.
Част от поредицата събития в Боливия, посветени на 57-ата годишнина от гибелта на Гевара, стана и представянето в сградата на Вицепрезидентството в Ла Пас на книгата „Светът Че” от аржентинския журналист и писател Дарио Фуентес.
Според отзивите за тази книга тя не е просто „още една” от многото излизали през годините из цял свят биографии на митологичния Ернесто Че Гевара, а представя „човека зад бронза” на паметниците чрез разказите хора, които са му били близки. От най-малкия му брат Хуан Мартин Гевара и втората му съпруга – кубинката Алейда Марч, до спътника в мотоциклетното му младежко пътешествие – аржентинеца Алберто Гранадо и гватемалката Мирна Торес, опознала го, когато Че е в родината ѝ по време на преврата срещу демократичното правителство на Хакобо Арбенс и американската интервенция през 1954 г., тласнали го да избере за свой по-нататъшен път въоръжената революция.
Всичко това и още много е събрал в книгата си „Светът Че” нейният автор – аржентинският журналист и писател Дарио Фуентес, който също така е и директор на музея „Ла Пастера” в аржентинската община Сан Мартин де лос Андес, близо до границата с Чили. Там се намира някогашната семпла страноприемница, в която през 1952 г. отсядат младият Гевара и малко по-големият от него Гранадо, точно преди двамата да прекосят аржентинско-чилийската граница с мотоциклета си, за да поемат на прочутото си пътешествие из Латинска Америка. Музеят „Ла Пастера”, който е и интерактивно място за социални инициативи, отваря врати през 2008 г., по повод от навършилите се тогава 80 години от рождението на Че Гевара. Не само директор, но и „добър дух” на това средище, оттогава досега си остава Дарио Фуентес. Книгата му „Светът Че” въплъщава цялата лична мотивираност на автора да възпроизведе и с документални, и с художествени средства възможно най-пълния „човешки” образ на Че, видян от неговите близки хора.
Първото място, където Фуентес представи творбата си, бе състоялият се в началото на тази година в кубинската столица Хавана Международен панаир на книгата. А около рождения ден на Че – той е роден на 14 юни 1928 г. в Росарио, Аржентина – „Светът на Че” бе представен в родината на революционера. Сега дойде ред и на Боливия, превърнала се в негова Голгота и лобно място. На книгата и автора бе оказана честта боливийската премиер да се състои в сградата на Вицепрезидентството.
Пак в дните около 57-годишнината от убийството на Че в Игера планинското селце посрещна традиционния ежегоден „геваристки” поход до там, а в областния му център Вайегранде (където навремето трупът на убития Че е бил показан от боливийските военни пред медиите) се състоя колоквиум за солидарност с Куба.