Крис Бинг и Джол Шектман, Reuters
В разгара на пандемията COVID-19 американската армия започва тайна кампания, за да се противопостави на това, което възприема като нарастващо влияние на Китай във Филипините – страна, засегната особено тежко от смъртоносния вирус.
Тази кампания е разкрита за пръв път в това разследване на Reuters. Чрез фалшиви интернет акаунти, предназначени да се представят за филипинци, пропагандните усилия на военните са се превърнали в антиваксърска кампания. Постовете в социалните медии оспорват качеството на маските за лице, тестовите комплекти и първата ваксина, която щеше да бъде достъпна във Филипините – китайската ваксина Sinovac.
Ройтерс е идентифицирал поне 300 акаунта в X, бившия Twitter, които съвпадат с описанията, споделени от бивши американски военни служители, запознати с операцията във Филипините. Почти всички са създадени през лятото на 2020 г. и са съсредоточени върху хаштагa #Chinaangvirus – “Китай е вирусът” на на тагалогски език.
„COVID дойде от Китай, а ВАКСИНАТА също дойде от Китай, не се доверявайте на Китай!“ – гласи един типичен туит от юли 2020 г. на тагалог. Думите се намират до снимка на спринцовка до китайското знаме и стремително нарастваща графика на инфекциите. Друг пост гласи: “От Китай – защитни средства, маски, ваксина: ФАЛШИВИ. Но коронавирусът е реален”.
След като Reuters отправи запитване към X за акаунтите, социалната мрежа е премахнала профилите, след като е заключила въз основа на модели на активност и вътрешни данни, че те са част от координирана кампания на ботове.
Усилията на американската армия за борба с ваксините започват през пролетта на 2020 г. и се разширяват отвъд Югоизточна Азия, преди да бъдат прекратени в средата на 2021 г., установява Reuters. Адаптирайки пропагандната кампания към местната аудитория в Централна Азия и Близкия изток, Пентагонът използва комбинация от фалшиви акаунти в социалните медии на множество платформи, за да разпространи страх от китайските ваксини сред мюсюлманите в момент, когато вирусът убива десетки хиляди души всеки ден. Ключова част от стратегията: засилване на оспорваното твърдение, че тъй като ваксините понякога съдържат свински желатин, инжекциите на Китай могат да се считат за забранени от ислямския закон.
Военната програма е започнала по времето на бившия президент Доналд Тръмп и е продължила месеци наред по време на президентството на Джо Байдън, установява Reuters – дори след като разтревожени ръководители на социални медии са предупредили новата администрация, че Пентагонът разпространява дезинформацията за COVID. През пролетта на 2021 г. Белият дом на Байдън издава указ за забрана на антиваксърските усилия, които също така омаловажават ваксините, произвеждани от други конкуренти, а Пентагонът започва вътрешна проверка, установява Reuters.
На американската армия е официално забранено да насочва пропаганда към американците, а от Reuters заявяват, че не са открили доказателства, че операцията на Пентагона правила това.Говорителите на Тръмп и Байдън не са отговорили на исканията за коментар относно тайната програма.
Високопоставен служител на Министерството на отбраната потвърждава пред агенцията, че американската армия се е занимавала с тайна пропаганда, за да омаловажи китайската ваксина в развиващия се свят, но е отказал да предостави подробности.
Говорител на Пентагона е заявил, че американската армия „използва различни платформи, включително социалните медии, за да противодейства на тези злонамерени атаки на влияние, насочени срещу САЩ, съюзниците и партньорите“. Тя също така отбеляза, че Китай е започнал „кампания за дезинформация, за да обвини невярно Съединените щати за разпространението на COVID-19“.
В имейл китайското министерство на външните работи заявява, че отдавна поддържа тезата, че правителството на САЩ манипулира социалните медии и разпространява дезинформация.
