Според адвокатите и поддръжниците на саудитски дисидент, затворен в центъра за бежанци в Бусманци, има непосредствен риск той да бъде депортиран в рамките на „часове или дни“, съобщава изданието Middle East Eye.
Абдулрахман ал-Халиди, който се е застъпвал за демократични реформи в кралството, включително в сътрудничество с убития саудитски журналист Джамал Хашоги, е изложен на риск от незабавен арест и изтезания, ако бъде върнат в Саудитска Арабия, заявяват адвокатите му.
Той е бил обект на заплахи и тормоз в интернет, включително от високопоставени личности, свързани с властта в Рияд, които го наричат предател и призовават за бързото му депортиране. „Той е добре познат на властите. Преследван е“, казва Фалах Сайед, служител по правата на човека в базираната в Женева MENA Rights Group. „Той е човек, когото властите непременно искат.“
Халиди е затворен в центъра за задържане в Бусманци в България, където безрезултатно търси убежище от 2021 г. насам. В сряда Халиди е бил посетен от човек от българските служби за сигурност, който донесъл заповед за депортиране, казва Сайед.
Халиди отказал да я подпише, защото била на български език. На следващия ден е станало ясно, че делото му за убежище е било отхвърлено от Държавната агенция за бежанците на България, което го излага на риск от предстояща депортация.
„Сега депортирането му е въпрос на дни или часове“, казва Сайед.
Халиди е студент по право в Саудитска Арабия през 2011 г., когато започва да се занимава с активизъм, призовавайки за правата на затворниците и за конституционни реформи в кралството, се посочва в жалба, изготвена от MENA Rights Group.
В началото на 2013 г. саудитските власти предприемат кампания за масови арести след „арабската пролет“. Много от приятелите на Халиди са арестувани.
Халиди решава, че трябва да избяга от кралството, за да избегне арест. Той търси убежище първо в Египет, после в Катар и накрая в Турция, където остава седем години.
В Турция той работи като журналист, пише критични статии за саудитското правителство под псевдоними и участва активно в “ Армията на пчелите“ – кампания в социалните медии за противодействие на проправителствените кампании за дезинформация, направлявана на Джамал Хашоги.
След убийството на Хашоги в саудитското консулство в Истанбул през октомври 2018 г. Халиди се страхува да поднови саудитските си документи за самоличност. Без валидни документи той не може да регистрира брака си, да запише децата си на училище или да им осигури здравни грижи.
През октомври 2021 г. той се отправя към България, като пресича границата пеша. Скоро е арестуван и оттогава е задържан в България.
„Бавна смърт в затвора”
Искането му за предоставяне на убежище, включващо документи за заплахите, които е получавал в социалните мрежи, е отхвърлено от български съд през 2022 г.
Властите заявяват, че Саудитска Арабия е предприела мерки за демократизиране на обществото и не смятат, че той е изложен на риск, казват адвокатите му.
Оттогава той обжалва решението. През септември 2023 г. Върховният съд на България установява, че делото му е било опорочено от процедурни грешки, и разпорежда повторен процес в по-долна инстанция.
Два месеца по-късно по-долната инстанция връща делото му на Държавната агенция за бежанците за повторно разглеждане. На 17 януари административен съд в София е разпоредил освобождаването му.
Но на 22 януари ДАНС издава административно решение, с което отказва освобождаването му, без да обясни основанията си, а четири дни по-късно административният съд отказва освобождаването му.
Специалният докладчик на ООН за защитниците на правата на човека Мери Лоулър заяви в сряда в Туитър, че е „изключително обезпокоително“, че Халиди е заплашен от предстоящо депортиране.
„Това би било в противоречие с ангажиментите на България, особено след като Саудитска Арабия е толкова опасно място за [правозащитниците]“, пише тя.
Hearing extremely disturbing news that Saudi HRD Abdulrahman Al-Khalidi is threatened with imminent deportation home from #Bulgaria. This would run counter to Bulgaria’s commitment to non-refoulement – especially as Saudi Arabia is such a dangerous place for HRDs @MFABulgaria pic.twitter.com/IVp7AnQ7zf
— Mary Lawlor UN Special Rapporteur HRDs (@MaryLawlorhrds) February 7, 2024
Халиди изразява разочарованието си, че въпреки съдебните решения в негова полза е получил заповед за депортиране, преди делото му за убежище да е приключило.
„Продължаването на процедурите тук е просто избор между бавна смърт в ареста в България или бърза смърт след депортиране“, пише той в съобщение, предадено от адвокатите му на Middle East Eye.
Халиди също така заявява, че годините на задържане и условията, при които е бил държан – които според него са включвали физически и психологически заплахи – са му се отразили зле.
„Можете ли да си представите да бъдете затворени за неопределено време далеч от семейството и децата си, без да можете да работите или да се грижите за тях, в административен арест, където не знаете за статута си“, пише той .“Всяка сутрин се събуждате, без да знаете дали ще станете свободни, или ще продължите да бъдете задържани, и това продължава с години, без да се вижда решение.“
Лина ал-Хатлул, ръководител на отдела за мониторинг и комуникации в базираната в Обединеното кралство организация Alqst, пътува до София, за да свидетелства по делото на Халиди през декември, и поддържа редовен контакт с него. Тя казва, че три години от живота му са били загубени несправедливо.
„Българските съдии на два пъти постановиха решения в негов интерес – едното, с което разпоредиха незабавното му освобождаване, и другото, с което признаха отказа да му бъде предоставено убежище за нищожен, но въпреки това той продължава да бъде произволно задържан, без да има каквито и да било надеждни обвинения“, заявява Хатлул пред Middle East Eye. „Този кошмар трябва да приключи и на Абдулрахман трябва да бъде позволено да води нормален живот в страна, която ще го защити.“
Българското външно министерство не е отговорило на молбата на Middle East Eye за коментар.