Решението на съда за Джулиан Асанж ще излезе най-рано в началото на март
Британските съдии, на които е възложено делото, поискаха още време, за да вземат решението си дали да потвърдят екстрадицията в САЩ на разобличителя от "Уикилийкс". От Международната федерация на журналистите се чу апел американският президент Джо Байдън да помилва Асанж.
Приключиха двудневните изслушвания на 20 и 21 февруари във Върховния съд в Лондон по решаващото дело за исканата от САЩ екстрадиция на разобличителя от „Уикилийкс“ Джулиан Асанж. Двамата съдии, на които е възложено делото, съобщиха, че се нуждаят от време, за да обмислят и обявят решението си.
Според кореспондента на NBC Джош Ледерман съдийското решение ще стане ясно най-рано на 4 март. Други източници, като АР, не фиксират дата, а говорят най-общо за „следващия месец“.
На съдебното заседание на 20 февруари бяха изслушани аргументите на защитата на Асанж, а на 21 февруари говориха адвокатите на САЩ.
Ако съдиите Виктория Шарп и Джереми Джонсън се произнесат срещу Асанж, последният му шанс е да поиска от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) да блокира екстрадирането му. Но поддръжниците му се притесняват, че той може да бъде качен на самолет за САЩ, още преди да успеят да се задвижат процедурите в ЕСПЧ, тъй като британското правителство вече е подписало заповед за екстрадиция. Технически тя може да се осъществи в рамките на броени часове, ако решението на сегашните двама съдии я потвърди през март.
52-годишният австралиец има повдигнати от САЩ 17 обвинения в шпионаж и едно обвинение в компютърна злоупотреба заради публикуването на неговия уебсайт „Уикилийкс“ през 2010 г. на многобройни секретни документи, разобличаващи американски военни престъпления.
Както е известно, многобройните правозащитни и журналистически организации по света, които от години настояват за освобождаването на Асанж и за прекратяване на преследването му, алармират, че разправата с него е и фактическа разправа със свободата на достъпа до информация и свободата на словото. Това се възприема като демонстративно сплашване и послание и към цялата световна журналистика какво я чака, ако предприеме „неправилни“ разобличения.
Показателен е един от важните детайли в аргументите на адвокатите на Асанж в сегашните изслушвания. Те поясниха, че обект на американските обвинения е само Асанж, разпространил чрез „Уикилийкс“ секретни американски документи в нередактирания им, оригинален вид. Но няма претенции към големите медии, които направиха през 2010 г. обширни публикации по тях (вдигайки тиражите и печалбите си), защото там документите излезли вече редактирани. Тази политкоректност на големите медии очевидно е в основата и на грозното им обръщане на гръб на Асанж, когато държавната машина на САЩ се надигна за смазването му.
Асанж отсъстваше от съда и през двата дни на сегашните изслушвания, тъй като не се чувства добре. Съпругата му Стела Асанж обясни, че е искал да присъства, но „не е в добро състояние“. Физически и психически тежко са му се отразили и седемте години изолация в посолството на Еквадор в Лондон, и особено петте години в суровите условия на лондонския затвор с повишен сигурност „Белмарш“ от ареста му през 2019 г. насам.
„Джулиан е политически затворник и трябва да бъде освободен“, настоя Стела Асанж многократно в свои изявления пред медиите и пред постоянно протестиращото пред Върховния съд в Лондон човешко множество. Тя не спира да напомня и следното: „Хвърлят Джулиан в ръцете на страната и на хората, които са планирали убийството му“. Стела Асанж визира разкрития, че съпругът ѝ е бил мишена на заговор на ЦРУ за отвличането или убийството му, още докато е бил в посолството на Еквадор.
„Освободете Джулиан Асанж“ и „Има само едно решение – без екстрадиция“ бяха най-популярните лозунги от масовите протести пред Върховния съд в Лондон тези дни.