Посолството на Манила във Вашингтон не е отговорило на запитванията на Reuters, включително дали е знаело за операцията на Пентагона. Говорител на Министерството на здравеопазването на Филипините обаче казва, че „констатациите на Reuters заслужават да бъдат разследвани и изслушани от съответните органи на засегнатите държави“. Някои хуманитарни работници във Филипините са изразили възмущението си, когато Reuters им е съобщил за военната пропаганда на САЩ.
Информирани от Reuters за тайната антивакс кампания на Пентагона, някои американски експерти в областта на общественото здраве също осъдиха програмата, заявявайки, че тя е изложила цивилни граждани на опасност заради потенциална геополитическа изгода.
„Не мисля, че това е оправдано“, казва Даниел Луси, специалист по инфекциозни болести в Медицинското училище „Гейзел“ в Дартмут.
„Изключително съм разтревожен, разочарован и огорчен, чувайки, че правителството на САЩ би направило това“, казва Луси, бивш военен лекар, който е помагал в реакцията на атаките с антракс през 2001 г.
Усилията за всяване на страх от китайските ваксини създават риск от подкопаване на цялостното обществено доверие в правителствените здравни инициативи, включително ваксините, произведени в САЩ, които стават достъпни по-късно, смятат Луси и други. Въпреки че китайските ваксини се оказаха по-неефективни от американските ваксини на Pfizer и Moderna, всички те бяха одобрени от Световната здравна организация. Sinovac не са отговорили на искането на Reuters за коментар.
Публикувани наскоро научни изследвания показват, че когато хората са скептични към една ваксина, тези съмнения често водят до несигурност по отношение на други ваксини. Луси и други здравни експерти казват, че са видели как такъв сценарий се разиграва в Пакистан, където Централното разузнавателно управление използва фалшива програма за ваксинация срещу хепатит в Аботабад като прикритие за издирването на Осама бин Ладен, ръководителя на терористичните атаки от 11 септември 2001 г. Разкриването на измамата доведе до ответна реакция срещу несвързана с нея кампания за ваксиниране срещу полиомиелит, включително нападения срещу здравни работници, което допринесе за повторното появяване на смъртоносната болест в страната.
„Би трябвало да е в наш интерес да поставим колкото се може повече ваксини в ръцете на хората. Това, което Пентагонът е направил, преминава границата“, казва Грег Тревъртън, бивш председател на Националния разузнавателен съвет на САЩ, който координира анализа и стратегията на многобройните шпионски агенции на Вашингтон.
“Бяхме отчаяни“
Общо фалшивите акаунти, използвани от военните, са имали десетки хиляди последователи по време на програмата. Reuters не е успял да определи колко широко са били разглеждани антиваксърските материали и другата дезинформация, подхвърлена от Пентагона, или до каква степен публикациите може да са причинили смъртните случаи в COVID, като са разубедили хората да се ваксинират.
Но на фона на пропагандните усилия на САЩ обаче тогавашният президент на Филипините Родриго Дутерте е толкова разтревожен от това колко малко филипинци желаят да се ваксинират, че заплашва да арестува хората, които отказват ваксинация.
„Вие избирате, ваксина или ще ви вкарам в затвора“, казва носещият маска Дутерте в телевизионно обръщение през юни 2021 г. „В тази страна има криза … Направо съм потресен от това, че филипинците не се съобразяват с правителството“.
В момента на вота изказване Филипините са сред страните с най-ниски нива на ваксинация в Югоизточна Азия. Само 2,1 милиона от 114-те милиона граждани на страната са напълно ваксинирани – далеч от целта на правителството от 70 милиона. Към момента на изказването на Дутерте случаите на COVID надхвърлят 1,3 милиона, а почти 24 000 филипинци вече са починали от вируса. Трудностите при ваксинирането на населението допринесоха за най-лошата смъртност в региона.
Екипът на Дутерте е отказал бившият президент да даде интервю на агенцията.
