Антонио Пита (Бейрут), Луис де Вега (Хайфа), „Ел Паис”
Безпрецедентна вълна от израелски бомбардировки по Ливан уби в рамките на няколко часа в понеделник, 23 септември, най-малко 492 души, включително най-малко 35 деца, 58 жени и двама здравни работници. Ранените са над 1600, съобщава ливанското министерство на здравеопазването. Това е най-смъртоносният ден за тази арабска страна от края на гражданската война там през 1990 г. Практически за един ден са причинени толкова жертви, колкото за предходните 11 месеца кръстосан огън между Израел и ливанската шиитска групировка „Хизбула”. Жестоката равносметка на убитите е сравнима и с най-кървавите дни от войната в Газа.
Освен това сутринта в понеделник израелската армия призова ливанските мирни граждани, които живеят край взети от Израел на мушка позиции на „Хизбула”, да напуснат „незабавно” домовете си. На шосето по крайбрежието на Ливан се образуваха невиждани задръствания и опашки пред бензиностанции, след като многобройни семейства потеглиха с коли от южните части на страната, бягайки отчаяно от бомбардировките.
Също в понеделник Израел отново атакува и столицата Бейрут, извършвайки „селективен удар” по квартала Дахие, крепост на „Хизбула”. Целта бе висшият лидер на шиитската групировка Али Караки, ръководител на южния фронт. Израелски източници отначало съобщиха, че той е бил убит, но впоследствие групировката увери, че Караки е жив и е отведен на безопасно място.
Това е втора бомбардировка по същия квартал на ливанската столица от миналия петък, когато при друга серия удари бяха убити най-малко 14 души, включително двама лидери на елитните сили „Радван” – Ибрахим Акил и Ахмед Уахби.
Началникът на Генералния щаб на израелската армия Херци Халеви съобщи в изявление, че атаките ще продължат: „Ние атакуваме бойната инфраструктура, която „Хизбула” е изграждала през последните 20 години. Поразяваме целите и се подготвяме за следващите фази“, увери той.
„Ако се намирате в сграда, която може да бъде използвана от „Хизбула”, трябва да напуснете града и да не се връщате, докато не получите ново съобщение“, гласи известие на израелските въоръжени сили, което са получили много жители на южните райони на телефоните си. То е подадено от ливански номер и е на арабски.
Според телекомуникационната компания Ogero са получени около 80 000 такива съобщения. Това е същата стратегия, която израелските войски наложиха на населението на ивицата Газа от началото на войната преди почти година.
През последните 24 часа авиацията на Израел е бомбардирала 1100 цели, включително „сгради, превозни средства и инфраструктура“ на ливанска територия, съобщиха военни източници. Израелските бойни самолети съсредоточават ударите си в Южен Ливан, в долината Бекаа и на север около границата със Сирия.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху предупреди в свое видеообръщение, че предстоят „сложни дни“. Изявлението му бе записано след среща във военния щаб в Тел Авив с министъра на отбраната Йоав Галант и с началника на Генщаба Херци Халеви. „Обещах, че ще променим баланса на силите на север (в Израел – б. а.) и точно това правим“, каза Нетаняху. Той също така се обърна и към ливанското население: „Войната не е срещу вас, тя е срещу „Хизбула”. Групировката ви използва като живи щитове твърде дълго, тя поставя ракети в хола ви и ракети в гаражите ви“, заяви премиерът. Накрая той увери ливанците, че ще могат да се върнат „безопасно в домовете си“, когато операцията приключи.
В южнта част на столицата Бейрут се виждат безкрайни върволици от коли, потеглили на север, за да избягат от насилието.
Задръствания има и на изхода от квартал Дахие към планината. Много коли са натоварени с хора и багаж. Други семейства също се готвят бързо да потеглят, припряно хвърляйки в багажници вещите си.
Министърът на вътрешните работи Басам Маулауи съобщи за отварянето на приемателни центрове по училищата с оглед на „голямото разселване“ на хора, което се очаква. Според министъра на здравеопазването Фирас ал Абиад ранените се лекуват в 27 болници.