В България единствената организация, която се присъедини към световната кампания в подкрепа на Асанж, беше Съюзът на българските журналисти (СБЖ). Той организира специално събитие, проведено на 19 февруари в Клуб „Журналист“ на СБЖ, чиито участници настояха: „Освободете Асанж! Журналистиката не е престъпление! Никой не е свободен, докато не е свободен Асанж!“
Междувременно, в първия ден на слушанията във Върховния съд в Лондон, сайтът на Международната федерация на журналистите (МФЖ) публикува коментар по казуса с Джулиан Асанж от Доминик Прадалие, председателката на МФЖ. Ето какво пише тя:
„Последно видях Джулиан Асанж малко преди Коледа.Бяхме в стаята за свиждане в затвора „Белмарш“, заобиколени от около 30 други затворници, седнали на маси и столове, които са закрепени за пода.Горните лентови светлини осигуряваха единственото осветление.Тежестта върху раменете на Асанж беше осезаема.Аз съм един от малкото журналисти, на които е разрешено да го посещават в затвора.
Говорихме деветдесет минути.Неговата зажадняла за слънце кожа е необичайно бледа, косата му вече е напълно бяла и той е отслабнал.Това, което наистина ме порази обаче, беше колко време отнеха отговорите му.Аз бях изпълнена с въпроси.Повечето бяха посрещнати, поне в началото, с колебливо мълчание.Може да е нормално да проявява известна резервираност – знаем, че той е бил подслушван години наред, докато е е бил в посолството на Еквадор.Но реакцията му изглеждаше като нещо повече от предпазливост. Боя се, че той се затваря дълбоко в себе, издига своя ограда срещу сета.
Тези дни делото на Асанж отново е в съда в Лондон.Съдиите разгледат жалбата му срещу отхвърлянето на повечето от техническите аргументи на защитата против екстрадирането му в Съединените щати. Тревогата от това положение ме тласна още в началото да се ангажирам с неговия случай.Обвинителният акт на САЩ изисква той да бъде преследван заради действия, които са ежедневна работа на разследващите журналисти: търсене на източник, който е бил свидетел на неправомерни действия и насърчаването им дискретно да споделят какви доказателства намират.
Ако Асанж бъде осъден съгласно разпоредбите на едновремешния американски Закон за шпионажа, това ще застраши всеки журналист, на когото се предлагат секретни документи.Той е австралиец, публикувал в Европа.Осъждането му съгласно американското право в американски съд ще е прецедент, който ще разпростре действието на американското законодателство в целия свят.Доказателство, че тази глобална заплаха се възприема много тревожно навсякъде, са множеството призиви на журналистически организации от цял свят за освобождаването на Асанж – от Норвегия до Перу и от Италия до Австралия.
Но докато професионалната ми роля изисква да съм ангажирана с действия по този случай, състоянието на основателя на „Уикилийкс“ все повече ме безпокои…
По време на изслушванията по делото за екстрадицията здравословното състояние на Асанж беше проучено и обсъдено в подробности от съда.Изслушванията бяха мъчителни.Научихме, че през по-голямата част от първата му година в „Белмарш“ той е бил държан в единична килия.През този период здравето му рязко се влошава.
Д-р Сондра Кросби, професор по медицина в Бостънския университет, каза пред съда, че е била една от тримата лекари, които са преглеждали Асанж още в посолството на Еквадор през януари 2018 г. По-късно тя го е посетила два пъти в затвора „Белмарш“. И е била „разтревожена“ от здравословното му състояние.Проф. Кросби обясни, че състоянието на Асанж е като това на жертвите на посттравматично стресово разстройство, обикновено изпитвано само от онези, които са били във военни ситуации.„Той е в същото психологическо състояние като някой, който е бил преследван от нападател с нож и след това се е заключил в една стая и не иска да излезе“, каза тя.
Кросби съобщи още, че на моменти Асанж „мисли обсесивно за самоубийство“.Съдът чу също така, че през многото месеци, през които Асандж е бил в изолация, той е бил наблюдаван най-малко девет пъти на ден. Според персонала, целта е било „да се внимава за риск от самоубийство“.
Дори професор Сейна Фазел, съдебен психиатър от Оксфордския университет, която е прегледала Асанж от името на правителството на САЩ, не се изказа успокояващо.Запитана дали по-нататъшното изолиране има вероятност да увреди здравето на Асанж, тя просто отговори „да“.