Някои филипински здравни специалисти и бивши служители, с които Reuters се свързва, са шокирани от усилията на САЩ за борба с ваксините, които според тях се възползват от и без това уязвимото население. Обществената загриженост за ваксината срещу треска денга, въведена във Филипините през 2016 г., е довела до широк скептицизъм към ваксинациите като цяло, казва Лулу Браво, изпълнителен директор на Филипинската фондация за ваксинация. Кампанията на Пентагона се възползва от тези страхове.
„Защо го направихте, когато хората умираха? Бяхме отчаяни“, казва д-р Нина Кастийо-Каранданг, бивш съветник на Световната здравна организация и на филипинското правителство по време на пандемията.“Нямаме собствен капацитет за ваксини“, отбеляза тя, а пропагандните усилия на САЩ „допринесоха за още повече сол в раната“.
Кампанията също така засилва това, което един от бившите министри на здравеопазването нарича отколешно подозрение към Китай, напоследък дължащо се на агресивното поведение на Пекин в спорните райони на Южнокитайско море. “Филипинците не бяха склонни да се доверят на китайския Sinovac, който за пръв път се появи в страната през март 2021 г.”, казва Есперанса Кабрал, която е била министър на здравеопазването при президента Глория Макапагал Арройо. Тв заявява, че не е била наясно с тайната операция на щатските военни. „Сигурна съм, че има много хора, починали от COVID, които не е трябвало да умират така“, каза т
За да осъществи антиваксърската кампания, Министерството на отбраната е пренебрегнало сериозни възражения от страна на висши американски дипломати в Югоизточна Азия по това време, установява Reuters. Източници, участвали в планирането и провеждането ѝ, твърдят, че Пентагонът, който е ръководил програмата чрез военния център за психологически операции в Тампа, Флорида, не е взел предвид страничното въздействие, което подобна пропаганда може да има върху невинни филипинци.
„Не гледахме на това от гледна точка на общественото здраве“, казва висш военен, участвал в програмата. „Гледахме как можем да завлечем Китай в калта.“
Нова дезинформационна война
При разкриването на тайната военна операция на САЩ Reuters провежда интервюта с повече от двадесет настоящи и бивши американски служители, военни доставчици, анализатори на социални медии и академични изследователи. Репортерите са прегледали и публикации във Facebook, X и Instagram, технически данни и документи за набор от фалшиви акаунти в социалните медии, използвани от американските военни. Някои от тях са били активни в продължение на повече от пет години.
Тайните психологически операции са сред най-секретните правителствени програми. Знанието за тяхното съществуване е ограничено до малка група хора в разузнавателните и военните служби на САЩ. Към такива програми се подхожда с особена предпазливост, тъй като разкриването им може да навреди на чуждестранни съюзи или да ескалира конфликт със съперници.
През последното десетилетие някои представители на националната сигурност на САЩ настояват за връщане към агресивните тайни пропагандни операции срещу съперниците, които САЩ провеждаха по време на Студената война. След президентските избори в САЩ през 2016 г., за които Русия е обвинявана, че е използва комбинация от хакерски атаки и изтичане на информация, за да повлияе на избирателите, призивите за отпор станаха по-силни във Вашингтон.
През 2019 г. Тръмп упълномощава Централното разузнавателно управление да започне тайна кампания в китайските социални медии, целяща да обърне общественото мнение в Китай срещу властта в страната, съобщи Ройтерс през март. Като част от това усилие малка група оперативни работници е използвала фалшиви онлайн самоличности, за да разпространява пренебрежителни разкази за правителството на Си Дзинпин.
COVID-19 стимулира стремежа за провеждане на психологически операции срещу Китай. Един от бившите високопоставени ръководители на Пентагона описва пандемията като „енергиен заряд“, който най-накрая е разпалил дълго отлаганата контраофанзива срещу войната за влияние на Китай.
Антиваксърската пропаганда на Пентагона е в отговор на усилията на самия Китай да разпространи невярна информация за произхода на COVID. Вирусът се появи за първи път в Китай в края на 2019 г. Но през март 2020 г. китайски правителствени служители твърдят без доказателства, че вирусът може да е бил пренесен за първи път в Китай от американски военнослужещ, който е участвал в международно военно спортно състезание в Ухан през предходната година. Китайските официални лица също така предположиха, че вирусът може да произхожда от изследователски център на американската армия във Форт Детрик, Мериленд. Няма доказателства за това твърдение.
