След едномесечно обмисляне Върховният съд на Обединеното Кралство постанови, че основателят на WikiLeaks ще може да обжалва екстрадирането в САЩ в апелативен съд, но само ако администрацията на Байдън не е в състояние да предостави на съда подходящи гаранции.
Двамата съдии, взели решението, Виктория Шарп и Джъстис Джонсън заявиха, че Асанж има реални изгледи за успех по три от деветте изтъкнати от адвокатите му основания за обжалване, но отложиха молбата за разрешение за обжалване, за да дадат на правителството на САЩ три седмици да предостави гаранции по съответните въпроси.
Ако на Асанж беше отказано разрешение за обжалване, той можеше да бъде екстрадиран в рамките на няколко дни в САЩ, където са му повдигнати обвинения в шпионаж. Макар че решението на съдиите означава, че той ще избегне тази съдба, то го оставя да чака още дълго, а бъдещето му все още не е решено.
В писменото решение, постановено във вторник сутринта, Шарп заявява, че опасенията, които имат реални изгледи за успех при обжалването, но които „могат да бъдат разрешени чрез гаранции“, са „че на жалбоподателя [Асанж] се разрешава да се позовава на Първата поправка, че жалбоподателят не е ощетен по време на процеса, включително при произнасянето на присъдата, поради своята националност, че му се предоставя същата защита на първата поправка като на гражданин на Съединените щати и че няма да бъде наложено смъртно наказание“. Съдът е отхвърлил другите основания на защитата, включително екстрадирането да бъде отхвърлено, защото Асанж е преследван по политически причини.
По време на двудневното изслушване миналия месец, на което Асанж не бе в състояние да присъства поради влошено здраве, адвокатите му заявиха, че той е изправен пред „явен отказ от правосъдие“, ако бъде екстрадиран в САЩ, за да му бъдат предявени обвинения, свързани с публикуването от WikiLeaks на хиляди секретни и дипломатически документи, разкриващи изтезания, предавания, извънсъдебни убийства и военни престъпления.
Съпругата му Стела Асандж изрази ужас от решението на съдиите. „Това, което съдиите направиха, беше да поканят политическа намеса от страна на Съединените щати… да изпратят писмо, в което да кажат „всичко е наред“, каза тя. „Намирам това за изумително”.
„Това дело е възмездие. То е сигнал към всички вас, че ако разкриете интересите, които водят войната, те ще ви преследват, ще ви вкарат в затвора и ще се опитат да ви убият. Администрацията на Байдън не трябва да дава гаранции. Те трябва да се откажат от това срамно дело, което никога не е трябвало да бъде завеждано“, добавя тя.
Преди решението се появиха съобщения, че американското правителство обмисля предложение за споразумение с Асанж, което да му позволи да признае провинение, което би му позволило да излезе на свобода от затвора в Обединеното кралство, но адвокатите му заявиха, че „не са получили никакви индикации“, че Вашингтон възнамерява да промени подхода си.
В решението от 66 страници от вторник Шарп заявява, че адвокатът на министъра на вътрешните работи на Обединеното кралство е приел, че няма нищо, което да попречи на Асанж да бъде обвинен в САЩ в престъпление, за което се предвижда смъртно наказание, и то да бъде приложено.
Като доказателство за подобен риск тя цитира „призивите за налагане на смъртно наказание от страна на водещи политици и други обществени фигури; факта, че договорът [за екстрадиция между Обединеното кралство и САЩ] не изключва екстрадиция за обвинения в налагане на смъртно наказание, както и факта, че съществуващата гаранция не обхваща изрично смъртното наказание“.
По отношение на защитата на свободата на словото съгласно Първата поправка от Конституцията на САЩ Шарп заявява: „Той [Асанж] твърди, че ако му бъдат предоставени права по Първата поправка, наказателното преследване ще бъде прекратено. Поради това първата поправка е от основно значение за защитата му срещу обвинението в екстрадиция. Освен това, ако бъде осъден, той може да пожелае да се позове на Първата поправка по въпроса за присъдата. Ако не му бъде позволено да се позове на първата поправка поради статута му на чуждестранен гражданин, по този начин той ще бъде ощетен – потенциално много силно ощетен – поради гражданството си.“
На САЩ е даден срок до 16 април да представят своите уверения. Ако не го направят, ще бъде дадено разрешение за обжалване. Ако до тази дата САЩ представят гаранции, страните ще бъдат поканени да представят допълнителни писмени становища по въпроса за разрешението за обжалване, като следващото изслушване е насрочено за 20 май.
Мишел Станистрит, генерален секретар на Националния съюз на журналистите, приветства „временната отсрочка“, но призова САЩ да се стремят към споразумение за признаване на вина. „Условността на основанията за обжалване, които зависят от разглеждането на уверенията на американското правителство, че той няма да бъде изправен пред смъртно наказание и има право на свобода на словото, означава, че рисковете за Асанж и свободата на печата остават големи“, казва тя, цитирана от Guardian.
“Макар да е добре, че Джулиан няма да бъде изпратен утре в американски гулаг със свръхвисока степен на сигурност, това означава, че лишаването му от свобода при нечовешки условия на изолация ще продължи. Убийството на тялото и душата му ще продължи днес, утре и до безкрай”, заяви в Twitter бившият гръцки финансов министър Янис Варуфакис.
“Поредното отвратително решение на британската съдебна система, нарушаващо принципа на справедливия процес, в продължаващия политически процес срещу Джулиан Асанж.”, коментира от своя страна независимият журналист Джонатан Кук.
“Въпреки че признава, че САЩ са се ангажирали да лишат Асанж от най-основните права на свобода на словото; че го дискриминират въз основа на неговата националност, тъй като не е американски гражданин; и че той е реално заплашен от смъртно наказание в американската наказателна система, британският апелативен съд все още не е готов да го освободи. Вместо това той иска още гаранции от САЩ за отношението към Асанж, ако той бъде екстрадиран. Междувременно той ще остане в клетката на строго охранявания затвор Белмарш – той е там вече пет години – при режим, който бившият експерт на ООН Нилс Мелцер определи като продължително психологическо изтезание.
Този случай никога не е бил свързан с юридическите факти. Винаги е ставало дума за печелене на време. За да изчезне Асандж от полезрението на обществото. Да го очерни. Да се разбие основната платформа за публикуване на информация за разкриване на държавни престъпления. И много вероятно да се намери окончателно решение на проблема, който Асандж създава за държавната безнаказаност, като го убие от продължителния стрес на безкрайното задържане и съдебен процес”, добавя той. .