Научихме също, че Асанж няколко пъти е правил опити за самоубийство и че е притеснен от раздялата с приятелите и особено със семейството.Смята се, че той се е подготвил да посегне на живота си, докато е бил в „Белмарш“ – въпреки че опитът е бил осуетен.
Трудно е бъдем оптимисти относно сегашния съдебен процес.Екипът на Асанж събра силни аргументи, но всички те вече бяха отхвърлени веднъж от британски съд.Най-вероятно това разглеждане ще бъде последното пред европейски съдия.
Пиша това сега с надеждата, че президентът на САЩ Байдън и главният прокурор Гарланд ще решат да го помилват.Ако се пресметнат и годините му в посолство в Еквадор, Асанж затворен вече 12 години, което е значителен период от всяка гледна точка.Източници от правителството на САЩ вече предположиха, че извънсъдебното разрешаване на случая може да бъде възможно. Дали не е дошъл моментът да се удвоят усилията и това разрешаване да бъде реализирано?
Основната ми загриженост е за спасяването на Асанж, но такъв лесен изход би бил от полза и за САЩ.Ако Асанж бъде съден там, ще бъдат извадени на показ много омърсяващи Щатите факти – подслушване, заговори за убийства, избирателно правораздаване и нарушения на Женевската конвенция.Много по-добре е да се насочат ресурси и внимание към разрешаването на истинските проблеми, които този случай разкрива – отговорността на военните и превишаването на правомощията на разузнаването.
Човекът, когото видях под ярката изкуствена светлина изглеждаше крехък и и непохватен.Той е намерил утеха в религиозните практики и е в посланието от папата.Крачи из килията си като виртуален поклонник.
Мярката за цивилизовано общество е способността на това общество да дава прошка.Умолявам президента Байдън да се вдъхнови от най-висшите идеали, върху които са основани САЩ, да достигне до резервите си от човечност и да сложи край на тази грозна сага.“
"Барикада" е независимо издание, което се издържа от своите читатели. Стани един от тях! Ако този материал ти е харесал, подкрепи съществуването на "Барикада". Нуждаем се от теб! Виж как можеш да помогнеш–тук!Последвайте ни във Facebook, Twitter, Telegram и YouTube
Журналист международник. Работила е във вестниците „Народна младеж”, „Диалог”, „24 часа”, „Сега”, „Монитор”, била е зам.-главен редактор на сп. „Тема” и редактор международни новини в програма „Хоризонт” на БНР. Автор на три книги. Председател на Сдружението на испаноговорещите журналисти в България, член на Съюза на българските журналисти и на Съюза на българските писатели. Носител на редица национални и чуждестранни журналистически и литературни награди. За връзка във Фейсбук – тук.
Съдебната победа за Асанж идва на висока цена Отказът той да бъде екстрадиран в САЩ е повод за радост - но същото съдебно решение отхвърля свободата на словото и представя дисидентството като психично заболяване ...
Един ден от смъртта на британското правосъдие Преследването на Джулиан Асандж заради разкриването на тайните и лъжите на правителствата, особено на престъпленията на САЩ, навлезе във финалната си фаза, пише Джон Пилджър...
Асанж спечели първия етап от опита за обжалване на екстрадицията си Върховният съд в Лондон прие, че основателят на WikiLeaks има право да оспори съдебното решение от края на миналата година за изпращането му в САЩ, но не разреши пряко обжалване, а тепърва ще мисли дали изобщо да разгледа жалбата или не...
Асанж и Стела Морис съдят правосъдния министър в Лондон, че им пречи да се оженят Искът, подаден от разобличителя от „Уикилийкс” и годеницата му, е и срещу управителката на затвора „Белмарш” заради оставените без отговор техни молби да сключат брак зад решетките. Двойката и защитата смятат, че така британските власти погазват основно човешко право...
Съдът в Лондон отказа да пусне Асанж под гаранция Британската съдийка Ванеса Барайцер реши, че имало риск създателят на "Уикилийкс" да се укрие и да не се яви на делото за обжалване на отказа да бъде екстрадиран в САЩ...
Warning: Undefined array key 0 in /home/klient.dhosting.pl/bcdmedia/baricada.org/public_html/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 924