Според жалба на Министерството на правосъдието на САЩ, отразявайки публичните изявления на Пекин, агенти на китайското разузнаване създават мрежи от фалшиви акаунти в социалните медии, за да популяризират конспирацията относно Форт Детрик.
Посланията на Китай привличат вниманието на Вашингтон. Впоследствие Тръмп въведе термина „китайски вирус“ в отговор на обвинението на Пекин, че американските военни са изнесли COVID в Ухан.
Китайското външно министерство заявява в имейл до агенцията, че се противопоставя на „действията за политизиране на въпроса за произхода и заклеймяване на Китай“. Министерството не коментира жалбата на щатското Министерство на правосъдието
Пекин не ограничи усилията си за глобално влияние до пропаганда. Той обяви амбициозна програма за подпомагане, която включваше изпращане на маски, вентилатори и собствени ваксини – по това време все още в процес на тестване – на затруднени държави. През май 2020 г. Си обяви, че ваксината, която Китай разработва, ще бъде предоставена като „глобално обществено благо“ и ще осигури „достъпност и цена на ваксините в развиващите се страни“. Sinovac е основната ваксина, налична във Филипините за около година, докато произведените в САЩ ваксини не стават по-широко достъпни там в началото на 2022 г.
Планът на Вашингтон, наречен „Операция „Скорост на изкривяване“, е различен. В него се предпочита първо да се ваксинират американците и не се налагаха никакви ограничения върху цените, които фармацевтичните компании можеха да събират от развиващите се страни за останалите ваксини, които не се използваха в САЩ. Сделката позволи на компаниите да „играят твърдо“ с развиващите се страни, принуждавайки ги да приемат високи цени, казва Лорънс Гостин, професор по медицина в университета Джорджтаун, който е работил със Световната здравна организация. Сделката „изсмука по-голямата част от предлагането от световния пазар“, казва Гостин. „Съединените щати предприеха много решителен подход „Америка на първо място“.“
За тревога на Вашингтон предложенията за помощ от страна на Китай променят геополитическите условия на игра в развиващия се свят, включително във Филипините, където в първите месеци на пандемията правителството се сблъсква с над 100 000 заразени
Отношенията на САЩ с Манила се изострят след избирането на бомбастичния Дутерте през 2016 г. Като отявлен критик на Съединените щати, той заплаши да отмени ключов пакт, който позволява на армията на САЩ да запази правната си юрисдикция над американските войски, разположени в страната.
В речта си през юли 2020 г. Дутерте заяви, че е отправил „молба“ към Си Филипините да бъдат на първа линия, докато Китай започне да разпространява ваксини. В същата реч той се зарича, че Филипините повече няма да оспорват агресивната експанзия на Пекин в Южнокитайско море, с което нарушава ключовото споразумение за сигурност, което Манила отдавна поддържа с Вашингтон. „Китай претендира за него. Ние претендираме за него. Китай разполага с оръжия, ние не разполагаме с тях. Така че всичко е много просто“, казва той.
Нарастващото влияние на Китай подхранва усилията на американските военни лидери да стартират тайната пропагандна операция, разкрита от Reuters. „Не се справихме добре със споделянето на ваксините с партньорите“, казва пред Reuters високопоставен американски военен, пряко ангажиран с кампанията в Югоизточна Азия. „Така че това, което ни оставаше, беше да хвърлим сянка върху китайските”.
Военните надделяват над дипломатите
Военните лидери на САЩ се опасяваха, че китайската COVID дипломация и пропаганда могат да привлекат други страни от Югоизточна Азия, като Камбоджа и Малайзия, към Пекин, което ще засили регионалните му амбиции.