Снимките от атаките и точките, до които са достигнали, показват тяхната интензивност, безпрецедентна от първите сблъсъци на настоящия конфликт през октомври 2023 г. , с унищожена от атаките миналата седмица „Хизбула”. И едната, и другата страна, говори за „нова фаза на войната“. Израелските отбранителни сили посочват, че броят на ракетите на групировката, ударили израелска територия, е 180. Властите не съобщават за жертви.
За първи път досега във войната ракети на „Хизбула” са ударили различни райони на Западния бряг, палестинска територия под израелска окупация, където повече от половин милион еврейски заселници живеят незаконно, признават източници, цитирани от местната израелска преса. Някои от тези снаряди са прелетели повече от сто километра, без да бъдат прихванати от израелската противовъздушна отбрана. Видеоклипове показват кълба дим в Западния бряг и някои повредени превозни средства с палестински номера.
„Очакваме хакерски атаки да сринат платформи и канали, като част от психологическа война“, заяви ливанският министър на комуникациите Зиад Макари на пресконференция.
Говорители на израелската армия издадоха съобщения на иврит и арабски в социалните медии, призовавайки ливанците да напуснат места, които може да се считат за военни цели. „Жители на ливанските села, атаките са неизбежни: незабавно се евакуирайте от къщите, в които „Хизбула” има скрити оръжия! „Хизбула” ви лъже и ви принася в жертва. „Хизбула” твърди, че вие сте тяхната родина и техният народ, но изглежда, че техните ракети и дронове са по-ценни и по-важни за тях от вас“, казва Авичай Адрей, говорител на арабски от израелската армия, в съобщение в X (бивш Twitter).
Мироопазващата мисия на ООН в Ливан (FINUL) посочи в свое съобщение, че атаките срещу цивилното население „може да представляват военно престъпление” като предупреди и двете страни „спешната необходимост да се редуцира ескалацията” и да се постигне дипломатическо решение. С тази цел командирът на „сините каски” в Ливан, испанският генерал Аролдо Ласаро е в постоянен контакт с израелската ливанската страна и отбелязва: „Полагат се усилия, за да се намали напрежението и да се спрат бомбардировките”.
„Всяка по-нататъшна ескалация на тази опасна ситуация може да има опустошителни и широкообхватни последици не само за тези, които живеят от двете страни на синята линия [разделителната линия между Ливан и Израел], но и за региона като цяло“, предупреждава мирната мисия в свое изявление.
Нажежаването между двете страни дойде след една неистова седмица на атаки в Ливан, които оставиха десетки убити и хиляди ранени. От една страна, между вторник и сряда, стотици пейджъри и уоки-токита, които хората от „Хизбула” използват за комуникация, избухнаха, причинявайки убити и ранени сред членове на групировката, но и сред тяхното обкръжение. Операция се приписва на израелските тайни служби, действащи в чужбина, на „Мосад”. По-късно, в петък, израелска бомбардировка уби висш командир на ливанската групировка – Ибрахим Акил, и още 50 души в Бейрут, сред тях и 16 членове на „Хизбула”. Чрез своя висш лидер Хасан Насрала тя обеща „справедливо наказание“ и предизвика Израел да нахлуе в Ливан, но също така призна и безпрецедентната тежест на удара за организацията.
Още на 15 септември в южнта част на Ливан за първи път се появиха листовки, като онези, които израелската армия хвърля в Газа. Скоро след това израелската армия заяви, че не е задвижвала никаква операция за евакуиране на ливанското аселение. Добави, че е започнала разследване, след като, без да бъде упълномощено, едно от поделенията ѝ е разпръснало листовките. Това бе разпространено в медии и социални мрежи.
Със съобщения като разпространените този понеделник, Израел прилага в съседната страна същата стратегия, която стартира в Газа от началото на настоящата война на 7 октомври. Около 2,3 милиона души живеят в ивицата Газа и огромното мнозинство от тях е трябвало да напуснат домовете си в един или повече случаи. Международното хуманитарно право изрично забранява този вид принудителна мобилизация, дори ако целта ѝ е да атакува места, където има въоръжени милиции, както се оправдава Израел. Въпреки настояването му, че целта му в Газа е „Хамас”, по-голямата част от над 41 000 убити там през последните 11 месеца, са жени и деца, според здравни източници в Ивицата, където управлява ислямистката групировка.