Това бе едно от най-отвратителните нападения срещу палестински цивилни граждани в последно време. Миналата нощ израелските сили атакуваха палатков лагер за разселени хора в определената безопасна зона в северната част на Рафах, като убиха най-малко 45 палестинци, повечето от които жени и деца, и раниха стотици други.
Медиите съобщават, че Израел е обстрелвал палатковия лагер, където палестинските бежанци са се подслонявали в палатки, със седем еднотонни американски бомби. Бомбардираните бежански палатки, обозначени като блок 2371, са били определени от Израел като „безопасна зона“ за цивилни граждани.
Широко разпространените кадри показват нощта на неописуем ужас: изгорели до пепел тела, овъглени и почернели до неузнаваемост; обезглавени деца, разкъсани от американските бомби; родители, които държат в ръцете си мъртвите си и обгорени деца, крещящи от ужас; спасители, които извличат овъглените останки на хората от горящите палатки; ранени жертви, които са откарани в болница с потресаващи и кошмарни наранявания. Ужасяващи кадри показват мъж, който държи в ръцете си детско телце с откъсната от бомбите глава.
Палестинската информационна агенция Wafa, позовавайки се на Палестинското дружество на Червения полумесец (PRCS), съобщи, че сред жертвите има жени и деца, много от които са били „изгорени живи“ в палатките си. Жител на града, който пристигнал в кувейтската болница в Рафах, разказва: „Палатките се топяха и телата на хората също се топяха“.
Един ужасен лекар, който е станал свидетел на клането, казва: „През всичките ми години на хуманитарна работа никога не съм ставал свидетел на нещо толкова варварско, толкова зверско, толкова нечовешко. Тези картини ще ме преследват завинаги. . . . И ще опетнят съвестта ни за вечни времена.“
Клането в палатките в Рафах става дни след като Международният съд нареди на Израел да спре военната си офанзива там и малко след като Международният наказателен съд (МНС) заяви, че подава молба за издаване на заповеди за арест на израелски лидери. В отговор на това Израел бомбардира Рафах с безпрецедентна жестокост. По оценки на наблюдатели след решението на съда Израел е бомбардирал бежанския град над сто пъти. Джереми Корбин, бивш лидер на Лейбъристката партия на Обединеното кралство, определи бомбардировките на Израел над лагера в Рафах като „чудовищен провал на човечеството“.
Масовото убийство предизвиква протест в световен мащаб. Близкоизточната агенция на Агенцията за подпомагане на палестинските бежанци към ООН (UNRWA) описа кадрите от Рафах като поредното доказателство, че Газа е „ад на земята“. Бившият говорител на UNRWA Крис Гънес нарече клането „престъпление на престъпленията“.
От „Лекари без граници“ заявиха, че са „ужасени“ от нападението, което „още веднъж показва, че никъде не е безопасно“. Хуманитарната група ActionAid заяви, че е „възмутена и съкрушена“ от „нечовешкото и варварско“ нападение срещу лагера в Рафах: „Изображенията на обгорените тела, които идват от нашите партньори, са белег върху лицето на човечеството и световната общност, която досега не е успяла да защити хората в Газа.“ Специалният докладчик на ООН за правото на жилище, който призова за действия срещу Израел, написа: „Нападението срещу жени и деца, докато те се крият в своите убежища в Рафах, е чудовищно зверство. Нуждаем се от съгласувани глобални действия, за да спрем действията на Израел сега.“
Дори западни лидери изразиха ужас. Жозеп Борел, ръководител на външната политика на ЕС, заяви, че е „ужасен от новините, идващи от Рафах, за израелски удари, при които са загинали десетки разселени лица, включително малки деца“, а френският президент Еманюел Макрон заяви, че е „възмутен от израелските удари, при които са загинали много разселени лица в Рафах“. Но не е ясно веднага дали това „възмущение“ ще доведе до европейски санкции или други действия, които действително биха могли да принудят Израел да спре убийствата.
В момента в Рафах живеят 1,4 милиона разселени палестинци, повечето от които са жени и деца, приютени в импровизирани палатки. Нападението срещу палатковия лагер в Тал ас Султан бе извършено малко след като израелските сили бомбардираха подслони, в които са настанени разселени палестинци в Газа, включително Джабалия, Нусейрат и град Газа, при което бяха убити най-малко 160 палестинци. Досега геноцидната война на Израел в Газа е пожънала над 36 хил. жертви, включително над 15 хил. деца. Тя е разселила близо два милиона палестинци, най-вече в Рафах, който сега е безмилостно бомбардиран от Израел. Повече от осемстотин хиляди палестинци отново са били принудително разселени в Рафах след наземното нахлуване на Израел там.
В грубо нарушение на международните норми и хуманитарните закони Израел продължава да действа напълно безнаказано в Газа, като се радва на съучастието на Запада и е окуражен от безусловната военна и дипломатическа подкрепа на САЩ. На фона на глобалното възмущение и осъждане израелските лидери продължават да призовават за пълното унищожение на Газа, а хиляди израелци се включиха в групи в Telegram, за да отпразнуват зверствата на Израелските отбранителни сили с изображения на изгорени палестински деца.
В продължение на повече от осем месеца палестинците в Газа споделят на живо видеоклипове с ежедневните си екзекуции и молят света да спре кръвопролитията.
Но западната политическа класа запазва мълчание, като се включва само с банални думи за правата на човека и международното право, отказвайки да обуздае безумното варварство на Израел, камо ли да наложи санкции на геноцидна държава, която безсрамно отвръща на решенията на международното право, като избива още повече палестинци.
Кървавата баня в Рафах снощи бележи нов връх в жестокостта на Израел срещу палестинците. Всеки ден се преминава нов праг на злото и точно когато си мислехме, че не можем да видим нищо по-отвратително, Израел достигна още по-големи дълбочини на зверство.