Според трима бивши служители на Пентагона висшият военен командир на САЩ, отговарящ за Югоизточна Азия, генералът от Командването за специални операции в Тихия океан Джонатан Брага, е настоявал пред шефовете си във Вашингтон да дадат отпор в т.нар. информационно пространство.
Първоначално командирът е искал да отвърне на удара на Пекин в Югоизточна Азия. Целта е била да се гарантира, че регионът е разбрал произхода на COVID, като същевременно се насърчи скептицизмът по отношение на все още неизпитаните ваксини, предлагани от страна, която според тях е лъгала непрекъснато от началото на пандемията.
Говорителят на Командването на специалните операции е отказал коментар.
Най-малко шестима висши служители на Държавния департамент, отговарящи за региона, са възразили срещу този подход.
По време на криза в здравеопазването не е подходящ момент за насаждане на страх или гняв чрез психологическа операция, твърдят те по време на разговори с Пентагона.
„С това падаме по-ниско от китайците, а не бива да го правим“, заявява бивш високопоставен служител на Държавния департамент за региона, който се е противопоставил на военната операция.
Докато Пентагонът вижда в бързо намаляващото влияние на Вашингтон във Филипините повод за действие, отслабващото партньорство кара американските дипломати да пледират за предпазливост.
„Отношенията висяха на косъм“, разказва друг бивш високопоставен американски дипломат. „Дали това беше моментът, в който искате да извършите психологическа операция във Филипините? Струва ли си рискът?“
В миналото подобно противопоставяне от страна на Държавния департамент е можело да се окаже фатално за програмата. Преди това в мирно време Пентагонът се е нуждаел от одобрението на служителите на посолствата, преди да проведе психологически операции в дадена страна, което често е затруднявало командирите, които са искали бързо да реагират на посланията на Пекин, твърдят трима бивши служители на Пентагона пред Reuters.
Но през 2019 г., преди COVID да се появи с пълна сила, тогавашният министър на отбраната Марк Еспър подписва тайна заповед, която по-късно проправя пътя за стартирането на военната пропагандна кампания на САЩ.
Заповедта издига съревнованието на Пентагона с Китай и Русия до приоритета на активните бойни действия, което дава възможност на командирите да заобикалят Държавния департамент при провеждането на психологически операции срещу тези противници. Законът за разходите на Пентагона, приет от Конгреса през същата година, също така изрично разрешава на военните да провеждат тайни операции за оказване на влияние срещу други държави, дори „извън зоните на активни военни действия“.
Еспер, чрез свой говорител, е отказал коментар. Говорител на Държавния департамент е препратил въпросите към Пентагона
Пропагандната машина на САЩ
През пролетта на 2020 г. командирът на специалните части Брага се обръща към кадри от звената за психологическа война в Тампа, за да противодейства на усилията на Пекин. Негови колеги казват пред агенцията, че Брага отдавна е привърженик на увеличаването на използването на пропагандни операции в глобалната конкуренция. В каравани и временни помещения във военновъздушната база Макдил в Тампа американски военнослужещи и подизпълнители използват анонимни акаунти в X, Facebook и други социални медии, за да разпространяват това, което се превръща в антиваксърска кампания. Съоръжението продължава да бъде тайната фабрика за пропаганда на Пентагона.
Психологическата война играе роля във военните операции на САЩ повече от сто години, въпреки че с течение на времето се променя по стил и съдържание. Така наречените специалисти по психологическа война са най-известни след Втората световна война с ролята си на помощници в бойните мисии във Виетнам, Корея и Кувейт, като често пускат листовки, за да объркат врага или да го насърчат да се предаде.
След нападенията на Ал Кайда през 2001 г. Съединените щати се сражават с враг без граници и в сянка, а Пентагонът започва да води по-амбициозен вид психологическа борба, която преди се свързва с ЦРУ. Пентагонът създава новинарски агенции, плаща на видни местни личности и понякога финансира телевизионни сапунени опери, за да настрои местното население срещу войнстващи групировки или подкрепяни от Иран милиции, разказват бивши служители по националната сигурност пред Reuters.
За разлика от предишните психологически мисии, които целят специфично тактическо предимство на бойното поле, операциите след 11 септември се надяват да предизвикат по-широка промяна в общественото мнение в цели региони.
Към 2010 г. военните започват да използват инструментите на социалните медии, като използват фалшиви акаунти, за да разпространяват послания на симпатизиращи им местни гласове – самите те често тайно платени от правителството на Съединените щати. С течение на времето нарастваща мрежа от военни и разузнавателни изпълнители изгражда онлайн новинарски уебсайтове, за да вкарва одобрени от САЩ разкази в чужди държави. Според настоящи и бивши военни служители днес армията използва разрастваща се екосистема от влиятелни лица в социалните медии, подставени лица и тайно финансирани онлайн реклами, за да влияе на аудиторията в чужбина.
Усилията на Китай да спечели геополитическо влияние от пандемията са дали основание на Брага да започне пропагандната кампания, твърдят източниците.
Свинско във ваксините?
До лятото на 2020 г. пропагандната кампания на военните навлиза в нови територии и по-съмнителни послания, като в крайна сметка привлича вниманието на ръководителите на социалните медии.
В региони извън Югоизточна Азия висши офицери в Централното командване на САЩ, което наблюдава военните операции в Близкия изток и Централна Азия, стартират своя собствена версия на психопропагандата относно COVID, съобщават трима бивши военни пред Reuters.
Въпреки че до пускането на китайските ваксини в продажба остават още месеци, в мюсюлманския свят се разгаря полемика дали ваксините съдържат свински желатин и могат да се считат за „харам“, или забранени от ислямското право. Sinovac заявява, че ваксината е „ произведена без съдържание на свински материали„. Много ислямски религиозни авторитети твърдяха, че дори и ваксините да съдържат свински желатин, те все пак са допустими, тъй като лечението се използва за спасяване на човешки живот.
Кампанията на Пентагона цели да засили страховете от инжектирането на свински продукт. В рамките на вътрешно разследване в X компанията за социални медии е използвала IP адреси и данни от браузъри, за да идентифицира повече от 150 фалшиви акаунта, които са били управлявани от Тампа от Централното командване на САЩ и негови изпълнители, според вътрешен документ на X, прегледан от Reuters.
„Можете ли да се доверите на Китай, който се опитва да скрие, че ваксината му съдържа свински желатин, и я разпространява в Централна Азия и други мюсюлмански страни, където много хора смятат подобно лекарство за харам?“ – се казва в туит от 2021 г., изпратен от контролиран от военните акаунт, идентифициран от X.
Според бивши военни Пентагонът също така тайно е разпространявал съобщенията си във Facebook и Instagram, което е разтревожило ръководителите на компанията майка Meta, които отдавна са следили акаунтите на военните.
Едно от създадените от военните мемета, насочено към Централна Азия, показва прасе, направено от спринцовки, разказват двама от източниците на агенцията. Reuters е открила подобни публикации, които са свързани с Централното командване на САЩ. Една от тях показва китайското знаме като завеса, разделяща мюсюлмански жени в хиджаби и прасета, накичени със спринцовки за ваксини. В центъра е изобразен мъж със спринцовки; на гърба му е изписана думата „Китай“. Тя е насочена към Централна Азия, включително Казахстан, Киргизстан и Узбекистан – страна, която е разпространила десетки милиони дози от китайските ваксини и е участвала в изпитанията върху хора. Преведена на английски език, публикацията X гласи: „Китай разпространява ваксина, направена от свински желатин“.
Според трима бивши американски служители и още едно лице, запознато с въпроса, през лятото на 2020 г. ръководителите на Facebook за първи път са се обърнали към Пентагона, като са предупредили военните, че служителите на Facebook лесно са идентифицирали фалшивите акаунти на военните. Правителството, твърди Facebook, е нарушило политиките на Facebook, като е оперирало с фалшивите акаунти и е разпространявало дезинформация за COVID.
Според двама души, запознати с разговорите, военните твърдят пред компаниите, че много от техните фалшиви акаунти се използват за борба с тероризма, и са поискали от Facebook да не сваля съдържанието. Пентагонът в обещал да спре да разпространява пропаганда, свързана с COVID, а някои от акаунтите са продължили да бъдат активни във Facebook.
Въпреки това кампанията срещу ваксините продължава и през 2021 г., когато Байдън встъпва в длъжност.
Възмутени от това, че военните служители са пренебрегнали предупреждението им, служителите на Facebook организират Zoom среща с новия Съвет за национална сигурност на Байдън малко след встъпването в длъжност. Според информацията на Reuters дискусията бързо е станала напрегната.
„Беше ужасно“, казва високопоставен служител на администрацията, който описва реакцията, след като е научил за публикациите на кампанията, свързани със свине. „Бях шокиран. Администрацията е за ваксиниране и нашата загриженост беше, че това може да повлияе на колебанието за ваксиниране, особено в развиващите се страни.“
През пролетта на 2021 г. Съветът за национална сигурност нарежда на военните да спрат всички послания срещу ваксините.“Беше ни казано, че трябва да бъдем за ваксините, за всички ваксини“, казва бивш висш военен, който е помогнал за надзора на програмата. Въпреки това Reuters e открил някои антивакс публикации от април, и други измамни съобщения, свързани с COVID, които продължават и през лятото.
Reuters не е могла да определи защо кампанията не е приключила веднага със заповедта на Националния съвет за сигурност. В отговор на въпросите на Reuters от Съвета са отказали коментар.
Високопоставеният служител на Министерството на отбраната твърди, че тези оплаквания са довели до вътрешна проверка в края на 2021 г., която е разкрила операцията срещу ваксините. Проверката разкрила и други социални и политически послания, които били „на много, много левги разстояние“ от всяка приемлива военна цел. Служителят не е пожелал да даде повече подробности.
Според служителя проверката се засилва през следващата година, след като група академични изследователи от Станфордския университет посочват в публичен доклад някои от същите акаунти като прозападни ботове. За прегледа на високо ниво в Пентагона първо съобщи в. „ Вашингтон пост“. който също така съобщи, че военните са използвали фалшиви акаунти в социалните медии, за да противодействат на съобщението на Китай, че COVID идва от САЩ. Но докладът на Post не разкрива, че програмата е прераснала в антиваксърската пропагандна кампания, разкрита от Reuters.
Високопоставеният източник на агенцията заявява, че Пентагонът е отменил части от заповедта на Еспър от 2019 г., която позволява на военните командири да заобикалят одобрението на посланиците на САЩ при провеждането на психологически операции. Сега правилата задължават военните командири да работят в тясно сътрудничество с американските дипломати в страната, в която се стремят да окажат въздействие.Политиката също така ограничава психологическите операции, насочени към „широкообхватни послания към населението“, като например тези, използвани за насърчаване на колебанието относно ваксините по време на пандемията.
Одитът на Пентагона стига до заключението, че основният изпълнител на кампанията – General Dynamics IT – е проявил небрежност, като не е предприел адекватни мерки, за да скрие произхода на фалшивите акаунти, заяви човек, който е пряко запознат с проверката. Прегледът също така установява, че военните ръководители не са упражнявали достатъчен контрол върху своите подизпълнители на такива операции. От General Dynamics IT са отказали коментар.
Въпреки това тайните пропагандни усилия на Пентагона ще продължат. В разсекретен стратегически документ от миналата година висши генерали от Пентагона пишат, че американските военни могат да подкопаят противници като Китай и Русия, като използват „дезинформация, разпространявана в социалните медии, фалшиви разкази, маскирани като новини, и подобни подривни дейности [за] отслабване на общественото доверие чрез подкопаване на основите на управлението“.
А през февруари изпълнителят, работил по антиваксърската кампания – General Dynamics IT – спечели договор на стойност 493 млн. долара. Мисията му е да продължи да предоставя услуги за тайно влияние на военните.